596 Shares 3687 views

Dlaczego sadzonka zmienia się na żółtą? Jest to znak, że czegoś brakuje

Kluczowym składnikiem jakiejkolwiek rośliny jest chlorofil. Dzięki temu osiąga się istotny związek pomiędzy słońcem a biosferą: chlorofil, zawarty w komórkach roślinnych, pod działaniem promieni słonecznych syntetyzuje substancje organiczne z wody i dwutlenku węgla. Żółcień roślin wskazuje na naruszenie formacji w chlorofilu – choroby zwanej chloroza. Więc odpowiedź na pytanie, dlaczego pomidor zmienia się na żółto, jest dość prosty. Ale to samo nie wystarczy – musimy zrozumieć przyczyny. Jest ich kilka.

Najczęstsze z nich to niedożywienie systemu korzeniowego. Jest to spowodowane uszkodzeniem fizycznym lub temperaturą (hipotermia). Jeśli jednak zostanie naruszony reżim temperatury, chloroza jest odbijana na całej roślinie. A jeśli, powiedzmy, mechaniczne uszkodzenie systemu korzeniowego spowodowało sadzenie sadzonek pomidorów na łóżku, tylko dolne liście zmieniły się w żółte. W tym przypadku konieczne jest poczekanie na zakorzenienie sadzonek i pojawienie się nowych korzenie akcesoriów – pomidor samodzielnie poradzi sobie z chloroza.

Aby określić przyczynę chlorozy, wystarczy przyjrzeć się liściom młodej rośliny. A jeśli sadzonki pomidora żółkną ze starszych (niższych) liści, należy również podejrzewać brak jednego z pierwiastków chemicznych ważnych dla pomidora.
Najczęściej chloroza sadzonek pomidorów wskazuje na niedobór azotu. O tym, a żyły liściowe są niebiesko-czerwone, a małe liście na całą roślinę jako całość. Dolne liście po śmierci żółknięcia. Jeśli sadzonki są uprawiane na sprzedaż, nie możesz nawet spróbować zabrać go na rynek: oczywiste oznaki chlorozy będą przestraszyć nabywców i nie wyjaśnić, dlaczego sadzonka pomidora żółknie nie pomoże.

Żółcień może powodować niedobór potasu, ale proces ten często idzie za daleko ze względu na gromadzenie się azotu amonowego, towarzyszy odwodnienie liści i ich skręcanie, aż do pojawienia się oznak martwicy tkanki.
Następnym powodem, dla którego sadzonka pomidora żółknieje, jest niedobór cynku. Daje się również małymi licznymi plamkami żółtego koloru na młodych liściach. Są one również bardzo małe, mogą być całkowicie żółte, czasami skręcane w górę. Martwica tkanek, w przeciwieństwie do niedoboru potasu, pojawia się natychmiast na całej powierzchni liścia, ale szybciej przechodzi.

Jeśli chloroza młodych liści sadzonek zaczyna się od ich podstawy, a kolor z żółto-zielonego przez cytrynowo-żółty staje się żółto-biały, roślina reaguje na niedobór żelaza. Odbija się to tylko na młodych liściach, nie przechodząc do starszych. Ten rodzaj niedoboru może się zdarzyć na wczesnym etapie uprawy sadzonek, jeśli jego całodobowe oświetlenie nie jest wspierane przez ubieranie się w górę z zawartością żelaza. Konieczne jest ich wznowienie, ponieważ fabryka osiągnie normalny stan zaledwie w ciągu kilku godzin.

Ale deficyt mikroelementów i składników odżywczych jest stosunkowo łatwy do poprawienia. To zupełnie inna sprawa, gdy odpowiedź na pytanie, dlaczego pomidor zmienia się na żółto, jest następujący: jest to fuzarioza. Ta niebezpieczna choroba grzybowa może mieć wpływ na pomidory w dowolnym wieku. Trudno też walczyć z tym, ponieważ choroba może być odkryta za późno. Zapobieganie jest najskuteczniejszym sposobem na zgnilizowanie fusarium . Jeśli jednak sadzonki są już dotknięte, natychmiast izoluj zdrowe rośliny od chorych; Pierwszy w leczeniu narkotyków, drugi – natychmiast niszczyć (palić).