103 Shares 2268 views

Kim jest Maria Montessori? Montessori metod kształcenia

Ponad sto lat obchodzony i najlepszych praktyk filozofii Maria Montessori, metody jego pracy nie traci znaczenie do dziś. Skuteczność systemu edukacyjnego jest potwierdzone wynikami badań naukowych. Przedszkola i szkoły, które działają w ramach tego systemu, można znaleźć na całym świecie. Instytucje uczniów zaskoczyć swoich intelektualnych i zdolności twórczych, a także dobrych manier.


Montessori edukacja – metoda wychowywanie w oparciu o zaufanie, wolność i możliwość wyrażenia siebie. Kluczowym przesłaniem systemie edukacyjnym: „Pomóż mi zrobić to samodzielnie”.

Po pierwsze, zawsze i wszędzie

Maria Montessori urodziła się 31 sierpnia 1870 roku we włoskiej miejscowości Chiaravalle. W rodzinie, była jedyną i ukochane dziecko. Ojciec Marii, Alessandro Montessori, jak rodziny włoskiej arystokracji. Imię matki Renildoy. W panieńskim nazwiskiem urodziła nazwę Stoppani – starożytnej rodziny, której członkowie byli bardzo wykształceni ludzie. brat matki, Antonio Stopani, za jego wielki wkład do nauki otrzymał pomnik w Mediolanie. W tym czasie Renilda było dość wykształcona kobieta, ale, niestety, był przeznaczony do losu gospodyni i nic więcej. Przez całe życie pomagała jej córka, jak mogła, starając się umieścić w nim miłość do wiedzy i niezależności.

Kiedy Maryja była 12 lat, jej rodzina przeniosła się do Rzymu, aby dziewczynki okazją do zdobycia lepszego wykształcenia. Szczególnie dobre dano jej nauki i matematyki. Pomimo wszystkich przeszkód, celowy dziewczynka została przyjęta do szkoły technicznej dla chłopców, a później – na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu w Rzymie. Po ukończeniu studiów, stała się pierwszą kobietą, lekarz i chirurg we Włoszech.

Clever, działacz, i po prostu piękne

Jako student Maria aktywnie walczyła o prawa kobiet. Została wybrana delegata do Międzynarodowego Kongresu Kobiet, która odbyła się w Berlinie. Dziewczyna była w stanie dostać się słuchać i słyszeć, doskonale opanował oratorium. Z tym wszystkim, ona zawsze wyglądała pięknie, a ona nie miała zwolnienie z fanami.

osobista tragedia

W 1896 roku rozpoczęła pracę jako asystent w Klinice Uniwersyteckiej w Rzymie pod patronatem Santi de Santes. Tam poznała ukochanego Giuseppe Montesano. Życie osobiste Włosi nie działa. Musiała dokonać trudnego wyboru między zmysłami i nauki. Wybrała to drugie. Kiedy zdała sobie sprawę, że jest w ciąży, a potem, w obawie potępienie środowiska katolickiego, postanowił wysłać natychmiast po urodzeniu dziecka z opiekunką na wsi w okolicach Rzymu. Istnieje mit, że Maria zostawiła syna do czynienia z dziećmi innych ludzi, ale w rzeczywistości tak nie jest.

Większość dzieci w tym czasie były wykształconych opiekunów, a włoski zrobiła nic sprzeczne z tradycjami. Jedyną różnicą było to, że dziecko mieszkała u rodziny. Mary spędził czas z synem w weekend ponad przeciętnej matki w czasie. Montessori wprowadził syna do społeczeństwa, tylko wtedy, gdy miał 15 lat. Mario życia pomógł i wspiera jej matka stała się jej następcą, a po jej śmierci miały ogromny wpływ na metody nauczania Montessori.

Praca z dziećmi

W klinice odbywa się pierwsze spotkanie z dziećmi, którzy mieli ograniczone możliwości. W tym czasie dzieci te nie są leczone, i nauczał nic, są one po prostu uznane za idiotów i starają się chronić ich od społeczeństwa. Po przyjęciu rebyatnya żywności pełzało na gołej podłodze i zbiera okruchy chleba, a potem wypluć kulki z niego. Sytuacja, w której nie były chore dzieci przez całą dobę, nie przyczynia się do rozwoju lub wywołanego do użytecznej aktywności. Maria przez długi czas oglądając je i wyciągnąć wnioski, które stały się punktem wyjścia do zwiedzania system nauczania stworzone przez Montessori.

Metoda jest dać dzieciom jak pacjentów i zdrowych rozwijającym się środowisku. Okruchy należy podać miejsce, w którym są skoncentrowanym całą wiedzę na świecie. Dla jasności, są one prezentowane przez głównych standardów ludzkich osiągnięć. Każde dziecko musi przejść całą drogę do cywilizowanego świata już w wieku przedszkolnym. Pedagogiczny System of Montessori jest zbudowany zgodnie z potrzebami (okresy liter) w rozwoju dziecka.

okresy wrażliwe

Rozwój dziecka metody Montessori jest zgodnie z przedziałów czasowych, w których dzieci łatwo i naturalnie postrzegają pewnych umiejętności i wiedzy. To jest istota okres wrażliwej. Jego cechą jest to, że zdarza się raz w życiu i przechodzą na zawsze, niezależnie od tego, czy dziecko ma czas do wykorzystania, czy nie. Na przykład, od 0 do sześciu lat jest rozwój sensoryczny i tworzenie mowy. umiejętności społeczne powstają i są ustalane na okres od 2 do 6 lat. Naucz dziecko do czystości i porządku potrzebują do 3 lat.

