808 Shares 9509 views

Starożytne chińskie mity. Stworzenie świata bogów i ludzi

Słowianie starożytne mity Chin są dość skomplikowane i kłopotliwe. Ich pogląd na świat, duchów i bogów jest bardzo różne od naszych, co prowadzi do pewnego dysonansu w ich czytaniu. Jednakże, jeśli trochę wgląd w ich strukturze, aby uświadomić sobie, co się dzieje, to przed oczami otwiera się zupełnie nowy obraz wszechświata wypełniona niesamowite historie i odkryć.


Cechy chińską miologia

Zacznijmy od tego, że wszystkie chińskie legendy urodziły się jako piosenka. W dawnych czasach, grali w cesarskim pałacu, w tawernach, w domu przy kominku, a nawet na ulicach. Z biegiem lat, chińscy mędrcy zaczęli nosić mity na papierze, tak aby zachować ich piękno dla potomności. Największą liczbę starożytnych badań odnotowano w książce "The Book of Songs" oraz "Book of History".

Ponadto, wiele chińskich legendy mają prawdziwe korzenie. To znaczy, że bohaterowie tych mitów rzeczywiście żył w pewnym okresie czasu. Naturalnie, ich zdolności i umiejętności zostały wyolbrzymione w celu dokonania najbardziej epickie historie. Jednak to nie neguje faktu, że starożytne chińskie mity mają wielkie znaczenie dla historyków, ponieważ pozwalają zobaczyć przeszłość tych ludzi.

Pojawienie wszechświata: mit chaosu

W mitologii chińskiej istnieje kilka wersji tego, jak wyglądał świat. Najbardziej znanym mówi, że początkowo mieszkał w bezkształtnej chaos tylko dwie z wielkiego ducha – Yin i Yang. Jeden „dzień” byli zmęczeni pustki i chcieli stworzyć coś nowego. Yan zawiera męski, stojący na zewnątrz i światło i Yin – kobiece, zamienił się w ziemi.

Tak więc, dwa wielkiego ducha wszechświata stworzył. Ponadto wszystkie ożywionych i nieożywionych przedmiotów w nim podlega pierwotnej woli Yin i Yang. Każde naruszenie tej harmonii prowadzi nieuchronnie do kłopotów i katastrof. Dlatego większość chińskich szkół filozoficznych zbudowane na poszanowaniu uniwersalnego porządku i harmonii.

wielki dziadkowie

Jest to kolejny mit o wygląd świata. Mówi, że na początku nie było nic, ale olbrzymia jajo wypełnione pierwotnej ciemności. Również wewnątrz jaja był gigantem Pan Gu – protoplasta wszystkich żywych istot. Spędził w głębokim śnie 18 tys. Lat, ale pewnego dnia otworzył oczy.

Pierwszym, który zaprezentował się przed oczami Pan Gu było ciemno. Przytuliła go wysiłku, i chciał ją gonić. Ale muszle nie pozwolił, aby to zrobić, ale dlatego, że zły olbrzym rozbił go ze swoim ogromnym toporem. W tym momencie cała zawartość jaja rozrzucone w różnych kierunkach: ciemność spadła w dół, stały grunt, a światło poszedł szczyt, zwrócił się do nieba.

Ale nie na długo cieszył się wolnością Pan Gu. Wkrótce zaczął realizować ideę, że niebo może spaść na ziemię, tym samym niszcząc świat. Dlatego dziadek postanowił trzymać niebo na ramionach, aż w końcu zabezpieczone. W rezultacie, kolejne 18 tys. Lat Pan Gu przechowywane niebo.

W końcu zdał sobie sprawę, że osiągnął swój cel, i padł na ziemię martwy. Ale jego wyczyn nie poszła na marne. ciało olbrzyma przekształcony wielkie dary: krew stała rzek, żyły – dróg, mięśnie – żyznej ziemi, włosy – trawa i drzewa, i oko – ciał niebieskich.

fundamenty pokoju

Chińczycy wierzyli, że cały wszechświat jest podzielony na trzy części: nieba, ziemi i podziemia. W tym przypadku sama ziemia spoczywa na ośmiu filarach, które nie są dopuszczone do utonąć w głębinach morza. Na tych samych nośnikach trzyma niebo, które jest z kolei podzielony na dziewięć oddzielnych strefach. Osiem z nich są niezbędne dla ruchu ciał niebieskich, a dziewiąty jest centralnym punktem wyższej mocy.

Ponadto, cała ziemia jest podzielona na cztery kwartały lub cztery królestwa niebieskiego. Zarządzać nimi cztery bóstwa uosabiające główne elementy: woda, ogień, powietrze i ziemia. Sami żyją w środku Chin, a ich kraj jest pępkiem świata.

Pojawienie się wielkich bogów

Starożytne chińskie mity mówią, że bogowie pojawiła się na niebie. Pierwszym był najwyższy bóg Shang Di, ponieważ to jest, gdy wielki duch odradza się Yan. Ze względu na swoją siłę i mądrość otrzymał tron cesarza niebo i zaczął rządzić światem. Pomogliśmy mu w tym dwóch braci: boga wody Xia-Yuan i Boga ziemi Chung-Yuan. Inne bóstwa i duchy były również ponoszone przez yin i yang, ale miał znacznie mniej energii niż Najwyższego Biskupa.

