139 Shares 3566 views

Kim jest norek? Surykatki: opis, zdjęcie

Surikats od dawna byli faworytami wielu reżyserów. Są bohaterami popularnych filmów animowanych i kreskówek. Więc spójrzmy, kto jest norweskiem?

Meerkats to aniołowie słońca

Gdzie jedzenie jest trudne do znalezienia, a wiele z tego, co się natknie, jest nie tylko niemożliwe do spożycia, ale także niebezpieczne, różne zwierzęta przystosowują się do życia na różne sposoby. Najciekawszy jest meerkat, który kształci i trenuje swoje maleństwo w niemal identyczny sposób jak ludzie.

Surykatki to ssaki z mangi. Oni ważą tylko około 700 gramów, a długość ciała nie przekracza 30 cm. I te okruchy doskonale nauczyły się radzić sobie z trudami pustyń.

Mieszkańcy południowej Afryki uważają, że surykatami są aniołowie słońca, którzy zostali wysłani do nich, aby chronić ich przed księżycowymi aniołami (jest to imię wilkołaków w Afryce), atakujących straconą lub zagubioną bydło.

Nie będziemy oceniać, jak prawdziwa jest legenda o wilkołakach, ale fakt, że wąż i skorpion to pokarm dla surkatów, które są śmiercionośnymi wrogami dla innych zwierząt, jest ustalonym faktem. Poniżej znajdują się meerkaty, których zdjęcia zostały wykonane w czasie polowania na kobra.

A tylko wydobycie niebezpiecznych potraw staje się pierwszą metodą wychowywania dzieci. Nie wiadomo dlaczego natura nie przynosi naturalnego instynktu niemowlęcia, ale dorośli muszą uczyć swej młodości i wyjaśnić im, co można jeść, czy nie, bo nie są w ogóle orientowane.

Na świecie wiele zwierząt naucza ich młodych myśliwych, ale meerkats czyni to w nieco inny sposób. Nie tylko pokazują zasadę polowania na przykład, ale stopniowo uczą ich w procesie polowania.

Po pierwsze, członkowie dorosłego paczki przynoszą niemowlaki nieszkodliwych chrząszcze i jaszczurki dzieciom i uwalniają je od piersi pod nosem, popychając je do jedzenia, jeśli zbyt aktywnie próbują uciec. W ten sposób skupiają się na nieznanym obiekcie. Kiedy dojrzewają, meerkaty zaczynają przynosić trujące trupy i skorpiony, których trucizna jest śmiertelna nawet dla ludzi, a nie dla takiego dziecka. Ale na dorosłych, to dziwne, nie działa. Starannie monitoruj proces, dopóki nie są przekonani, że dzieci mogą radzić sobie samemu. Dopiero po tym, młodzi zaczynają zabiegać o polowanie z dorosłymi.

Więc kim jest norek? Po pierwsze jest doskonałym wychowawcą, który dla dobra wspólnego klanu jest gotowy przekazać młodym pokoleniom swoją wiedzę i umiejętności.

Rodzina meerkats

Surikaty, podobnie jak gefry, żyją w dużych klanach, których głowa jest dominującą kobietą. Zverek nigdy nie może żyć samotnie, nie tylko dlatego, że nie będzie w stanie dostać własnego jedzenia, on sam będzie szalony, ponieważ on, jak człowiek, potrzebuje komunikacji, lubi "mówić", musi chronić i chronić kogoś, Czuję też, że potrzebuje kogoś.

Każdego ranka, budząc się, rodzina meerkats wymienia wzajemne pieszczoty, witają się wzajemnie, gratulują sobie nowego dnia, biorą kąpiele słoneczne i rutynę toaletą.

Każdy członek klanu jest gotów bronić swojej rodziny do ostatniej kropli krwi. Często są one porównywane z samurajami na odwagę i całkowitą nieustraszoność. Z całym klanem potrafią prowadzić nawet wroga, znacznie przekraczającego ich wielkość, na przykład wilka stepowego.

Jedzenie jest również zbierane zbiorczo. I podczas gdy grupa poluje, specjalnie strażnicy oglądają potencjalne zagrożenie, aw razie zagrożenia ostrzegają innych członków rodziny sygnałami dźwiękowymi. Nawiasem mówiąc, meerkaty są doskonale płynne w mowie i mogą zrobić wiele dźwięków, w zależności od sytuacji.

Więc kim jest ten norek? Po drugie, są to zwierzęta społeczne, które żyją własnymi zasadami i ściśle przylegają do nich.

SDA dla meerkatów

Jak już wspomniano powyżej, zwierzę to zwierzę społeczne, a podobnie jak w każdym społeczeństwie mają swoje własne przepisy, nawet ruch drogowy.