Z innych okresów wrażliwych można znaleźć w pismach włoskiego nauczyciela i innowator. Rodzice i nauczyciele nie mogą wpływać na wystąpienie i czas trwania tych okresów. Jednak muszą tworzyć środowisko dla dziecka z materiałów dydaktycznych lub tak zwanej strefie najbliższego rozwoju.

Dorosły świat – kraj olbrzymów dla dzieci

Montessori nauczyciel najpierw przedstawił teorię, że dzieci niewygodne żyć w świecie dorosłych. Każde dziecko czuje się tam jak lilipuci w Gulliver kraju. Nasz świat jest dzieckiem pełnym chaosu, gdzie mały człowiek nie ma prawa i prywatnego komfortową przestrzeń. Giants, dorośli często okrutny, niesprawiedliwy i niecierpliwy. Kara może obserwować prosty błąd taki jak złamaną wazonie, i dlatego, że dziecko po prostu odkrywania świata i ma prawo do popełniania błędów.

Nauczyciel chciał przekazać rodzicom i nauczycielom, że dzieci – to nie jest zabawką w ich rękach. Konieczne jest, aby wziąć pod uwagę ich interesy i potrzeby. Aby przywołać okruchy, konieczne jest, aby poznać i zrozumieć, że dziecko powinno go obejrzeć. A to jest możliwe tylko z dzieckiem, który uzyskał wolność. Dziecko siedzi przy biurku, nic więcej niż szybkiej utraty odsetek, nie będzie widać. Obserwuj jak objawia się osobowość, to może być tylko wtedy, gdy dziecko jest czymś naprawdę pasjonuje.

Dyscyplina i swoboda w tym samym czasie

Pod pojęciem wolności w dziełach włoskiego nauczyciela należy rozumieć nie przyzwolenie, a niezależność od woli dziecka przez osobę dorosłą. I można to osiągnąć poprzez nauczanie dzieci do siebie i nauczyć się obsługiwać nowy bez pomocy starszych.

Maria Montessori Metoda krótko:

 • Każde dziecko wybiera sobie aktywność. Dziecko uczy się słuchać swojego wewnętrznego „ja”, aby zrozumieć, że jest on zainteresowany w tej chwili.
 • Minimalizacja pomocy dorosłych. Powinien on być obecny tylko w przypadkach, gdy sam dziecko o to poprosi. Dokonywanie autonomię dziecka pewności siebie, nauczyć się właściwie ocenić osobistych osiągnięć.
 • Dzieci dorastają i przeszkolony w specjalnie zorganizowanym środowisku. Materiał dydaktyczny powinien być swobodnie dostępna dla każdego dziecka. Istnieją zasady, które mają być przestrzegane przez wszystkich.
 • Edukacja dzieci w różnym wieku, w tej samej grupie. To jest dobre dla starszych dzieci, jak i dla młodszych. Małe uczniowie są rysowane dla starszych, i wielkie chłopaki pomóc okruchy.
 • Materiał szkoleniowy jest zaprojektowany tak, że dziecko może znaleźć i naprawić swoje błędy.
 • Nie najlepsze i najgorsze studentów. Osiągnięcia dziecka można porównać tylko z poprzednimi wynikami.

Niezależnie od tego, czy skorzystać z metody Montessori w domu lub w instytucjach oświatowych, wszędzie są te same zasady:

 • Pracowałam – będziesz tyle.
 • Praca z materiałem występuje na indywidualne dywan.
 • Klasa nie może hałasować, aby przejść spokojnie. Dzieci nauczane po cichu przeprowadzić krzesła.
 • Generalnie szacunkiem koegzystencji: twoja wolność kończy się tam gdzie zaczyna się inna przestrzeń osobistą.

Wady systemu

Zwolennicy systemu edukacyjnego zauważyli ogromne korzyści uzyskanych w związku z metodą Montessori. Recenzje pułapek można znaleźć znacznie rzadziej.

Dzieciństwo bez bajek. Dr Montessori Uważa się, że baśnie zniekształcony obraz rzeczywistości. Po Gingerbread Człowiek nie może uciec, a zwierzęta nie mogą mówić ludzkim językiem. System koncentruje się także na logice i racjonalności, rozwija lewą półkulę dziecka sam mógł wyciągnąć wnioski, podejmować decyzje i brać odpowiedzialność za czyny. technika Czytaj książki nie zabrania, ale zaleca się preferować historie prawdziwych historii.

