195 Shares 5141 views

Zastoinowa tarczy nerwu wzrokowego: przyczyny, objawy i leczenie funkcje

Wielu pacjentów po wizycie w gabinecie okulisty w obliczu diagnozy „zastoinowej tarczy nerwu wzrokowego.” Termin ten nie zawsze jest jasne, co powoduje pacjentów do poszukiwania dodatkowych informacji. Co towarzyszy takim stanie, i co jest obarczona powikłaniami? Jakie są główne przyczyny stagnacji? Oferowanie nowoczesnej medycyny w leczeniu?

Co to jest patologia?

Najpierw czynienia ze znaczeniem tego słowa. Nie każdy wie, że w rzeczywistości diagnoza polega obrzęk. Stojąca tarczy nerwu wzrokowego – patologia, która towarzyszy obrzęk i jego wygląd nie jest związane z procesem zapalnym.

Warunek ten nie jest niezależnym choroba. Obrzęk w większości przypadków jest to związane z utrzymującym się wzrostem ciśnienia śródczaszkowego. Jest to problem nie tylko w obliczu dorosłości – często zdiagnozowano zastoinową tarczę nerwu wzrokowego u dziecka. Patologia ta w naturalny sposób wpływa na wizji i nieleczona może prowadzić do atrofii nerwów i ślepotą. Obrzęk może być jednostronna, ale według badań statystycznych, choroba zwykle dotyczy obu oczu naraz.

Zastoinowa tarczy nerwu wzrokowego: Przyczyny

Jak już wspomniano, w większości przypadków, obrzęk rozwija się na tle zwiększenie ciśnienia śródczaszkowego. A przyczyny tego stanu może być wiele:

 • Około 60-70% przypadkach zastoinowej optycznego dysku ze względu na obecność guza mózgu. Do tej pory w stanie określić, czy istnieje związek pomiędzy wielkością guza i pojawienie się opuchlizny. Z drugiej strony, wiadomo, że im bliżej do sine guz mózgu, tym szybciej powstaje i rozwija się stagnacja na dysku.
 • Zapalenie błony mózgowej (zwłaszcza zapalenie opon mózgowych) może również powodować patologię.
 • Czynniki ryzyka obejmują również tworzenie się ropnia.
 • Stojąca na dysku może się rozwinąć w wyniku urazu mózgu lub krwawienia w tkance mózgowej i komór.
 • Podobny patologii obserwuje się czasami w wodogłowie (stan, który towarzyszy przerwanie normalnego przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego i jego akumulacji w komorach).
 • Przez obecność obrzęku tkanek powoduje nietypowe wiadomości atriovenoznyh między statkami.
 • Często przyczyną stagnacji nerwu wzrokowego są torbiele, jak również inne, które wykształcenie stopniowo zwiększających wielkość.
 • Taka patologia może rozwijać się na tle zakrzepicy, aby zapewnić krążenie krwi w mózgu.
 • Inne możliwe przyczyny obejmują cukrzycę, nadciśnienie i inne choroby przewlekłe, które ostatecznie prowadzą do metabolicznych i z niedoborem tlenu uszkodzenia tkanki mózgowej.

W rzeczywistości, to jest bardzo ważne w momencie diagnozy jest ustalenie przyczyny obrzęk nerwu wzrokowego, jak to wpływa na schemat leczenia i szybkiego odzyskiwania pacjenta.

Charakterystyka objawów klinicznych i patologii

Oczywiście, lista objawów – to jest to, co jest warte przeczytania. Po tym wszystkim, tym szybciej będzie widać, że dany naruszenie, tym szybciej pacjent do lekarza. Natychmiast należy stwierdzić, że obecność tej patologii normalnego widzenia jest zachowana, a przez długi czas. Ale wielu pacjentów jednocześnie skarżą się na nawracające bóle głowy.

Zastoinowej tarczy nerwu wzrokowego, charakteryzującej się gwałtowne pogorszenie wzroku, ślepoty. Z reguły jest to krótkotrwałe, a potem wszystko w czasie wraca do normy. Zjawisko to jest spowodowane skurczem naczyń krwionośnych – na chwilę nerwy nie otrzymują substancje odżywcze i tlen. U niektórych pacjentów, te „ataki” występują tylko sporadycznie, innych pacjentów cierpiących z powodu zmian prawie codziennie. Nie trzeba dodawać, jak niebezpieczne może być dramatycznie nadchodzących ślepotę, zwłaszcza jeśli w tym momencie osoba prowadzi samochód, przejście przez ulicę, praca z niebezpiecznymi narzędziami.

Z biegiem czasu, proces zaangażowany i siatkówki, której towarzyszy znaczny spadek w polu widzenia. W badaniu dna oka lekarz może zauważyć małe krwotoki, które pojawiają się z powodu zaburzeń krążenia w strukturach analizatora wzrokowego. W obecności tych objawów, trzeba jak najszybciej udać się do lekarza.

