170 Shares 1146 views

Nagan (rewolwer): specyfikacje techniczne i nowoczesne modyfikacje

W psychologii jest test zwany "serią asocjacyjną" – to jest, gdy ktoś jest powiedziane słowo lub obraz jest pokazany, i powinien nadać mu nazwę, która łączy się z przedstawionym przedmiotem. Na przykład "zając" – "wilk", "deszcz" – "kałuża". A jakiego rodzaju związek ma osoba na słowo "rewolwer"? Jeśli pytanie brzmiało dla rezydenta amerykańskiego, odpowiedź brzmi "Smith and Wesson", a mieszkańcy przestrzeni postrzeszowskiej słychać tylko jedną odpowiedź – rewolwer. Rewolwer – legenda kilku pokoleń. We wszystkich filmach fabularnych dotyczących pierwszej i drugiej wojny światowej, na bandytach i organach ścigania, rewolwer jest używany wszędzie. Wszyscy chłopcy są uczniami, pokazują im legendarny rewolwer, bez wahania, że będą rewolwerem, będą też prosić o strzelanie.

Wszystko zaczęło się od wymagań dotyczących taktycznych i technicznych cech rewolweru

Historycznie, pod koniec XIX wieku dla armii rosyjskiej, lokalni marynarze nie produkowali krwawych broni o ukrytym noszeniu. W tym czasie użyto rewolweru Smith and Wesson, który udowodnił się w wojnie rosyjsko-tureckiej, ale jej ciężar i parametry techniczne pozostawiały wiele do życzenia. Dla kraju, który nieustannie stara się zbrojnych starć, chroniąc granice przed atakami armii wroga, konieczne było samoograniczne użycie broni do wypalania na krótkie dystanse. Rosyjscy dowódcy wojskowi zorganizowali w tym czasie tak wielką okazję dla wszystkich projektantów producentów broni w Europie. Zadanie nie było łatwe, ale dzięki temu rewolwerowi (rewolwerowi) stała się najbardziej masywna produkcja na świecie i stała się legendarna wśród sędziów broni. Wśród nich były takie:

 1. Rewolwer powinien zatrzymać konia z odległości 35 metrów lub z tej samej odległości, uderzając o pół tuzina calowych desek.
 2. Początkowa prędkość kuli powinna wynosić ponad 300 metrów na sekundę.
 3. Masa rewolweru nie może przekraczać kilograma.
 4. Kaliber powinien wynosić trzy linie – 7,62 mm zgodnie z nowymi normami.
 5. Pojemność bębna powinna w tym czasie pomieścić więcej niż 6 standardowych kartridży.
 6. Stosowano bezwonny proszek, a jako materiał tulei należy używać mosiądzu.

Zaproponowano producentowi ogromną liczbę wymagań, ale większość z nich opisywała taktyczne i techniczne cechy już istniejącej broni wykorzystywanej przez rosyjski wojsko.

Sztuk i pomysłowość belgijskich armatników uwieczniały ich twórczość od wieków

Belgijskie zbrojenia Leon i Emile Nagans wtedy rozwinęły taki rewolwer. Jednak kalibru ich rewolweru wynosił 5,45 mm, aw bębnie było tylko sześć nabojów. Bracia podchodzili do sztuczki – po zrobieniu dwóch tuzinów rewolwerów, dali je do cara rosyjskiego, wszystkich ministrów i dowódców wojskowych. Przetarg na wybór uzbrojenia został zakończony i nie rozpoczął się. Nawet po kilku latach prezentowane rewolwery z europejskimi armatniami nie mogły przekroczyć rewolweru systemu Nagant.

Aby spełnić wszystkie wymagania klienta, projektanci musieli stworzyć nowy bęben na siedem nabojów i zwiększyć kalibru pocisku, stosując pistolety z trójlinkowymi karabinami. Po spełnieniu wszystkich warunków umowy, braci Nagan w ciągu trzech lat przeprowadzili dostawy dwudziestu tysięcy rewolwerów armii rosyjskiej i zapewnili produkcję rewolweru w fabryce broni Tula.

Belgijscy artylerze pistoletów dostarczyli także dwie wersje ich tworzenia. Nieznacznie zmieniając urządzenie rewolweru, zrobili to tak, że rewolwer może teraz być wyposażony w mechanik samohamowny, a także ręczny młot plutonowy. Ta zmiana dotyczyła ceny rewolweru. W trakcie walki walka o zwykły żołnierz miała zaokrąglić palec, a oficerowie otrzymali broń.

