655 Shares 8912 views

Kulidzhanov Lew Aleksandrowicz: biografia, filmografia, narodowości, życie osobiste, zdjęcia

W lutym 2016 roku czternaście lat do dnia, kiedy zmarł Artysta Ludowy ZSRR Lev Kulidzhanov, którego grób znajduje się na cmentarzu w stolicy Kuntsevo naszego kraju.

Przez ponad semidesyatisemiletny tym okresie reżyser zdołał opuścić dość znaczny wpływ w kinematografii rosyjskiej i radzieckiej, a także w życiu społecznym i kulturalnym państwa.

Dzieciństwo i lata szkolne

Leo Kulidzhanov którego obywatelstwo w wielu podręcznikach i encyklopediach dalej „rosyjski”, urodził się jednak, że rodzina Ormian w stolicy Gruzji.

jego datę urodzenia w różnych publikacjach wskazują inaczej: 19/08/1923 lub 19/03/1924.

Ojciec znany partsluzhaschego, został aresztowany na 37. i późniejsze losy nie są znane. Matka jednocześnie stłumione, zesłany do obozu.

Wychowany przyszły reżyser Lev Kulidzhanov babcię. Wszystkie dzieci i młodzież zostały przepuszczone stolicy Gruzji. Jeszcze w szkole pokazał swój aktywny udział w działaniach teatralnych. Bez tego nie robi żadnej szkolnej sztuce, kiedy zajmował się jako dramaturga i reżysera i aktora.

wczesne lata

Po ukończeniu w 1942 roku szkoły średniej, został studentem wydziału wieczorem Państwowego Uniwersytetu w Tbilisi, pracując jako mechanik w fabryce. Firma zajmowała się produkcją broni wojennej.

Podczas przerwy od nauki i pracy Leo Kulidzhanov zaangażowany w szkole aktorskiej gruzińskiego Goskinoproma. Tam spotkał kolegę siostrę, który studiował na VGIK do scenarzysty. Odmówiła być ewakuowany wraz z kolegami w Kazachstanie i pozostał z rodziną w Gruzji.

Jej miłość do kina i fascynujące rozmowy o kinie doprowadziły do tego, że Kulidzhanov Lew postanowił definitywnie stać się studentem kierującego działem WGIK.

dream come true

Kiedy w 1943 roku, Instytut wrócił do Moskwy, poszła do szkoły, dając Kulidzhanov obiecują wysłać dane, które są niezbędne do dopuszczenia do dyrektora.

W tym czasie Leo musiał opuścić fabrykę, ponieważ po doznaniu zapalenie płuc w jego ciele zaczęła się rozwijać centrum gruźlicy. Voenkomatovskaya deska medyczny znalazł go nieliniowy.

Z pomocą krewnych w lecie 1944 roku, choroba była w stanie powstrzymać rozwój zmian zaczął blizny. Przez ten czas Kulidzhanov Leo otrzymała obiecanych warunków przyjęcia na wydział reżyserski WGIK, przygotowane wszystkie niezbędne (odpowiedni pakiet certyfikatów, jak również prace konkursu twórczej) i wysłany wraz z wnioskiem do komisji selekcyjnej Institute.

Ładuje VGIK

N. Fokin napisał kiedyś książkę „Lev Kulidzhanov. Pojmowanie zawodu”, którego bohaterem jest więc mówienie o tym okresie.

Wszystkie opłaty wystąpił pod kierunkiem babki Tamara, który był widzem wnuka prób. O dopuszczenie do przyszłego studenta został wybrany Puszkina „Dama Pikowa”, on ciągle przerażona babcia okrzyk Hermana o starej kobiecie.

Życie z wojną w tle była dość słaba. Babcia na ulicy ocieplane spodnie, sweter wełna połączone zostały nabyte. Koców i małą tyufyachka został on wyposażony w łóżko.

Z nienatywną dziadek, żołnierz, dostał kawałek dzhinsovki z którego miejscowy krawiec uszyła spodnie na lewą stronę tkanki, ponieważ taki materiał był nowością.

Babcia została zaproszona do wzięcia z jabłkami na sprzedaż, pół worka. Wierzyła, że w ten sposób Lion będzie w stanie zebrać pieniądze na początku.

Jednak firma nie był udany, owoce nikt nie kupił i ostatecznie zatruły.

edukacja VGIK

Leo wszedł Kulidzhanov po raz pierwszy, biorąc egzaminy prowadzone Kozitsinym GM, zyskując nowy wątek, a dyrektor Instytutu Kuleszowa L. B.

Po rozpoczęciu treningu, na wpół zagłodzony studentów mieszkających w akademiku zimno, ona poważnie zachorował i musiał wrócić do Gruzji. W tym czasie moja mama wróciła z obozu.

Leo Kulidzhanov osobiste życie zmienia się, kiedy poznał swoją przyszłą żonę w Tbilisi Natalii Fokina jednak ucierpiała z powodu odejścia z instytutu. Ciągle miał wątpliwości w ich zdolności fizycznych, obawiał się, że nigdy nie będzie w stanie powrócić.

