719 Shares 5465 views

Magiczne święto – dzień Iwana Kupały

Tajemnicze i mistyczne, dzień Iwana Kupały dzień ma swoje korzenie w czasach starożytnych. O nim, a dziś niewiele osób, nie wiem. Naukowcy uważają, że charakterystyczna dla większości wierzeń pogańskich Europejskiej Midsummer (analog, który jest dzień Ivana Kupaly) – jeden z najstarszych kultów religijnych na świecie. W samym sercu Kult – odwiecznej konfrontacji i przyciągania dwóch przeciwstawnych zasad, nie mogąc łączyć w jedną całość, ale nie istnieć bez siebie nawzajem. Tak, są niepodzielne, a niebo i ziemia niepodłączone, ogień i woda, samiec i samica. Ta miłość jest przyciąganie przeciwieństw i są podstawą do starożytnego święta.


Starożytni czcili Kupały – rodzaj i hojny bóg, patron, płodność ziemi i płodności, orzeźwiającym deszczu, który wprowadza zamieszanie do miłości najbardziej czystym sercem.

Początkowo ten dzień, podobnie jak wielu innych dawnych Słowian wakacji, miał kosmiczne znaczenie. Midsummer noc oznaczony w dniu 25 czerwca, w czasie przesilenia letniego. Ta noc była najkrótsza w roku i jest uważana za szczególnie.

Starożytni Słowianie wierzyli, że Noc Świętojańska cieńsza linia między jawne (real) i navim (mistycznych) światów i wszystkich mrocznych bogów i duchy mogą przenikać do świata ludzi. Na tej nocy, zioła nabrała ogromnej mocy uzdrawiania, odurzający wina wypił więcej niż zwykle, ale najważniejsze – magia rozkwitła Adonis – kwiat paproci, który odkrywa tajemnice, mądrości i dających prowadzi do niebieskich skarbów osoby, która będzie w stanie je zdobyć. Szukaj tego kwiatu, a szczególną uwagę zwrócono podczas obchodów.

Jednak głównym wydarzeniem Noc Kupały – ślub. Rola nowożeńców są Lola i Jari, młodych kochanków, którzy są przeznaczone być razem, bo mieli siebie rodzeństwem. Dziewczęta wybrała małą brzoza i wierzba i ubrała ją „narzeczoną”, dekorowanie kolorowe wstążki, a faceci w tym czasie robiły słomkowy „oczyszczenie”. Ceremonia ślubna nastąpiła tradycyjnej perepevki i tańczyć, jak miała miejsce i sam ślub.

Wierząc w moc ognia i wody po zachodzie słońca starożytnych Słowian wyskoczyła przez rozliczającego Kupały ogień, a nad ranem rosy umyte i skąpane w rzekach. Wierzono, że ubrania, w których ludzie przeskoczyć nad ogniem i Skąpane staje oberezhnoy i nabywa zdolności do ochrony jej użytkownika przed złym okiem i dolegliwości. Innym związane z wodą, część wakacji – zapuskaniya wianki na wodzie. Dla tych pływających w ciemnych wieńce niezamężne dziewczęta dziwiliśmy się o przyszłość.

Informacja o ewentualnych specyficznych potraw to święto, niestety nie przeżyły. Ale możemy bezpiecznie założyć, że w tradycji słowiańskiej gościnności jedzenie było obfite i obfite. I w ten dzień zaczął pić Surya – słowiańskiego rytualny napój, który jest wykonany z miodu i ziół, a następnie kilka miesięcy nalegał u owiec wbite bukłaki naziemnych.

Wraz z pojawieniem się chrześcijaństwa w Rosji, podobnie jak wiele innych pogańskich tradycji, ta uroczystość została zakazana, ale nie zapomniane. Przez wiele wieków, młodych ludzi zebrało się na łąkach w pobliżu zbiorników wodnych, śpiewając pieśni i spalony pożary, chwaląc dobre boga Kupały i prosząc go o zbiorach i ściółki.

Jednak wraz ze starożytnych bogów, w Rosji i czczonych świętych prawosławnych. A Midsummer noc, a także inne święta, kościół wkrótce nabył cech. A on Kupały Ivan dostał imię – na cześć świętego prawosławnego Ioanna Krestitelya. I był tam nazwa święta, powszechne dzisiaj – dzień Ivana Kupaly. Jednak pierwotny termin został przeniesiony do 7 lipca. Jest to spowodowane nie tylko do nakładania pogańskich i prawosławnego kultu, ale także z przejściem Rosji do kalendarza juliańskiego.

W noc przed Ivana Kupały, jak w dawnych czasach, jest uważane za magiczne. To właśnie w tym czasie, cuda się zdarzają. Jak przed wiekami, dzisiejsza młodzież spotyka Iwana Kupały Day, witając ciepłe letnie wesołe piosenki o miłości, pomyślności i bogatych zbiorów, a także w miłości, chcąc uwiecznić swoje uczucia, skoki przez ognisko Kupały, podobnie jak ich przodkowie.