Etapy rozwoju choroby

Zwyczajowo wyróżnić kilka etapów rozwoju patologii:

 • Na początkowym etapie przekrwienia zaobserwować dysku, zwężenie małych tętnic i żył zaciskania.
 • Wyrażone etap – stagnacja wzrosty wielkości tarczy nerwu wzrokowego, pojawiają się wokół małych krwotoków.
 • Na wyraźny faza tarczy jest źle prominiruet w strefie szklistego, są zmiany w plamki.
 • To jest po fazie zaniku, w którym dysk jest spłaszczony i zabrudzi szary kolor. To właśnie w tym okresie i zaczynają pojawiać się zauważalne problemy z widzeniem. Po pierwsze, nie jest częściowym, a następnie całkowita utrata wzroku.

Początkowe stadium choroby i jej cechy

Jak już wspomniano powyżej, pacjent i nie podejrzewa istnienie problemu, ponieważ niektóre wyrażona łamania po prostu nie są dostępne we wczesnych stadiach choroby. W tym okresie diagnozowania zaburzeń możliwe – zazwyczaj zdarza się przez przypadek podczas rutynowego badania wzroku.

Tarcze pęcznieją i zwiększają rozmiary, mają rozmyte krawędzie i wprowadź obszar ciała szklistego. Około 20% pacjentów w impulsu drobnych żył zniknie. Pomimo braku widocznych objawów, siatkówka również zaczyna puchnąć.

Co się dzieje na dalszy rozwój choroby?

Nieleczona już pewne oznaki widać. Jakie są powikłania powodujące zastoinowej tarczy nerwu wzrokowego? Objawy są dość charakterystyczne. Pacjenci stopniowo maleje ostrość wzroku. Rozszerzenie granic można zobaczyć podczas badania w martwym punkcie.

Aby dalej rozwijać zatorów w żyłach i zaburzenia krążenia, jak wiadomo, ma wpływ na nerw wzrokowy. Obrzęk wzrasta tarczowych. Choroba może przejść w fazę przewlekłą. Na tym etapie, ostrość widzenia poprawia się, a następnie gwałtownie spada. Możliwe jest obserwowanie zwężenie normalnym polu widzenia.

Nowoczesne metody diagnozowania

Zastoinowa tarczy nerwu wzrokowego – choroba, która może być zdiagnozowany przez lekarza okulistę, jak dokładnym zbadaniu i weryfikacji specjalisty może czuć pismo nosem. Ale ponieważ patologia jest związana z chorobami układu nerwowego, leczenie prowadzi się neurologa lub neurochirurga.

Obecność obrzęku może być dokładnie ustawiony w retinotomografii. W przyszłości na dalsze badania, których celem – w celu określenia stopnia pęcznienia i zidentyfikować przyczynę choroby. Aby to zrobić, pacjent zostanie wysłana do USG nerwu wzrokowego. W przyszłości odbyło rentgenowskich czaszki, tomografia komputerowa i optycznej tomografii koherentnej.

Zastoinowa tarczy nerwu wzrokowego: leczenie

Natychmiast warto powiedzieć, że leczenie zależy od przyczyny rozwoju, tak aby traktować to konieczne, przede wszystkim choroby podstawowej. Na przykład, u pacjentów z zapaleniem opon mózgowych przepisać odpowiednie przeciwbakteryjne (przeciwgrzybicze, leki przeciwwirusowe). Wodogłowie muszą zapewnić normalne krążenie płynu mózgowo-rdzeniowego i tak dalej. D.

Ponadto, stagnacja tarczy nerwu wzrokowego wymagają terapii podtrzymującej, aby zapobiec rozwojowi wtórnej atrofii. Aby rozpocząć odwodnienia jest prowadzona, które wyświetla się nadmiaru płynu i zmniejsza obrzęki. Pacjenci zostali również podawane leki rozszerzające naczynia, które normalizacji ukrwienie tkanki nerwowej, komórki zapewniające odpowiednią ilość tlenu i składników odżywczych. Jest częścią leczenia i otrzymać produkty przemiany materii, które poprawiają metabolizm i utrzymania neuronów, zapewniając prawidłowe działanie nerwu wzrokowego.

Eliminując jednocześnie podstawową przyczynę zastoinowej tarczy nerwu wzrokowego znika – pracę mózgu i wizualne analizatora wraca do normy. Ale brak leczenia często prowadzi do całkowitej utraty wzroku. Dlatego w żadnym wypadku nie powinny zrezygnować z leczenia i zaniedbania radą lekarza.

Czy istnieją środki zapobiegawcze?

Natychmiast należy stwierdzić, że pewne specyficzne leki lub substancje, które mogą zapobiec rozwojowi choroby, nie istnieje. Jedyną rzeczą, która może zalecić lekarzom – regularne badania profilaktyczne przez okulistę. Oczywiście, należy unikać sytuacji, które grożą uszkodzeniem mózgu.

Wszystkich chorób zakaźnych i zapalnych, w szczególności w przypadku uszkodzenia układu nerwowego, należy traktować, a terapia nie zatrzymać do pełnego odzyskania korpusu. Jeśli istnieją jakiekolwiek naruszenie lub występowanie objawów lękowych trzeba zobaczyć okulisty lub neurologa.