883 Shares 7839 views

Normy religijne: przykłady. Prawo i normy religijne

Zależność pomiędzy kategoriami prawnymi z moralnym i etycznym jest jednym z najtrudniejszych w orzecznictwie. W próbach tych kategorii lub oddzielają od wieków, lub w każdym razie ma ustalić prawidłową równowagę. Ale dzisiaj problem jest daleki od rozwiązania.

moralność religijna i prawo

Że prawo i religijne normy są ściśle powiązane, jest uznawany przez większość ekspertów do siebie. W Rosji, być może, tylko najbardziej radykalni przedstawiciele teorii libertariańskiej (V. Chetvernin, N. Varlamov i inne) mają tendencję do wyhodowania moralność polarnego i prawa, wykracza poza granice pola prawny norm religijnych. Przykłady pokazują, że okaże się źle, bo nawet referencyjne prawnym pojęcie libertarianie – pojęcie wolności – ma oczywiste korzenie etyczne i poza granice etyki, w rzeczywistości, nie ma sensu. Z drugiej strony jest oczywiste, że jest wrażliwy na etyce tradycji religijnych. Pojęcie dobra i zła nie pojawiają się znikąd. Jest to spowodowane przez człowieka praktyce ustawionej żadnej konkretnej religii, ale w miarę upływu czasu, jest to spowodowane przez norm religijnych. Jeśli te normy są dominujące w systemie prawnym, w przypadku stwierdzenia, że nie ma powodu, aby mówić o „prawa religijne”, jak wezwał przez znanego prawnika Rene Davida. Historycznie rzecz biorąc, rola religijnej prawicy jest ogromna w dzisiejszym świecie sytuacja jest mniej jasna, istnieje tylko kilka enklaw.

Główne cechy religijnej prawicy

Najważniejszą cechą jest to, że prawo religijne podstawowa podstawą wszystkich norm uznane nadludzką determinację, zapisane w świętych księgach, które są traktowane jako źródło norm religijnych. Ustanowienie wiarygodność nie może być wątpliwości, a każdy czyn ludzki jest oceniany zgodnie z nim. Cały system prawny w dużym stopniu kieruje się dogmatów religijnych. Faktycznie, ten ostatni jest specyficznym wariacja na temat prawa naturalnego (Spinoza, Zh. Ż. Russo, Kant), w którym, zgodnie z ugruntowanym tradycji naukowej, prawa rozwodowego i prawa. Prawo do powoływania się na obiektywnej wartości ludzkiego społeczeństwa, prawo Idealnie tych wartości sprawia, że uzasadnione. W przeciwieństwie do systemu prawnego wyjaśnione jest nieodpowiednie (jako produkt uboczny działalności państwa) obiektywnych zasad.

Historyczne i współczesne przykłady religijnej prawicy

Osobliwością religijnej prawicy jest to, że jako „prawa obiektywnego” pochodzi od normy, aby rozpoznać „nadludzki” i zapisane w świętych księgach. Klasycznymi przykładami prawa religijne są prawa późnego średniowiecza, były podstawą do sądów Inkwizycji (zwłaszcza w Niemczech, gdzie „legalne” sądy Inkwizycji tereny były zarejestrowane w najbardziej szczegółowo), wielu starożytnych systemów prawnych, takich jak słynny „Avesta” przepisywania postępowanie na podstawie legendarnych postulatów Ormuzd, odsłaniając norm religijnych. Przykłady często bardzo wyrazisty: nawet pies pojawia się jako przedmiot prawa.

W dzisiejszych czasach większość wyraźnie prawo religijne wykonywane sądy szariatu i krajów, w których tradycje religijne są podstawą praworządności, na przykład w Iranie.

Prawo religijne i poganie

W większości przypadków funkcja prawa zakonnego jest to, że działa tylko w obrębie społeczności współwyznawców. Poganie nie są przedmiotem prawa religijnego. Są one albo podlega wydaleniu, a nawet fizyczne zniszczenie, jeśli ich działalność i kult nie są akceptowane przez władze publiczne (przykłady tego – wypędzenie Żydów z chrześcijańskiej Hiszpanii w 1492 roku, wydalenie Ormian przez Turków w 1915 roku, i tak dalej), czy poganie po prostu wyświetlane poza prawem religijnym System. Na przykład, w nowoczesnym Iranu, następujące religijne prawo: dla wiernych jest zakaz alkoholu, a dla obywateli europejskich lub Żydzi stanowili wyjątek. Powodem jest to, że często ludzie prawdziwej wiary może iść do nieba, jeśli wszystkie obrzędy i zasady, i poganie już ich wybór, odpowiednio dla ich dusze nie mogą zająć. Oczywiście, nie należy lekceważyć tradycji historycznych i religijnych, często dyktują niuanse prawa.