Brak zakazów. Edukacja na metodzie Montessori nie przewiduje zakazów i kar. W przedszkolu lub szkole, dziecko nie może słuchać nauczyciela, aby jeść z talerzy innych ludzi, chodzić po sali podczas zajęć, biec korytarzem. Nauczyciel ma prawo do swoich uwag, ponieważ dziecko musi sam zrozumieć, co za bałagan – to źle, że nie może zaszkodzić innym dzieciom. Nauczyciel może tylko obserwować co się dzieje. psychologowie domowe nie zaleca się używać przed szkolnym metodą Montessori. Edukacja przedszkolna w naszym kraju musi zawierać koncepcję posłuszeństwa. Dzieci po zakończeniu ogrodzie na innowacyjnego programu niechętnie podejmują do szkoły z klasycznym wykształceniem. Przyszłe studenci powinni „reedukacji” w normalnym przedszkolu, bo uczeń nie może po prostu siedzieć w klasie. On nie ma pojęcia, co słuchać nauczyciela.

zagospodarowania przestrzeni

Zrobił wielki wkład w edukację dzieci dr Montessori. Sposób, że opracowała, przewiduje podział przestrzeni, gdzie dzieci są zaangażowane, na strefie. Istnieje tylko pięć. Strefa dziecko zdecyduje się zaangażować i trzyma go tak długo, jak mu się podoba.

 • Zakres praktyki. Są to przedmioty codziennego użytku, które dorośli mają do czynienia na co dzień. Dziecko pod nadzorem nauczyciela woda może kwiatów, pranie, żelazo obecne żelaza i szycia. Edukacja na metodzie Montessori zapewnia samoobsługowych. Oddziały z kolei ustawić stół, posprzątać po kolacji, umyć i wytrzeć do potraw.
 • Dotknąć Zone. Jest tutaj materiał, który jest prowadzony w celu ustalenia parametrów obiektów: kolor, kształt, wielkość, masę ciała.
 • obszaru językowego. Jest to materiał dydaktyczny do nauki czytania i pisania.
 • Strefa matematyka. Wtedy dziecko uczy się liczb, liczbę elementów przykładami matematycznych. Praca z „materiału złota”.
 • obszar przestrzeni. Oto mapy, globusy, materiał do badania pogody i wszystko, co wprowadza dzieci w świat wokół nich.

Zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym metodą Montessori pracujemy z niektórych materiałów. Spójrzmy na nich.

Rozwój technologii czujników:

 • Ramki z klamrami. Na niej znajdują się haki, guziki, suwaki, sznurowadła. Z tego symulatora dziecko uczy się ubrać.
 • Brązowy drabina. Pomaga dzieci identyfikują się z pojęciami duży, mały, gruby, cienki.
 • Różowa Wieża. Przypominający piramidę dzieci. Uczy porównać obiekty do siebie pod względem wielkości.
 • Red wysięgnik. Dziecko poznaje pojęć „już”, „krótsze”.

Rozwijamy mowę:

 • Litery papieru z efektem aksamitu lub dekoracyjne piasku.
 • Klapki metalu w postaci różnych kształtach geometrycznych, są używane do przygotowywania strony na liście.

zdolności matematyczne:

 • Czerwony i niebieski pręt. Zawiera 10 prętów. Przez manipulowania nimi, dziecko uczy się matematyki i podstawowe operacje matematyczne.
 • Box z wrzecion.
 • ciało geometryczne.

Edukacja w domu

Porady dla rodziców, którzy chcą korzystać z metody Montessori w domu:

 • Tworzenie dla syna lub córki komfortowego otoczenia. Dziecko musi być w stanie wspiąć się lub dostać się na ich własnym łóżku, umyć bez pomocy, zawiesił swoje rzeczy w szafie lub na haku, odpowiedniej dla wzrostu niego.
 • Daj szanse dziecku pomóc dorosłym w pracach domowych. Uczyć umyć kielich, kupić małe łopatę i miotłę, niech podlać kwiaty. Dzieciak musi wiedzieć, że ma obowiązki domowe. Jest to jasno określone w programie dr Montessori.
 • Metoda opiera się na swobodzie działania. Nie kolidują z dzieckiem.
 • Dzieli pasmo szkółki według procedury. Dać dziecku materiały dydaktyczne do zajęć. Są one dość drogie, więc rodzice powinni pomyśleć o tym, co mogą zrobić z rękami. Dziś możemy znaleźć wiele pomysłów i warsztaty dla produkcji materiałów szkoleniowych.

System nie oferuje dzieciom wzorców aktywności, ale po prostu popycha dziecko do działania i zapewnia szeroką gamę materiałów.

wniosek

Instytucja stosując metodę nauczania Marii Montessori, można porównać z planety mały, osobny dla dzieci, gdzie jest jej ustanowionych procedur i nie ma miejsca pobłażliwość. Ale podczas gdy dzieci uczą się rozumieć swoje emocje i uczucia, nabywania umiejętności życiowych i kwestii krajowych. Nikt i nic nie zapobiega rozwojowi małych zdolnościach człowieka. System nie oferuje dzieciom wzorców aktywności, ale po prostu popycha dziecko do działania i zapewnia szeroką gamę materiałów.