576 Shares 4625 views

Co zrobić, noworodek ma bóle brzucha? Nie panikuj!

Zakłócenie przewodu pokarmowego jest główną przyczyną niepokoju u wielu dzieci. Niektóre dzieci cierpią na kolkę przez kilka miesięcy, inni mogą mieć do sześciu miesięcy, a inni, którzy nigdy nie napotkali takiego problemu. W każdym razie każda młoda matka pyta: "Co zrobić, noworodek ma bóle brzucha?" Lekarze próbują zidentyfikować prawdziwe przyczyny takiego naruszenia, ale nie ma jeszcze ostatecznej odpowiedzi.


Funkcjonalna niedojrzałość układu enzymatycznego prowadzi do zwiększenia aktywności jelita grubego i zwiększenia produkcji gazu. Jest to jedna z przyczyn kolki u niemowląt.

Każde dziecko ma inną wrażliwość na ból: jedno trochę delikatnie łagodzi się w uścisku Mama, drugie może krzyczeć całą noc, a wszystkie sposoby wyeliminowania problemu przynoszą tylko tymczasową ulgę. Tutaj wszystko jest indywidualne. Eksperci zapewniają, że atmosfera w domu, psychiczny nastrój matki, poziom lęku mają bezpośredni wpływ na intensywność kolki. Więc nie panikuj i nie pytaj: "brzuch noworodka ma ból, co mam robić?" Weź się w parze, skonsultuj się z lekarzem, posłuchaj siebie i do okruchów. Pamiętaj, że taki stan dziecka nie mówi o pogwałceniu zdrowia. Wkrótce sytuacja się zmieni i będziesz pamiętał z uśmiechem w momencie, gdy doświadczyłeś i powtarzasz bez końca: "Co zrobić, noworodek ma bóle brzucha?"

Wielu ekspertów twierdzi, że kolka musi być znoszona. Ale dają dziecku dużo bólu. Jeśli nie da się całkowicie pozbyć się kolki, to przynajmniej zredukuj je do minimum.

Co zrobić, noworodek ma bóle brzucha? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów:

 1. Naciśnięcie dziecka do piersi matki daje poczucie spokoju i bezpieczeństwa.

 2. Chodząc po pokojach z noworodkiem.

 3. Jeśli dziecko lubi pływać, ciepłą kąpiel pomoże.

 4. Dziecko można uspokoić delikatną piosenką, którą śpiewa matka.

 5. Skutecznie eliminuje problem masażu brzucha noworodka. Lekko żelazko postępuj zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

 6. Możesz włączyć sprzęt: wentylator, odkurzacz – to odwróci uwagi dziecka. A dźwięki natury: dźwięk fal lub szelest wiatru – uspokaja okruchy.

 7. Ciepła pieluszka na brzuchu jest dobra.

 8. Ćwiczenie "rower" – naprzemiennie naciskając nogi dziecka na brzuch.

Aby rozwiązać ten problem, bardzo ważne jest przestrzeganie zasad prawidłowego karmienia. Jak pokazuje praktyka, dzieci, karmione piersią, znacznie mniej cierpią na ból w brzuchu niż dzieci na sztucznych mieszaninach. Dlatego też, jeśli to możliwe, nie zrezygnuj z naturalnego odżywiania.

Aby zminimalizować występowanie bólu w brzuchu, należy przestrzegać następujących zasad:

 • Podczas karmienia piersią należy ściśle przestrzegać zalecanej diety.

 • Szczególnie starannie wybierz jedzenie dla sztucznego dziecka.

 • Upewnij się, że dziecko podczas karmienia przechwytuje nie tylko sutek, ale także większą część areoli. Więc dziecko wypije mleko bez przełknięcia powietrza.

 • Przed jedzeniem, połóż okruchówkę na brzuchu. Więc nadmiar powietrza wyjdzie z jelita.

 • Po jedzeniu, noszenie dziecka w pozycji pionowej, tak aby się wylatywało.

 • Dla dzieci z karmieniem sztucznym użyj specjalnych sutków "anty-powłokowych".

Postępuj zgodnie z wszystkimi wskazówkami, a następnie pytaniem: "Co zrobić, noworodek ma bóle brzucha?" Nudzi cię znacznie mniej.