Podczas ruchu rodziny, dominująca kobieta jest na czele, ale tylko tak długo, jak nie ma niebezpieczeństwa z wyprzedzeniem. Jeśli tak się stanie, to najmniejszy klan dla klanu jest zaawansowany.

Dzieje się tak, ponieważ przetrwanie całej rodziny zależy od alfa-samicy, więc wolą ryzykować tych członków rodziny, których strata nie doprowadzi do rozpadu całego klanu.

Wychowanie młodych

Podnoszenie młodych w rodzinie meerkats jest realizowane przez "nianie", tzn. Wszystkie dzieci są pod nadzorem dwóch lub trzech dorosłych, a reszta polowania. Po tym, jak młodzi dorastają, zostają przekazani "nauczycielom" – meerkatsom, którzy będą uczyć ich polowania i innych niezbędnych umiejętności.

Ciekawe, że potomstwo w klanie jest przywiezione tylko przez dominującą kobietę, wyjątki można dokonać, jeśli rodzina jest mała i występuje wyraźne niedobory młodych zwierząt. We wszystkich innych przypadkach samica, która odważyła się przywieźć syna, może zostać wydalona z klanu lub zabity przez dzieci. A samice konfliktują dokładnie w "momencie morderstwa", między nimi mogą być sztywne walki. Ale jak tylko alfa-samica będzie wolna od ciężaru, może bezpiecznie zostawić swoje dzieci z tym, którego potomstwo niedawno zabiło lub cicho pielęgnowało dzieci "rywala". Obserwuje się to tylko w klaczach meerkatów.

Styl życia

Gdzie mieszkają meerkaty? Jak stwierdzono powyżej, ich siedliska są pustyniami w Afryce Południowej, miejscem, które wydawało się zupełnie zapomniane, nie można przeżyć. Jednak te okruchy dostosowały się do takich warunków i doskonale wykopały ich otwory w miękkim piasku. Przez jedną minutę świstak potrafi wykopać piasek równy jego własnemu ciężarowi. Budują całe miasta z systemami podziemnych tuneli i mnóstwem wejść. Obszar takiego miasta może czasem osiągnąć jeden kilometr kwadratowy. Ponadto nie pogardzają ani domów innych czy naturalnych szczelin. Jeśli w pobliżu schronu nie ma więcej żywności, zwierzęta zmieniają swoją lokalizację i migrują do innego obszaru. Takie "ruchy" pojawiają się co trzy do czterech miesięcy.

Ile meerkats żyje?

W środowisku naturalnym, gdzie życie surykatów jest stale związane ze wszystkimi rodzajami niebezpieczeństw, wiek tych zwierząt nie jest długi – tylko 3, maksymalnie 5 lat. Ich głównymi wrogami są zarówno ptaki drapieżne, jak i zwierzęta, a także duże węże, które mogą polować na nie w norach. Dlatego zwracają szczególną uwagę na uzupełnienie potomstwa, samice rodzą prawie nieustannie, po co 80 dni przynosi 3-5 młodych.

Ale w niewoli, meerkaty mogą żyć ponad 10 lat. Nawiasem mówiąc, te okruchy dłużej i mocno wygrały serca ludzi i doskonale dogadały się z nimi obok siebie. Ostatnio pojawiają się coraz częściej nie tylko w ogrodach zoologicznych, ale także jako oswojone zwierzęta. Poniżej znajdują się meerkaty, których zdjęcia zostały zrobione w domu.

Ciekawe fakty dotyczące meerkatów

  • Kobiety mogą karmić swoje młode, stojąc na tylnych nogach i trzymając dziecko z przodu.
  • Surikaty potrafią zapamiętać tysiące wejść do swoich norów, aw razie zagrożenia mogą bez trudu znaleźć jakieś z nich.
  • Młodzież surykatów boi się ptaków drapieżnych i obejmują samoloty.
  • Surykaty są w stanie odbierać wodę z korzeni roślin i owoców.
  • U dorosłych meerkatów rozwinęła się odporność na jad jadę i skorpiony.

Słowo wstępne

Więc kim jest ten norek? Jest to bardzo charyzmatyczne i kochane zwierzę, które może być bezwzględnym zabójcą i odważnym obrońcą. To wspaniały nauczyciel i pielęgniarka. To drapieżnik, kochający jeść pyszne owoce lub kręgosłup. To dzikie zwierzę łatwo przyzwyczajone do życia w domu. Surikat jest w stanie przyjaźnić się, kochać, dbać o bliźniego, a człowiek ma na czym się od niego nauczyć.