Światowa sława od kilku lat

Po obejrzeniu rysunku na patent pistoletu Naganov, każdy pistolet mógł go odtworzyć bez większego wysiłku. W końcu urządzenie rewolwerowe "Nagan" jest łatwiejsze niż jakikolwiek inny konkurent. Kilka lat później na terytoriach Stanów Zjednoczonych, Ameryki Południowej i Europy zaczęły pojawiać się takie same rewolwery z mniejszym kalibrem pocisków. Jednakże cały mechanizm był bardzo podobny do rewolweru Tula – rewolwer. Zdjęcia wykonane przez dziennikarzy przez wieki potwierdzają ten fakt:

 1. Samohamowny mechanizm wyzwalania uderzeniem, który pociągnął za spust, pociągając za spust.
 2. Monolityczna, nierozdzielalna rama rewolweru.
 3. Rura ramienna w pozycji zwalniania jest wycofywana do wewnątrz osi bębna.
 4. Wkręcone do kadłuba bagażnika na głuchym podestu.
 5. Cały mechanizm wyzwalania uderzeniem jest zamocowany w ramie i jest zamknięty przez wyjmowaną pokrywę.
 6. Stosowany jest bezwonny proszek.

Z drugiej strony jest to spowodowane rosnącą popularnością rewolweru na całym świecie, a co za tym idzie masową produkcją, a pod rewolwerem była duża skórzana kabura. Dokumenty historyczne wskazują, że w czasach carskich nie było kabury. Jeśli jednak mówimy o produkcji rewolweru w Serbii, wtedy pojawiła się tu kabura, dokładnie używana przez armii Armii Czerwonej.

Ulubiona broń bandytów i armii armii czerwonej

Jeśli spojrzymy na historię, czy to podręcznik, film czy film dokumentalny, po pierwsze możesz zwrócić uwagę na brak dużej ilości broni od walczących. Rewolwerem jest karabin maszyn Maxim, karabin Mosina i najpopularniejsza broń. Rewolwer jest obecny w walkach po obu stronach konfliktu. Każda wojsko potwierdzi, że im mniej broni w czasie wojny, tym bardziej będzie potrzebna amunicja do walki z bronią. Aby walczyć, potrzebujesz samej broni, dostarcza do niej i jej tolerancji na błędy. Jeśli uważasz, że czyszczenie i demontaż rewolwer rewolwera w bardzo krótkim czasie, może to wyjaśnić, dlaczego zakochał się we wszystkich stronach konfliktu.

Do wybuchu II Wojny Światowej podstawową i jedyną wadą rewolweru była trudność w wciśnięciu spustu w celu wystrzelenia strzału. Indykcyjna łatwość wystrzelenia równocześnie z dwiema rękami jest w tym czasie fałszywa. Możesz zobaczyć tę technikę w filmie "Elusive Avengers".

Najlepsza broń dla SMERSH

Od początku II wojny światowej aż do kryzysu w Karaibach w 1962 r. Radzieccy pistolety maskują ogromną liczbę pistoletów i rewolwery, które starały się promować w kręgach militarnych. Pozwalając na przerwanie zapłonu podczas wykonywania testów na składowisku, a następnie nieznany Tula Tokareva kalibru 7,62 mm przez długi czas trzymany w laboratoriach fabryki broni. Jednak pod koniec XX wieku pistolet TT 7.62 mm stał się ulubioną bronią przestępców, dzięki swojej niskiej cenie, doskonałej odporności i dużej sile śmiertelnej.

Kierownictwo państwowe, harcerze GRU, szpiedzy i NKWD otrzymały najlepszy rewolwer na świecie. Pistolet "Nagan" przeszedł wiele udoskonaleń. Oprócz zwykłego rewolweru w muzeum można znaleźć rewolwer z tłumikiem tuszu i gaśnicą dla pracowników firmy SMERSH i GRU. Do tej pory wśród kolekcjonerów broni potrzebuje się karantu Nagant, który przeznaczony jest dla oddziałów granicznych i może walczyć z wieloma dystansami.

