861 Shares 2874 views

Najłatwiejszy sposób usuwania złośliwego oprogramowania

Prawdopodobnie chodzi o to, jakie są antywirusy i co mogą zrobić. Ale program antywirusowy jako środek usuwania złośliwego oprogramowania nie zawsze jest wygodny. Aby nieustannie monitorować system, zużywa zbyt wiele zasobów, a w celu przeprowadzania okresowych kontroli, musimy przeznaczyć czas. Na starszych i powolnych komputerach obecność wirusa bardzo obciąża system.


Innym powodem, dla którego program antywirusowy nie zawsze jest najlepszym sposobem na usunięcie złośliwego oprogramowania, jest zmniejszenie trwałości dysku twardego. Obecność oprogramowania antywirusowego czasami zwiększa obciążenie, a jeśli ma już "złamane" sektory, lepiej nie ryzykować.

Wygodną alternatywą jest specjalne narzędzie do usuwania wirusów. Jest wiele innych niż programy antywirusowe. I nawet są całkiem dobre darmowe opcje.

Przede wszystkim należy wspomnieć o programie Windows Defender. To bezpłatne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania firmy Microsoft może być aktualizowane co miesiąc wraz z aktualizacjami systemu przez Internet. Przypomnijmy, że firma nie uniemożliwia aktualizowania, nawet pirackich wersji systemu operacyjnego, tak aby te komputery nie stały się nosicielami podczas "epidemii".

Możesz uruchomić Defender, wpisując mrt.exe w konsoli (przycisk Start> Uruchom). Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami. Narzędzie działa na żądanie, można sprawdzić cały system, wybrać foldery i dyski, uruchomić szybkie skanowanie antywirusowe. Możesz przeczytać więcej o Advocate w pomocy systemu Windows.

Oprócz Defender, firma Microsoft oferuje narzędzia Removal Tool i Security Essentials, które często aktualizują swoje bazy danych, są dostępne do pobrania bezpłatnie i bez ograniczeń.

Własne narzędzia są produkowane przez producentów dobrze znanych programów antywirusowych, takich jak Dr.Web, Kaspersky Anti-Virus, McAfee i inne. Taki program usuwania wirusów może zostać przeniesiony na dysk USB i używany do testowania różnych systemów, ponieważ nie jest konieczne jego zainstalowanie. Niektórzy producenci mogą oferować specjalne wersje programów do ochrony przenośnego napędu, uruchamiania pracy podczas podłączania pamięci flash USB do komputera.

Złośliwe narzędzie do usuwania oprogramowania może być pakowane w zestaw narzędzi do optymalizacji systemu (tzw. Tweakers) lub oferowane jako osobny produkt. Należy zauważyć, że tylko doświadczony użytkownik może w pełni korzystać ze wszystkich oferowanych narzędzi. Niektóre programy, takie jak HijackThis, wymagają znajomości wirusa. W innym przypadku istnieje ryzyko usunięcia nieszkodliwych i niezbędnych plików systemowych. Zwykle program wyświetli listę podejrzanych obiektów i opcji działań lub sam sprawdzi i usunie pliki. Ta ostatnia metoda pracy jest najmniej efektywna, ponieważ usuwane są tylko najbardziej podejrzane lub najbardziej szkodliwe obiekty systemu.

Główną zaletą dowolnego narzędzia do usuwania wirusów jest możliwość uruchomienia go tylko na żądanie użytkownika.

W wielu przypadkach niekoniecznie musi to być w pamięci przez cały czas. Chociaż zależy to od konkretnego celu użyteczności.

A jeśli chodzi o jakiekolwiek narzędzie, które działa dobrze, to, podobnie jak ważny program antywirusowy, musi aktualizować swoje bazy danych od czasu do czasu (w niektórych przypadkach nie pobiera się bazy danych, ale nowej wersji programu).