754 Shares 1365 views

Metro Guangzhou: funkcje, ciekawostki, linie i stacje

Guangzhou jest ważnym przemysłowym, naukowym i handlowym centrum Chin z bardzo rozwiniętym systemem transportowym. Jednym z elementów tego systemu jest podziemia. Jest szóstym na świecie pod względem ruchu pasażerskiego. Co jeszcze jest interesujące w Guangzhou Metro? Nasz artykuł o tym opowie.


Guangzhou – miasto mebli, żyrandoli i wyrobów sanitarnych

Kanton jest niesamowitym miastem w Chinach. W pobliżu znajduje się centrum handlowe Foshan z ogromnym wyborem konstrukcji, materiałów wykończeniowych oraz sanitarnych. Na przedmieściach Kantonu koncentruje się co najmniej tysiąc fabryk i firm meblowych. Ich całkowita powierzchnia wynosi 3,5 miliona metrów kwadratowych! Ponadto miasto produkuje około 60% wszystkich żyrandoli i lamp w Chinach. Z tych powodów czasami Kongo jest żartobliwie nazywany "stolicą mebli i żyrandoli".

Jeśli mówić poważniej, to miasto jest dużym ośrodkiem naukowym, edukacyjnym i handlowym i przemysłowym Chin. Guangzhou bez przesady można nazwać jedną z głównych lokomotyw przemysłowych w kraju. Ludność metropolii już dawno przekroczyła 10 milionów ludzi.

W tym artykule skoncentrujemy się na transporcie chińskiego miasta, a mianowicie na metro. Kanton może pochwalić się rozwiniętym i głęboko przemyślanym systemem transportowym, który obejmuje podziemne, trolejbusy, autobusy i pociągi szybkobieżne.

Znajomość metra. Ogólne fakty

Jeśli podróżujesz samolotem, stacja metra stanie się drugim obiektem w tej metropolii, z którą się zapozna. Na północ od miasta znajduje się lotnisko w Kantonie. Stacja metra o tej samej nazwie znajduje się w południowym terminalu. To właśnie tutaj pochodzi pomarańczowy odcinek lokalnego metra – najdłuższy na świecie.

W 1997 roku pierwszy samochód osobowy przeszedł miasto Guangzhou. Lokalny system metra stał się czwartym w ChRL. Dzisiaj jest to jeden z dziesięciu najlepszych systemów metra na świecie według wielkości i zatorów komunikacyjnych. Do 2020 r. Planowane jest co najmniej trzy kolejne linie.

Metro w Guangzhou idzie daleko poza miasto, łącząc metropolię z wieloma osadami podmiejskimi. Pasażerowie dziennie przewożą ponad 800 samochodów. Dzienny ruch pasażerski szacowany jest na około 1,8 miliona osób. Opłata za przejazd odbywa się za pomocą żetonów lub specjalnych kart płatniczych i zależy od odległości. Osoby niepełnosprawne i osoby starsze (powyżej 65 roku życia) korzystają z usług podziemia bezpłatnie.

Guangzhou Metro Scheme: linie i stacje

Dziś miasto ma 9 linii metra. Każdy z nich na rysunku jest oznaczony oddzielnym kolorem:

 • Linia 1 (żółta).
 • Linia 2 (niebieski).
 • Linia 3 (pomarańczowy).
 • Linia 4 (zielona).
 • Linia 5 (czerwona).
 • Linia 6 (fioletowa).
 • Linia 8 (jasnoniebieska).
 • Linia Guangfou-1 (jasnozielona).
 • Linia AWP (niebieska).

Dwie kolejne linie (siódmy i dziewiąty) są obecnie aktywnie budowane.

Łączna liczba stacji roboczych wynosi 144. Łączna długość wszystkich dziewięciu linii wynosi 236 km. Wszystkie stacje metra w Guangzhou są podpisane w dwóch językach: chińskim i angielskim. Indeksy i inne znaki informacyjne pod ziemią są również dwujęzyczne.

Funkcje i interesujące fakty

Prawie wszyscy podróżni zauważają, że metro w Kantonie jest wyjątkowa. To prawda, porównać to w piękno z Sztokholmu lub Moskwy nie może. Do dekoracji i dekoracji lokalnych stacji cechuje minimalizm, powściągliwość i rodzaj ascetyki. Wystrój bujny, piękne witraże i mozaiki tutaj, niestety, nie.

Opłata w metrze Guangzhou zależy od odległości. W przypadku jednorazowych lub rzadkich wypraw zyskuje się większe żetony, na karty wielokrotnego użytku – specjalne karty. Dzięki przemyślanej nawigacji i licznych mapom bardzo łatwo jest poruszać się po lokalnym metrze, nawet bez znajomości języka chińskiego.

Na pewno wszyscy turyści będą zainteresowani zapoznaniem się z najbardziej ciekawymi faktami i osobliwością pracy Metro Guangzhou. Tu są:

 • Platformy pasażerskie są tu oddzielone od toru przez solidne szklane przegrody, które otwierają się równocześnie z drzwiami zbliżającego się pociągu;
 • Na stacjach i platformach często spotyka się ogrodzenia ruchome dla regulowania ruchu pasażerów (jak na lotniskach);
 • Metro w Guangzhou jest dość przestronne, duże zgniatanie tutaj jest rzadkie nawet w godzinach szczytu;
 • Na stacjach można zobaczyć oryginalne "tablice honorowe", na których są wysyłane najlepszych pracowników metra;
 • Każda stacja metra posiada czystą i bezpłatną toaletę;
 • Aby dostać się do miasta z dworca kolejowego (skrzyżowania), musisz najpierw przejść do innego oddziału metra;
 • Wszystkie reklamy komercyjne są całkowicie nieobecne na schodach ruchomych;
 • Cała metro w chińskim mieście Guangzhou wygodne, wygodne i bardzo czyste.

Wnioski

Metro Guangzhou – jeden z elementów systemu transportu tego chińskiego miasta. Miejski system metra rozpoczął działalność w 1997 roku. Do tej pory zostały tu określone 9 linii, z których jeden jest najdłuższy na świecie.