Ulubiona broń wojskowa w czasie pokoju

Pod koniec drugiej wojny światowej broń używana przez żołnierzy w bitwie i zdobyte z wroga znajdowała się w magazynach wojskowych wielu republik radzieckich. Kraj został zbudowany i rozwijany duchowo i sportowo. To właśnie dzięki rozwojowi sportu w ZSRR pamiętały rewolwer rewolwerowy. Odpowiedzi byłych uczestników walk były takie same i jednoznaczne, że w przypadku strzelanin sportowych nie ma lepszego pistoletu niż rewolwer. Biorąc pod uwagę, że w latach trzydziestych rozwój małego kalibru o średnicy 5,6 mm (przy mniejszej śmiertelnej siłie) był już w toku, a jego ograniczona liczba została wydana. Kaliber 5,6 mm dla rosyjskich pistoletów nie był nowy, ponieważ spotkał się w rewolwerach Smith i Wesson, przywiezionych przez rosyjskich generałów z zagranicy.

Nie wymyślali niczego nowego, zmienili tylko pnie i bębny. Więc pojawiły się w klubach do kręcenia rewolwerów sportowych "rewolwer", o kalibrze 5,6 mm. Dołączono je do trzech linii, zamieniono na kalibru 5,6 mm, które otrzymały fabryczne oznakowanie TOZ, zwane ludźmi "małymi". Wysoka dokładność wystrzeliwania, bardzo niski odrzut, łatwa konserwacja i duży zasięg to cechy, dzięki którym rewolwer i mały karabin mogą znajdować się w klubach sportowych i opancerzonych oddziałach wewnętrznych.

Aby zmienić flagę na rewolwerze podczas uruchamiania

Nie wiadomo, kto wymyślił pomysł, aby zastąpić klapę flagi podczas uruchamiania biegaczy, aby strzelić rewolwerem, ale jako pistolet startowy we wszystkich zawodach użyto rewolweru. Przydatny był również rozwój 30-dołek pod kalibrem 5,6 mm. Kaseta została całkowicie zmieniona na oszczepy, której moc wystarczyła, aby zagrać głośny strzał. System został ponownie wyposaŜony ze względnie gorączką w celu zestrzelenia rakiet sygnalizacyjnych, dzięki czemu pojawił się rewolwer rewolwerowy. Przed upadkiem ZSRR całkowicie zniknie z rynku, co sprawia, że ludzie uważają, że czas rewolucji w przeszłości. Ale rewolwer może konkurować o miejsce w prywatnej kolekcji.

Jeśli zrozumiesz, przez cały stulecia wydano dużą liczbę modyfikacji rewolweru, które mają różne cechy taktyczne i techniczne, znalazły zastosowanie w różnych dziedzinach. Mechanizm wyzwalania wstrząsów, włączony do rewolweru pod koniec dziewiętnastego wieku, w ogóle się nie zmienił.

Broń traumatyczna jako krok rewolweru w masach

Wspaniała broń nie tylko zdobywa legendy, ale także zdobywa wielbicieli, którzy chcą zdobyć sławną broń prawnie. W ten sposób powstał traumatyczny rewolwer Nagan. Kaliber gumowej kuli został zredukowany do standardu 5,45 mm, ponieważ z kalibru 7,62 mm, gumowa kula z dobrym celem nadal pozwalała koniowi się zatrzymać. Aby zmniejszyć śmiertelną siłę, lufa rewolweru została znacząco skrócona, a z broni karabinowej rewolwer wszedł do niszy pistoletów gładkich. Taka modyfikacja legendarnej broni nie faworyzowała fanów, ale ze względu na brak analogów trzeba było zadowolić się tym, co jest.

Popularność rewolweru w traumatycznych występach jest wciąż bardzo wysoka. Ponadto, traumatyczny pistolet, podobnie jak oryginalny, wciąż strzela kule kosztem gazów w proszku i dla fanów broni bojowej, rewolwer w tym spektaklu jest cenniejszy niż pistolet, który rozpala sprężone powietrze. Z czasem rewolucyjny rewolwer "Nagan" pojawił się w tym samym czasie zmusi kupujących, aby nie zapominali o legendarnej broni przez sekundę.

Shoot – więc strzelaj

Słynny koncern Izhmash, znany na całym świecie z produkcji karabinów szturmowych w Kalisznikowie, od 1942 r., Zajmował się produkcją i modernizacją rewolweru Nagant. W końcu podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej ewakuowano Izszewskę Fabryka Broni Tula. I podczas upadku ZSRR, dzięki wywozie broni do obcych krajów, zakład zwiększył swoją zdolność produkcyjną.

