819 Shares 1878 views

Wielościany w architekturze. form architektonicznych i stylów

Przestrzeń miejska – świat geometrycznych brył. Rozejrzyj się. Wszędzie rosnąć okazały pryzmatu. Czasem przed oczami pojawiają się potężne piramidy. Tu i tam błysnął zadziwiać chwytliwe platońskiej i Archimedesa stałych. budynek architektoniczny w większości – wielościany, a także ich proste i złożone kombinacje. I nie jest to trend naszych czasów. Więc to było od niepamiętnych czasów. Geometria i ludzka potrzeba komfortu, piękna i autoekspresji dyktować zasady.


Geometria w architekturze

Nauka i sztuka pochodzi od starożytności do dnia dzisiejszego w parze. Geometria i architektura razem pochodzi, opracowany i ulepszony: od prostych struktur mieszkalnych i niepisane zasady starannie zaprojektowane arcydzieła i jasnych przepisów. Siłę, piękno i harmonia budynku w każdej chwili pod warunkiem geometrię. architektura jego przepisy miasta sprzymierzył się do potrzeb i wyobraźni człowieka.

Prostokątna konstrukcja stabilna i uniwersalna, więc ulice są bardziej niż inni. Piramida gorszy im praktyczność, ale wyglądają bardziej imponujące. Zostały one wzniesione w wyjątkowych przypadkach. Platońskiej i Archimedesa ciała, ludzie stają się nawykowe rozcieńczonych form architektonicznych. Projektowanie budowli, przybiera postać wielościanów – w większości przypadków, jest trudnym zadaniem. Ale sztuka jest ważniejsza. Dlatego architekci dołożyli wszelkich starań, aby radzić sobie z nim. W rezultacie, tworząc dzieła sztuki na świecie. Więc Zbadajmy każdy przypadek na osobnej przykład.

prawy pryzmat

Prism – najczęstszą wielościany w architekturze każdym mieście. Ten mały „Chruszczow”, wysokie budynki, jak również ogromne drapacze chmur. Typowym przykładem prawej pryzmat może stać się znany na cały świat sześciokątnej wieży Pirelli, wzniesiony w 1960 roku w Mediolanie. Wieżowiec różniły bez precedensu na owe czasy wysokość – 127 metrów. I zawiera 32 pięter. Wzmocniona gigant przekroczyła nawet Duomo, który jest zwieńczony figurą Madonny, który spowodował ogromne oburzenie opinii publicznej. Po budynku był powyżej sanktuarium. Aby wygładzić niezadowolenie, zaprojektował wieżowiec PL Nervi i George. Ponti musiał umieścić go na dachu jego twórczości.

Wieża została zbudowana na zlecenie znanej firmy „Pirelli”, która produkuje opony do samochodu, w miejscu, gdzie została pierwsza fabryka znajduje. Elegancki budynek z aluminium i szkła elewacji stał się symbolem odrodzenia gospodarki Włoch po wojnie i otrzymał tytuł najbardziej elegancki wieżowiec na świecie.

ukośne pryzmat

Madryt jest kolejnym nie mniej niezwykły obiekt architektoniczny. Tower „Drzwi do Europy” w kształcie pryzmy nachylone, gromadzą się wokół niego nie mniej turystów niż w budynku Pirelli. Drapacze 114 metrów nachylone do siebie pod kątem 15 °.

Jest to architektoniczne cechy zawdzięczają swoją nazwę. Amerykańscy inżynierowie i architekci F. Johnson i George. Bürgi przełamał stereotyp zwykłej postaci wysokich budynków i wieżą „bramą do Europy” stała się pierwsze skośne konkretne gigantów na świecie i jednym z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych w Madrycie.

regularna piramida

Budynki pryzmat konkurencja sprawiają, obiektów architektonicznych w postaci regularnej piramidy, jednak nie przez liczby i popularności. Jeśli mamy stworzyć architekt pojmuje strukturę takiej formie, będzie to z pewnością stać się prawdziwym arcydziełem. Być może cała sprawa w magię starożytnych egipskich piramid, wzniesiony ponad 4 tys. Lat temu do pochówku faraonów? Kto wie jednak, wybitnym tego przykładem jest „Pałac Pokoju i Zgody” w Astanie, stolicy Republiki Kazachstanu.

tworzenie architektoniczny wykonany z aluminium, stali i szkła utworzonego na zasadach „Golden Section Fibonacciego”. Osiąga wysokość 61,8 m i ma tę samą szerokość co podstawy. Piramida słynie z wind, które nie poruszają się pionowo i ukośnie do góry struktury. Pałac służy jako miejsce spotkań liderów światowych religii i jest uważany za symbol przyjaźni między różnymi religiami i narodami. To może odwiedzić każdego człowieka: nauczyć się kultury Kazachstanu i świata w ogóle.

ścięta piramida

budynek architektoniczny może przybierać postać nie tylko regularnych piramid, ale obcięty. Budynki wyglądają ze względu na jego jakby wyciętych szczytach bardziej masywny. Jest ścięty ostrosłup Kukulkan, wzniesiony przez Indian Majów w starożytnym mieście Chichen Itza w Meksyku. Na wysokości osiąga 30 metrów oraz maksymalną szerokość – 55. Składa się z 9 kwadratowych bloków, a świątynia znajduje się na górze. Do tego są cztery drabiny: po jednym z każdej strony belki. Podczas wiosennej i jesiennej równonocy na piramidy znajduje się tajemniczy efekt wizualny: tkany ze światła słonecznego bóstwa pierzastego węża, na którego cześć wzniesiono piramidę, ślizga się na jego etapach. Na wiosnę, że skrada się, a jesienią – w dół.