Religia i etyka nowoczesne

Jeśli „klasycznego” prawa religijne w nowożytnej historii jest raczej wyjątkiem kwestii relacji między prawem a moralnością, która jest również w dużej mierze opiera się na tradycji religijnej, jest jednym z najważniejszych w orzecznictwie. Może to jeszcze bardziej istotną kwestią. Rzeczywiście, czy prawo rodzaj relacji ustalone normy (obojętny wobec etyki)? Czy prawo może być traktowana jedynie jako coś, co jest pod etycznych podstaw? Mówiąc prościej, jeśli dekret króla, niezależnie od jego składnikiem etycznym, jest aktem prawnym? System prawa religijnego kwestia ta nie występuje, ponieważ żaden król nie odważył się wydać dekret sprzecznego z Pismem. Kolejna rzecz – prawo świeckie, które ma inne powody. Prymitywne pytanie: „Jeśli król czy rząd wyda dekret, który wymaga wykonania całej populacji kraju, czy legalnym dekret” Jeśli tak – system prawny jest absurdem. Jeśli nie – gdzie granice jurysdykcji prawnej i sposobu ich wyznaczania? Z tej okazji, istnieje kilka alternatywnych odpowiedzi na nowoczesnej nauce.

teoria legistskih

Przedstawiciele tej teorii opiera się na charakterystyce pomysłów na odnoszą się do odpowiednich norm i religijnych, jak postępować ze świętości prawa. Jego początki sięgają starożytnych chińskich prawników. Przepisy prawa nie wymagają dyskusji i komentarzy, są one brane za pewnik. Legalizm może stać się częścią prawa religijnego, ale związek jest tak trudne: co do zasady, prawo religijne pozwala na dostosowania ich prawa do najlepiej odpowiadał ducha Bożego zakładu. W tym sensie, legalizm, a absolutyzuje prawa socjalnego i nie religijny.

teoria formalna

Teoria ta jest również na swój sposób pokazuje, że takich norm religijnych. Przykładami mogą być różne, ale przede wszystkim jest to związane z nazwą Kelsena.

Wierzył, że prawo – jest to pewien zbiór ustalonych reguł, podjętych przez władze i społeczeństwo. Jeśli społeczeństwo ma tendencję do zaakceptowania jako praw moralności religijnej – to społeczeństwo prawny. Jeśli przyjmie on moralność antyreligijnych (np piraci społeczności, radziecki lub nazistowskie instalacja moralność Hitler) – również społeczeństwo oparte na prawo, bez względu na to jak smutno o tym mówić. Teoretycznie Kelsen etyczne elementy wyjęte z nawiasami stosunków prawnych. Do tego, jego teoria była wielokrotnie krytykowana z punktu widzenia innych pojęć prawnych.

Yusnaturalizm (prawo naturalne)

Yusnaturalizma związek z prawem religijnym jest zupełnie inna. Bardzo często – do tej pory – zwolennicy yusnaturalizma zawierać religijnych norm społecznych zawartych w prawie każdej religii ( „Nie zabijaj”, „Nie kradnij”, etc …) Na liście naturalnych zasad człowieczeństwa, które powinno określać kontury obrazu prawnej każdej epoce ,

teoria pozytywistyczna

Ta teoria – jedna z najbardziej popularnych we współczesnym życiu, w każdym przypadku, w życiu dzisiejszej Rosji – w oparciu o fakt, że ustawa ustanawia pewne naturalnie rozwinięte w tym systemie standardów epoki. Stosunek pozytywizmu prawnego do moralności religijnej i prawa wyznaniowego na dwa sposoby: z jednej strony, pozytywizm uważa doświadczenie religijne, az drugiej – zignorować, jeśli warunki się zmieniły, gdy praca przestaje prowadzić regulujące normy religijne. Przykładami mogą być bardzo różne. Zatem pozytywizm prawny i niekłopotliwy z radzieckiego (anty-religijnej), a sytuacją poradzieckim.

teoria liberalna

Najjaśniejsza przedstawiciel słynnego amerykańskiego teoretyka prawnej Lon Fuller.

Według Fullera, prawo nie może być niemoralne. Jednak moralność prawa jest określona nie przez abstrakcyjnych zasad, określonych w prawo religijne, a realne korzyści dla każdego członka społeczeństwa. Przepisy prawne, tym lepiej, im więcej ludzi z nich korzystać. Teoria Fullera częściowo pokrywa się z moralnością religijną, ale tylko w tym sensie, że abstrakcyjny wzór etyczny przyrost czystej obwodów finansowych.

teoria libertarianin

Teoria ta jest związana z nazwą VS Nersesyants, ale ostatecznej konkluzji uzyskanego w pracach uczniów. Istotą tej teorii jest to, że prawo – jest wolność osoby, ograniczona tylko przez wolność innych. Zwolennicy tej teorii mają tendencję, aby wszystkie normy religijne i wartości poza dziedzinie prawa (w tym i nalegał on Nersesyants). Etyka religijna, według libertarian, jest poważną przeszkodą w prawo, jak twierdził, przez niektórych „uniwersalnych” wartości, ograniczając wolność. W tym przypadku, zwolennicy tej teorii ostrożnie nie zauważyć paradoks, że sama wolność, rozumiana jako ich ontologicznym kategorii, ma bezpośredni wpływ nie tylko na temat etyki, ale także (na przykład w chrześcijaństwie) do filozofii religijnej.