Od końca dwudziestego wieku do dzisiaj broń pneumatyczna stała się bardzo popularna. Rewolwer pneumatyczny Nagan szybko znalazł swoich klientów i wielbicieli. Na zewnątrz jest bardzo podobny do oryginału z końca XIX wieku. Ale przy bliższym zbadaniu można zauważyć, że w uchwycie znajduje się cylinder sprężonego gazu. Ściany pnia, w przeciwieństwie do oryginału, są bardzo cienkie, ta sama ściana ma rewolwer "Nagan" w jednej z wcześniejszych modyfikacji.

Nie zapominaj o kolekcjonerach

Zapotrzebowanie na rewolwer, jak najbliżej oryginału, nigdy nie spadło wśród kolekcjonerów. Teraz na pewno niemożliwe jest powiedzenie, dlaczego rewolwer "Nagan MR-313" został wprowadzony do mas, bez konsultacji ze znanymi kolekcjonerami. Po zniszczeniu numeru seryjnego produktu przez polerowanie etykiety fabryki Baikal laserem nad natywną marką, producent pozbawił historycznej wartości rewolweru, zniechęcając polowanie kolekcjonera do nabycia rewolweru. Widząc reakcję rynku na nową broń, obawy zmieniły technologię produkcji. W ten sposób pojawił się rewolwer "Nagan R-2". Pozostawiając numer seryjny i macierzysty znak, logo fabryczne znajdowało się z tyłu rewolweru.

Badając negatywne opinie klientów dotyczące otworu, producent odmówił zmiany wewnętrznej średnicy lufy. Uszkodzenie rewolweru w celu ochrony przed strzelaniem z żywą amunicją zostało wykonane na dwa sposoby – bęben został zmarnowany do 10 mm, dodając wkładki pod szczękę, a tułowia przewiercano przez ramę po prawej stronie i włożono duży kołek. Trzpień o średnicy 8 mm jest przyspawany do tułowia i delikatnie uziemiony na krawędzi.

A co z Flaubertem?

Kartridż Flauberta o kalibrze 4 mm, który określa przyspieszenie kuli z energią proszkowych gazów, nie został oceniony w przestrzeni postradzieckiej. Początkowo nikt nie mógł uwierzyć, że pod patronatem Flauberta nie potrzebowano żadnych zezwoleń, po czym podniesiono kalibru 4 mm do śmiechu. Ale w obliczu problemów związanych z zwiększaniem prędkości początkowej kuli w pistoletach pneumatycznych, w których cylinder ma niskie ciśnienie lub sprężyna nie jest sztywna, kupujący zwracali uwagę na nowość. A pojawienie się rewolweru systemu Nagant pod patronatem Flauberta przyczyniło się do rosnącego zapotrzebowania na taki niezwykły pistolet na rynku zbrojeniowym.

Był to pistolet wojskowy, który nie pozwala zabić lub zranić osoby strzelającej pociski kosztem energii gazów proszkowych i nie wymaga zgody władz. To tylko sen. Wielki zakup – zarówno do domowej kolekcji broni, jak i rozrywki w przyrodzie.

Nagan i modding

Biorąc pod uwagę tendencję XXI wieku można zauważyć, że wśród właścicieli broni, modyfikacja produktów, zarówno wizualnych, jak i poprawiających cechy taktyczne i techniczne, jest popularna. Przede wszystkim uchwyt rewolwerowy jest poddawany modernizacji. Używany materiał to drewno rzeźbione, tekstolit, szkło organiczne z wzorami nieczystymi lub kolorowym metalem. Aby uzyskać dobrą dokładność i dokładność fotografowania, rewolwer może być wyposażony w składany tyłek. To rozwiązanie umożliwia fotografowanie nie na wadze, ale z naciskiem, jak karabin, co jest bardzo wygodne podczas fotografowania treningowego.

Aby poprawić laserowe, optyczne lub kolimatorowe punkty TTX, można poprawić dokładność robienia zdjęć. Tłumik zamontowany jest na bagażniku, który stanowi doskonałą przeciwwagę podczas fotografowania, redukując powrót do zera. Mimo że istnieje wiele odmian w modernizacji rewolwera, nic nie zepchnę pierwszą próbkę legendarnego rewolweru systemu Nagant z końca XIX wieku.