224 Shares 2634 views

Najczęstsze choroby kota

Podobnie jak ludzie, zwierzęta mogą cierpieć z powodu dużej liczby chorób, które są uwięzione w ich ścieżce życia. Ponadto wiele z nich jest podobne do chorób ludzkich. Nikt nie jest odporny na choroby, więc wizyta w weterynarii w celach profilaktycznych i leczniczych przedłuża żywotność Twojego zwierzaka.


Istnieje ogromna liczba chorób, więc nie można ich pokryć w jednym artykule. Porozmawiajmy o najczęstszych chorobach kotów. Pomoże to lepiej lepiej poruszać się po zdrowiu i zachowaniu zwierząt.

Wszystkie organy kotów, zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych, mogą być narażone na choroby. Podobnie jak u ludzi choroby kotów mogą być ostre lub chroniczne. Przede wszystkim są to choroby skóry i zewnętrzne pasożyty. Przedstawiciele felines mają także choroby związane z narządami oddechowymi (w tym wirusowe).

Bardzo niebezpieczne choroby kota są związane z układem trawiennym. Zwracając uwagę na zachowanie zwierząt, można szybko wykryć pierwsze oznaki uszkodzenia narządów przewodu pokarmowego. Należą do nich: odmowa jedzenia, biegunka, wymioty, itp. Natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii, jeśli zauważysz jedno z tych objawów u kota.

W jelitach zwierzęcych robaków może zacząć, a one z kolei mogą wpływać na Twój układ trawienny. Zwróć uwagę na nieczyste depozyty. W przypadku przebarwień lub wyglądu przedmiotów obcych należy je przesłać do laboratorium weterynaryjnego. Właściwy profesjonalista określi obecność danego pasożyta i pomoże wybrać odpowiednie leki.

Trudno jest zdiagnozować uszkodzenia układu moczowo-płciowego, a ich niebezpieczeństwo polega na tym, że prowadzą one do samozapłonu. U starszych kotów często tworzą się kamienie w pęcherzu, co utrudnia oddawanie moczu. Ponadto, jest bardzo bolesna i prowadzi do cierpienia zwierzęcia.

Często występują uszkodzenia oczu, których ślady są wyładowaniami. Nie trzeba samodzielnie traktować oka zwierzęcia, może to prowadzić do ślepoty. Do chorób uszu należą: skabilność uszu, wrzody, otites. Uszy mogą się rozwijać w przypadku ropnia lub gdy do nich dochodzi obce ciało.

Nie unikniesz zwierząt i nowotworów. Koty są znane z dwóch typów: nowotworów łagodnych i złośliwych. Przyczyny ich występowania, tak jak u kotów, czy ludzi są wciąż nieznane. Łagodne formacje często rozwijają się stopniowo, znajdują się w jednym miejscu i łatwo je usunąć. Nowotwory złośliwe u kotów rozwijają się szybko i charakteryzują się rozwojem przerzutów. W tym przypadku zwierzę nie może być praktycznie uratowane, chociaż obecnie nawet chemioterapia jest przeprowadzana przez zwierzęta.

Jest jeszcze jedna choroba onkologiczna – jest to rak piersi u kotów. Podobnie jak w przypadku innych nowotworów, przyczyna wystąpienia nie jest znana. Najczęściej nie ma to wpływu na zwierzę, sterylizowane przed wystąpieniem pierwszego zachorowania. W przeciwieństwie do innych zwierząt domowych rak piersi u kotów rozwija się znacznie rzadziej. Ale, jeśli kot jest rozpoznawany przez guz piersi, w większości przypadków jest rakiem.

Słodzenie, nieprzyjemny zapach, trudności w połykaniu może być konsekwencją chorób jamy ustnej. Z chorobą nosa, właściciel rzadko spotyka. Kot jest istotą łatwo pobudliwą i wrażliwą. Uważaj na zdrowie układu nerwowego zwierzaka. Najczęstszymi zaburzeniami układu nerwowego i chorobami z tym związanymi są: zapalenie opon mózgowych, histeria, drgawki i nerwowy kryzys.

Pamiętaj, że choroby kota są łatwiejsze do zapobiegania niż leczyć. Troszcz się o naszych braci. Zadbaj o swoje zdrowie i dadzą Ci swoją miłość.