Jednak 1948 został oznaczony przez fakt, że udało nam się ponownie rozpocząć naukę w warsztacie vgikovskogo, który był prowadzony przez Gerasimov SA i Makarova TF Studia ukończył w 1955 roku.

Koledzy pamiętają jego wybitnych umiejętności aktorskie. Gerasimov nawet zaprosił go do przejść dodatkowe badania w taniec i śpiew, wraz z reżyserem, aby uzyskać drugi dyplom – Acting.

Absolwent ofercie odmówił, powołując się na fakt, że w drugiej dyplom nie jest konieczne. Nie trzeba do takiego wniosku, oczywiście, mówi sama za siebie.

Pierwsze prace twórcze

Kulidzhanov Lew Aleksandrowicz rozpoczął swoją karierę artystyczną debiut w 1955 krótki Czechowa „Dame”. Współautor taśmie filmowej był Oganesyan

Następnie wybrać partnera Kulidzhanov J. Segel, który został nakręcony w następnym roku obraz „Zaczęło się tak …” Jej bohaterami byli pierwsi zdobywcy ziem dziewiczych.

Rok później ten sam duet został nakręcony film „Dom, w którym mieszkam,” o przedwojennym i powojennym losie mieszkańców jednej z moskiewskich gospodarstw domowych.

W tym czasie w środowisku kinowej były w modzie reżyserskim tandemie, warto pamiętać Danelia i Talankina, Mironer i Hutsieva, Saltykov i Mitt, Alova i Naumov.

Z pierwszych filmów Kulidzhanov podniesiona nie tylko problemy współczesnego świata, ale również publiczności oglądał relacje z osobistym, obrazy tworzone przez zwykłych ludzi z jego niepokojów, emocji, oczekiwań.

Na ekranie publiczności podszedł blisko, jasny ludzie, silne osobowości, która, niezależnie od statusu społecznego, co jest zgodne z poglądami autora.

Kulidzhanov Lew Aleksandrowicz, filmografia

Od 1959 roku, począwszy od „Domu Ojca”, filmy zaczęły pojawiać Kulidzhanov już właścicielem.

W 1961 roku wyreżyserował swój najlepszą pracę „kiedy drzewa były duże”, gdzie z niezwykłą otwartością, szczerością, liryzm, ciepło i człowieczeństwo powiedział o tak zwanych małych ludzi.

Nawet pijany Nikulinskiy – Kuzma Jordanów – widz widzi ludzką naturę, powodując prawdziwe współczucie i miłość.

Ribbon „Zbrodnia i kara” Dostojewskiego uderzony przez kinomanów ich cinematic wyrazistość, obrazowym seria pokazuje ostry, a nawet okrutne.

Na tym obrazie Kulidzhanov Lew Aleksandrowicz, którego biografia obejmuje nie tylko ciężkie, ale również okresy bardzo lekkie, był w 1971 roku naznaczonym Nagrody Państwowej Rosyjskiej.

Trudności okresu sowieckiego

Pewne trudności musiała pokonać w pracy dyrektora dokumentalnego „minutę Star” (latach 1972-75 roku) Gagarin lotów kosmicznych, kiedy kulidzhanovskaya wyrazistość i paradoksalne w odbiciu wydarzeń historycznych nie znaleźliśmy zrozumienia między kierownictwem nomenklatura odpowiedzialnej za życia kulturalnego kraju.

Leo Kulidzhanov, filmografia, która jest widoczna w jego różnorodności, starał się uczłowieczyć i dać dramatyczny obraz radzieckich bohaterów – ( "Karl Marx Early Years" epizod, 1980) V. I. Leninu (film "The Blue Notebook", 1963) oraz Marks , Choć ta ostatnia sytuacja miała miejsce w 1982 roku Nagrodę Lenina, by wymienić te dwie prace wysoce artystyczny jest trudne, autor miał na naciski „z góry”, aby zaangażować się w idealizacji niejednoznacznych postaci politycznych i historycznych.

Ostatnim reżyser były „nie boi się umrzeć”, nakręcony w 1991 roku, oraz „Dzwoneczek” w 1994 roku.

zajęcia na świeżym powietrzu

Do końca swoich dni Kulidzhanov Leo zrobił wiele pracy publicznej i administracyjnego.

W 1962 roku Pan wstąpił do partii komunistycznej. W latach 1963-64 kierował Dyrekcją kina artystycznego Państwowej Komisji Unii Kinematografii.

1964 – Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego kinie kraju Unii. Pierwszy kongres filmowych figur wybrani na stanowisko dyrektora pierwszego sekretarza Zarządu Związku. Stanowisko to piastował przez 23 lat niekwestionowanym.
Latach 1986-89 roku – dyrektorem artystycznym epopei „20 Century”.

Od 1976 Kulidzhanov nosił tytuł Artysty Ludowego ZSRR, od 1984 – Bohatera Pracy Socjalistycznej. Był profesorem, członkiem korespondentem Akademii Sztuki Niemieckiej Republiki Demokratycznej, pełnił funkcję zastępcy członka Komitetu Centralnego KPZR i Sił Zbrojnych zastępca Związku Radzieckiego, na czele Towarzystwa Stosunków Kulturalnych „Meksyk -. ZSRR”