360 Shares 4781 views

Czy wiesz, co Caravel?

Pamiętaj, że na niektórych statkach pływających na odległych Indii Columbus? Po raz pierwszy usłyszał nazwę tych łodzi, mimowolnie zawołał: „Jak romantycznie! A co jest Caravel? „W rzeczywistości nazwa średniowiecznego rzemiosła ma bardzo melodyjny dźwięk, i najwyraźniej są bardzo piękne. Są one często ozdobione bogato rzeźbiony drewniany korpus i macha na wietrze żagle były one wyglądać łodzi wycieczkowych.

Caravel statku: The Story of pochodzeniu i etymologii

Istnieje wiele możliwości, aby wyjaśnić pochodzenie tego słowa. Według jednej z nich nazwa tych łodzi ma portugalskie korzenie i pochodzi z zdrobnienie wersją słowa caravo (wypłynięcia statku). Ale Włosi uważają, że karawela statek nazwany tak ze względu na jego piękno i elegancję, a jego nazwa pochodzi od połączenia dwóch włoskich słów – Cara (słodkie) i Bella (dość). I nie jest to wersja pochodzenia greckiego, według którego to pochodzi od słowa χαραβος (ksarabos). Od przyszło łacińskiego Carabus (wiklina łodzią) oraz rosyjskim słowo „statek”. Oczywiście, włoska wersja – najpiękniejszy i zlokalizowane w tym znaczeniu, ponieważ Caravel – to rzeczywiście bardzo piękny statek. Niemniej jednak historycy skłonni wierzyć, że słowo to ma greckie korzenie.

Jaki jest Caravel?

Statki te były powszechne w Europie Zachodniej w ciągu 13-16 th stulecia. Ponieważ w tamtych latach, Hiszpania i Portugalia były uważane za największych potęg morskich i główne odkrycia geograficzne należało go do nich, naturalnie posiadał najbardziej zaawansowane flot. Główną część ogólnej liczby hiszpańskich flot aż do 15 wieku stanowiła sąd, który jest nazywany „Karawela” (patrz zdjęcie artykuł). Dlatego wszyscy jesteśmy wielkie odkrycia żeglarze skojarzyć go z nimi, ale inne żaglówki morskie – karakki. – Coraz częściej zaangażowane w długich trasach Hristofora Kolumba, Vasco da Gama, Magellan, itd. Przyznam, że od Karakka prawie nie słychać niczego, mimo że zawsze karawel byliśmy na rozprawie, a wszystko dzięki ich poetyckiej nazwie. Caravel! Piękno, nic nie mów. Byli dwu- lub trzy-wózki statki o bezpośrednim lub skośnego (Latin) sfałszowane. Dla tych, którzy chcą wiedzieć, bardziej szczegółowo, co Caravel, możemy dodać, że mieli specjalny rodzaj poszycia kadłuba. Tak więc, jeśli na innych sądów przyjęto tak zwaną metodę „zakładką”, wówczas te deska żeglarstwo ze skórą ciasno do siebie. Poza szczególną cechą takich statkach były skończonej długości statek związku do jego szerokości (4: 1), obecność pojedynczego pokładu i podniesiona rufie, przy czym było to możliwe do wypłynięcia z dobrą wietrze. Na karawel zwykle mają trzy maszty i trójkątny żagiel mocowany do skośnego reyam.

Wśród floty Hristofora Kolumba podobne statki były „nina” i „Pinta”, ale majestatyczny „Santa Maria” należy do nowej generacji żeglowania – Karakka. W skrócie, Caravel – statek żaglowy, który ze względu na jego zwrotność, wraz z bardziej zaawansowanymi Karakka udało się dopłynąć do wybrzeży Nowej Ziemi. Statki te wydają się być słabo uzbrojone. Mała wielkość pokładem nie mogą być umieszczone na ich dział artyleryjskiego. Dlatego jedyną ochroną dla nich duże muszkiety, które zostały umieszczone na rufie.

Poprawa karawele

Z czasem karawele zaczęła się poprawiać. Oni zamiast skośne żagle były proste, a ponieważ z nich sądy łatwiejsze do zarządzania z rzetelnego wiatru. Kolumbovskaya „Pinta” należał do nowej generacji karawel, a ona miała bezpośredni niełacińskie żagle, podczas gdy w „Nini” są trójkątne, jak w modelach klasycznych, które pierwotnie służyły jako celów rybackich.

Columbus przed przekroczeniem Atlantyku z Azorów postanowił zastąpić skośne żagle na „nine” prosto. I tak się stało. Po tym wszystkim, gdyby tak nie było, karawela, być może nie dotrzeć do wybrzeży Ameryki. Stopniowo wyszedł z użycia żagle łaciński typu. A jeśli potem ktoś zapytał co Caravel, to nikt by nie powiedział, że to sąd z ukośnym biegu żeglarskiej.

wniosek

W źródłach istnieje wiele opisów tych statków, jednak prawie żadnych ilustracji, które można sobie wyobrazić, jakie były karawele faktycznie. Większość obrazów zostały wykonane znacznie później, kiedy żeglarstwo od dawna z użycia. Jednakże, aż dotarliśmy obraz Caravel, wykonane w Lizbonie w 1520 roku. Dzięki niemu nasze rozumienie tego statku staje się bardziej kompletna. Na zdjęciu dwumasztowego Caravel (na zdjęciu z prawej) ze skośnym żaglem. Jest on przedstawiony na retablo w St. tsverkvi. Avty. To, jak ważne były te naczynia w Portugalii w epoce wielkich odkryć geograficznych.