Takie wielościany w architekturze chwili obecnej uznane za rzadkie. Jako przykład, budynek Słowackiego Radia. Jest odwrócony ostrosłup ścięty. Struktura wygląda spektakularne, a mimo mroku biernego, przyciąga turystów.

regularne wielościan

Brył platońskich lub regularne wielościany w architekturze w najczystszej postaci również występować bardzo rzadko. I to w zasadzie pręt sześciokątny. Na przykład w Chinach, zbudowany oryginalny złożoną Tube kostka, której głównym elementem jest biurowiec w kształcie sześcianu. Sako Architekci Architekci zakończone jego fasada jest niesamowita ilość pól kwadratowych, które są przeplatane z tarasów. W związku z tym struktura wygląda spektakularny i wydaje się w stanie nieważkości.

Oryginalny projekt hotelu górskim sześcienny prostopadłościennych Mountain Hut zaproponował zespół architektów Czech Atelier. Ogromne pręt sześciokątny według niego będą budowane z drewna, a na górze panelami z aluminium. Panele słoneczne na dachu i ścian, system magazynowania wody deszczowej i oczyszczania, jak i energii elektrycznej pozwoli żyć w nim, niezależnie od świata zewnętrznego. Kostka wygląda jak gigantyczny blok lodu, który spadł z wysokich gór. Jeden zorientowane ku niebu wierzchołek, drugi wydawało się, że już pod śniegiem. Jeśli projekt jest pretvoron w życiu, staje się prawdziwą sensacją.

semiregular wielościan

Aby tworzyć własne obiekty przy użyciu ciało wyporu (lub inaczej semiregular wielościany). Architektura różnych miastach takich budynków są magnesem dla turystów. Należy zwrócić uwagę na Biblioteki Narodowej Białorusi. Ona słusznie zyskał status jednego z najbardziej oryginalnych budynków na świecie ze względu na jego kształt rombokubooktaedra. Ten Archimedesa ciało składa się z 18 kwadratów i osiem trójkątów. Ze względu na taki kształt biblioteki często porównywana z diamentu lub diamentów. Budynek jest szczególnie podobny do tych klejnotów po nocy podświetlane oświetlenie na niego. Projekt „Białoruska diament” pojawiła się już w 1980 roku, a nawet wygrał konkurs All-Union. Ale sobie sprawę, że to tylko na początku XXI wieku. Biblioteka posiada 23 pięter i osiąga wysokość 75 metrów. Oprócz ogromnych pokoi kolekcja książek i czytania, w budynku zamontować platformę widokową, która oferuje wspaniały widok Mińsku, pokój dla dzieci oraz restauracja.

non-wypukłe wielościany

krajobraz miejski wymaga nieustannej zmiany, więc korzystanie z wielościanów w architekturze staje się ostatnio nieco inny charakter. Prawdziwie ludzka wyobraźnia nie ma granic. Architekci innowatorzy przełamania stereotypu budynków kosmetycznych wykorzystujących w swoich projektach teraz non-wypukłą geometrię ciała. Wszystkie punkty leżą po przeciwnych stronach każdej twarzy, co pozwala osiągnąć oszałamiający efekt.

Typowym przykładem może być Seattle Public Library. Architekt R. Koolhaas starał się najbardziej futurystyczny budynek. Przerwane asymetryczne formy architektoniczne jedenaście budynków ze szkła i siatki stalowej nie jest tak jak wszyscy mieszkańcy miasta, a wiele z nich po prostu oburzeni. Biblioteka nawet otrzymał przydomek „ogromny szyb wentylacyjny.” Ale fani jej dużo. Cechy architektury budynku przyciąga bezprecedensową liczbę gości, z wielu ludzi przychodzi na to patrzeć z innych miast i krajów.

Wielościany i style architektoniczne

Każda architektura ma swoje jasne możliwości. I podkreślają zyskiem wielościany. Masywna piramida izolowane moc starożytnego Egiptu. Obecnie budynek w kształcie wielościanu, znany na całym świecie, tak silne odwołanie stylu. Kształt graniastosłupa, który ma drapacze chmur, jest charakterystyczny modernizmu. Są ucieleśnieniem idei internacjonalizmu i funkcjonalności. Porównaj wieżę Pirelli we Włoszech, a budynek MetLife w Ameryce. Regularne i semiregular wielościany w architekturze typowej dla postmodernizmu, w przeciwieństwie do zwykłych budynkach miejskich.

Non-wypukłe wielościany są wykorzystywane w dekonstrukcji do tworzenia pęknięć i formy destrukcyjne, tworząc przyjemną dysonans w zwyczajności budynków prostokątnych. Architekci i inżynierowie umieścić zwykły góry nogami, zmieniając style. Ale wciąż pozostaje nasza przestrzeń wypełniona stałych i wiecznych organach geometrycznych, czy jest to piramida lub pryzmat.