Sam pałac niebiański był na górze Kun-Lun. Chińczycy wierzą, że jest to miejsce o wielkiej urodzie. Jest cały rok panuje wiosna, więc bogowie zawsze mogą podziwiać kwitnące drzewo Fusano. Również w niebiańskiej siedzibie żyć wszystkie dobre duchy: wróżki, smoki, a nawet ognisty feniks.

Bogini Nuwa – matka ludzkości

Starożytne chińskie mity powiedzieć, że ludzkość powstała dzięki staraniom bogini Nuwa. Młoda nebozhitelnitsa miał niesamowity talent do animowania wszystko, co dotyka jej dłoń. Pewnego dnia, spacery nad jeziorem, uważa się, że pomimo całego świata piękno jest wyraźnie czegoś brakuje. W jej oczach był zbyt zmęczony i smutne miejsce, ale dlatego, że bogini postanowiliśmy zróżnicować.

Aby to zrobić, oślepił go z gliny figurki, przedstawia się jak dziewczyna. Następnie Nuwa tchnął życie w niej, a ona natychmiast godzin zamienił się w żywej osoby. Zachwycony jego tworzenia, nebozhitelnitsa oślepiony inną figurę, ale tym razem był to chłopiec, i ponownie tchnął w niego życie. Tak narodził mitycznego pierwszego cesarza Chin, który założył dynastię Shang.

Ale dwa nie powstrzymało Nuwa. Wkrótce został oślepiony przez około sto figurek że piorun rozsianych po całym hrabstwie. New Life zadowolony Nuwa, ale wiedziała, że nie będzie w stanie oślepić wielu ludzi z białych rękach. A ponieważ nebozhitelnitsa wziął winorośli i wbił go w gęstym błocie. Po wyjęła oddział i otrzepał swoje kawałki bagienne bezpośrednio na ziemi. jeden po drugim povstavali ludzi z krople błota.

Później chińskich arystokratów powie, że wszystkie bogate i udane ludzie przeszli od tych, które były przodkami Nuwa rzeczy jest wykonany ręcznie. I biednych i potomkowie niewolników tak jak kropla błota, które zostały wycofane z pnącza drzewa.

Mądrość Boga Fuxi

Przez cały ten czas, wyczyny Nuwa zaciekawieniem obserwował męża bóg Fuxi. Kochał ludzi z całego swego serca, a ponieważ był ranny, aby zobaczyć, co żyją jak dzikie bestie. Fusi postanowił dać ludziom mądrość – uczyć je, by zdobyć żywność i budować miasta.

Najpierw pokazał ludziom, jak do połowu ryb przy użyciu sieci. Rzeczywiście, dzięki temu odkryciu udało im się w końcu osiedlić się w jednym miejscu i zapomnieć o polowania i zbieractwa. Potem powiedział ludziom, jak budować domy, budować mury ochronne i przetwarzania metali. Tak więc, Fusi doprowadziło ludzi do cywilizacji, wreszcie oddzielając je od zwierząt.

Pistolet na wodę koparki i Yu

Niestety, życie w pobliżu wody było zbyt niebezpieczne. Wycieki i powodzie są stale niszczone wszystkie zapasy żywności, które w znacznym stopniu uciskanych ludzi. Aby rozwiązać ten problem oferowanych Gun. Aby to zrobić, postanowił zbudować pierwszy na świecie tamy, który byłby zablokowany drogę do wielkiej rzeki. W celu stworzenia takiego schronienia, musiał dostać magiczny kamień „Sizhan” siłę, która pozwala na natychmiastowe budować kamienne ściany.

Przechowywane artefakt z niebiańskiego cesarza. Pistolet wiedział o tym, ale dlatego, ze łzami w oczach zwrócił się do Pana, aby dać mu skarb. Ale niebiański nie chcą odwzajemnić, ale ponieważ nasz bohater ukradł kamień. Rzeczywiście, siła „Sizhanya” pomógł zbudować tamę, ale rozgniewany cesarz wziął skarb z powrotem, dlatego pistolet nie był w stanie zakończyć swoje prace.

Aby pomóc ojcu i uratować ludzi przed powodzią Yu ochotnika. Zamiast budowy tamy, postanowił zmienić kanał rzeki, odwróciłem się na wsi do morza. Przy wsparciu niebiańskiego żółwia, Yu zrobił. W dowód wdzięczności za uratowanie wioski wybrali Yuyya ich nowym władcą.

Houji – Pan z prosa

Wreszcie podbić ziemię pomógł młodemu człowiekowi ludzkości Houji. Nadanie stanu, że jego ojciec był grzmiący gigant Lei Shen, a matka – prosta dziewczyna z jakimś Yutay. Ich związek stworzył niezwykle mądrego chłopca, który zawsze lubił bawić się z ziemi.

Następnie, co doprowadziło do zabawy, że nauczył się uprawiać ziemię, zasiać ziarno i zbierają plony z nich. Jego wiedza, dał ludziom, tak, że zapomniał o głodzie i zbieractwa.