752 Shares 5508 views

Zimny ogień: kilka sposobów na zaskoczenie gości

Na pewno każda osoba widziała, jak ludzie w kinie lub cyrku trzymają się w dłoniach, a nawet żonglować lub rzucać. A jeśli efekty specjalne filmu mogą zostać utworzone przy użyciu grafiki komputerowej, to w cyrku wygląda jak prawdziwy cud. W rzeczywistości to zjawisko ma całkowicie naukowe wyjaśnienie a apteki dostały nazwę "zimny ogień". Jeśli chcesz, możesz zaskoczyć gości spektaklem podczas wakacji, robiąc to samemu.


Zdefiniuj pod względem

W płomieniu nieprzepuszczającym spalania chemia implikuje łańcuchową reakcję utleniania, w której obserwuje się blask. Jeśli więc ściśle przestrzegasz terminologii, zimny płomień nie jest płomieniem. Jest używany do tworzenia bardzo spektakularnych efektów specjalnych i niektórych odmian fajerwerków. Aby dać zimny płomień, jest zdolny do wielu estrów i kwasów, organicznych i nieorganicznych. Najczęściej stosuje się kwas etyloborowy.

Często pod zimnym ogniem i oznaczają "wizualny blef", w którym nie ma procesu spalania. Zazwyczaj nie jest to używane w sztukach, ale w celach projektowych.

Najbardziej skutecznym sposobem na zimny ogień w domu

Jeśli weźmiemy pod uwagę najbardziej znany wariant tworzenia płomienia, który się nie spala, to będzie to wymagać bardzo przystępnych składników. Weź łyżeczkę alkoholu (medycznego lub chemicznie czystego, użytego do analizy). W proszku miesza się z równą objętością kwasu borowego. Jej, jak alkohol, możesz kupić w jakiejkolwiek aptece. Kropla stężonego silnego kwasu, chlorowodorku lub siarkowego, kapie do roztworu. Dla ignorantów: wlewa się do baterii, więc nie jest to problem. Manekina z obrabianym przedmiotem jest podgrzewana. Szybciej i bezpieczniej jest to zrobić na prymitywnej łaźni wodnej. Kiedy mieszanina staje się zauważalnie ciepła, ale jeszcze nie gorąca, możesz zacząć pokazać ostrość.

Jeśli nigdy nie zrobiłeś zimnego ognia, nie spalaj go bezpośrednio w dłoń – w razie braku umiejętności będziesz się ranił. Lepiej wyrzucać kulkę z gwintu, moczyć ją mieszaniną i dopiero po jej wypaleniu. Dopasowanie (lżejsze) wiązki gwintu nie powinno dotykać.

Ostrzeżenie jest przede wszystkim!

Zimny ogień pozostaje tak długo, dopóki nie wypala eteru generowanego przez reagenty. Kiedy skończysz, alkohol etylowy zostanie rozdysponowany bezpośrednio – ale jego temperatura spalania jest dość duża. Ponadto nie zapominaj, że kwas, który uczestniczy w tworzeniu płomienia jest niebezpieczną substancją. Więc należy zadbać o środki ostrożności:

  1. Nie zwiększaj dawki kwasu w jakikolwiek sposób. Po pierwsze grozi wybuchowa mieszanina. Po drugie, można dostać się do spalania chemicznego, kładąc piłkę na dłoni.
  2. Upewnij się, że w pobliżu zapalonego kłębka nie ma nici włosów ani krawędzi odzieży. Niedoświadczony mag nie może złapać chwili zapalenia alkoholu, a wspomniane rzeczy łatwo się zapalić.
  3. Przechowywać w pobliżu niepozorny mały pojemnik, aby go zamknąć i wynieść zimny ogień, gdy staje się gorący. Lub pokazać skupienie się nad umywalką, aby szybko w nią wrzucić.

Po pewnej liczbie treningów, kiedy uczą się kontrolować zmiany temperatury w takim stopniu, że nie dostajemy oparzeń, niepopalny płomień może być zapalony bezpośrednio na dłoni.

Bezpieczniejsza opcja

Możesz zrobić zimny ogień w inny sposób, chociaż będzie wyglądać mniej spektakularny, ponieważ płomień z niego ma zwyczajowy, nie kolorowy zielony kolor. Weź mały kawałek tkaniny bawełnianej, zsunie się w piłkę i okłady (lub lepiej szyte) wątkami, tak aby się nie rozłożyło. W płytkiej misce wylewa się paliwo o niskiej temperaturze, na przykład izopropanol. Można użyć tak zwanej benzyny do zapalniczek, ale trzeba uważać: te płyny mają różne temperatury spalania, można napotkać w całość. Piłka tkana jest zanurzana w paliwie, tłoczona i zapalana. Gęsta ręka będzie rozgrzewać, ale jeśli obrócisz ją w dłoń i pomiędzy palcami, poczujesz tylko przyjemne ciepło. A jeśli smarujesz miejsce rozprowadzania kremu kulkowego, możesz go przechowywać w jednym miejscu. Jedyny środek bezpieczeństwa – nie dotykowy końcówki płomienia – jest gwarantowanym spaleniem.

Krótki płomień

Istnieją inne techniki, takie jak zrobienie zimnego ognia własnymi rękami, oparte głównie na umiejętnościach magika i małych sztuczek. Najprostszym sposobem jest wdrożenie dwóch opcji:

  1. Wymieszaj alkohol lub aceton z wodą do takiego stężenia, aby ciecz płonęła, ale nie wybucha. Ręce są smarowane specjalnym żelem ognioodpornym (sprzedawanym w sklepach specjalizujących się w rekwizytach i rysunkach). Paliwo jest wlewane do łodzi z dłoni i zapalone. Ściśle mówiąc, nie jest to zimny ogień, ponieważ temperatura spalania jest standardowa i jest utrzymywana bez bólu tylko kosztem żelu. Wygląda to imponująco i przekonująco.
  2. Cienka tkanina jest nasycona wódką, a opary są zapalane, gdy materia jest rozłożona na dłoni. Szalik zapala się, ale z powodu niskiego stężenia alkoholu gaśnie przed oparami. Dodatkowe zabezpieczenie – trzymaj dłoń tak płasko, jak to możliwe.

Symulacja płomieni

Pozostaje rozważyć kominek zimny ogień. W domu, bez możliwości wyłożenia prawdziwego kominka, robi się tyle romantyków. W pudełku (można nawet karton) umieścić wentylator w taki sposób, aby strumień powietrza skierowany był do góry. W narożach umieszczone są diody LED i filtry optyczne czerwone, niebieskie i żółte. Po bokach są lustra. Z trójkątów tkaniny są cięte i sklejane do pudełka. System jest podłączony do gniazd – a zimny płomień tworzy przytulną atmosferę w pokoju.