142 Shares 3508 views

Dragonfly larwy i krótki opis zamówienia

Ważki – oddział latających owadów drapieżnych. Przedstawiciele tej grupy zwierząt typowych w tropikach, podzwrotnikowych i regionach o klimacie umiarkowanym. Do tej pory istnieje około sześć tysięcy przedstawicieli tej grupy. Typowy dla tych owadów rozwoju pośredni sposób, który obejmuje etap przemiany (larwy ważki) i dorosłych etapu (dorosłych). Larw i dorosłych są podstawą diety niektórych gatunków ryb. Jakie są ważki?


Jak się dorośli?

Przed uważa się larwy ważki, musisz dowiedzieć się więcej o sposobie życia tych owadów. Dorosły jest dość duży, z silnym i ruchomej głowicy. Ciało stoisk ogromnych oczach złożonych, które zajmują całą górną część głowy. Ciało owada jest wydłużona i składa się z klatki piersiowej i jamy brzusznej części. Kończyny ważka nie rozwinęła się zbyt wiele, ale są one rozmieszczone rzędy włosia, które odgrywają rolę zatrzymując kosz – to stwarza okazję do polowania w locie.

W tej grupie znajdują się dwie pary skrzydeł, które mają prawie taką samą wielkość i są aktywnie zaangażowane w locie.

Ważki jeść? Jak już wspomniano, drapieżnych owadów. Ich gatunków zdobyczy coraz mniejsze. Głównie komary, komary i inne szkodniki. W tym samym ważka zwykle staje pokarm dla ryb.

Powielanie i rozwój ważek

Owady te mate lotu. Na brzuchu widać rozwinięte narządy kopulacyjne – w ten sposób łatwo jest odróżnić samca od samicy. Inną ciekawą cechą – samiec usuwa z kobiecego aparatu kopulacyjnej obcego nasienia przed umieszczeniem plecach. Takie zjawisko jest unikalny w środowisku naturalnym.

Ponadto, samica składa zapłodnionych jaj. W postaci zasady, pokładełko odbywa się albo na wodzie albo na rośliny wodne i znacznie mniej w wilgotnej gleby. Od każdego jaja, światło pojawia się larwy ważki.

larwy ważki

Larwy tych owadów żyją w wodzie. Ich ciało jest pomalowane w kolorze brązowym oliwek. Oddychają za pomocą skrzeli i odbytnicy przez welony ustrojowych. Istoty te są nieaktywne, ale sposób ich ruch jest godny. Po pierwsze, przez odbyt zasysana woda do prania, który jest następnie pod wysokim ciśnieniem wyrzucanych z nich. Siłę odrzutu odpycha owada w przeciwnym kierunku. Ponadto larwy ważki może unosić się przez skrzelowych płyt, które doskonale zastąpić płetwy.

Inną cechą larw – to obecność tak zwanych maski, który jest reprezentowany przez rozszerzoną dolną wargą. Maska działa jak urządzenie chwytające. Na tym etapie rozwoju owadów nie aktywnie polują – przez większość czasu siedzą na podłodze lub dołączonym do roślin wodnych, czekając na zdobycz, którą następnie uchwycić szybko rzuca do przodu maski.

Dragonfly larwa zjada głównie Daphnia larw komarów i innych owadów. Przed ostatnim wylinka, owad zostaje wybrany na plaży i jest przymocowany do zakładu. To tutaj, że przekształcenia larwy w postać dorosłą – imago.

rodzaje ważki

Warto zauważyć, że ważki są dość powszechne grupa owadów. Oderwanie podzielone na dwie główne podrzędów:

  1. Damselflies. Przedstawiciele tej grupy mają takie same pary wielkości skrzydeł. W związku z tym struktura charakteryzuje łagodny dla owadów, trzepotanie lotu. Wa larwy żyją w płynie lub stojącej wody.
  2. Ważka ważki. Owady te mają dwie pary dużych, prawie przezroczystych skrzydeł. W spoczynku ich skrzydła są umieszczone prostopadle do brzucha. Warto zauważyć, że członkowie tej grupy są uważane za jeden z najszybszych owadów. Larwy żyją w wodzie albo, albo w bagno.

Co ciekawe, doświadczeni rybacy często iz powodzeniem wykorzystywane jako przynęty tych owadów.