224 Shares 1373 views

Sommelier – co to jest? Sommelier zawód: opis, funkcje, funkcje

Nowoczesny rynek pracy jest nasycony zawodami, którego nazwy nie zawsze są znane zwykłym robotnikom domowym. Nie jest trudne do stracenia wśród brokerów, brokerów, krupierzy, menedżerów i wszystkich pozostałych. Fuzja kultur doprowadziła do pojawienia się nowych nazwisk w praktycznie każdej sferze pracy.


Na rynku wina, wśród najbardziej popularnych specjałów jest sommelier. Co to jest, kim powinienem to nazwać i dlaczego powinienem to zwrócić? Kwestie te wymagają szczegółowego pokrycia.

Sommelier: definicja, znaczenie, historia tego terminu

Słowo ma francuskie korzenie. W średniowieczu był człowiekiem odpowiedzialnym za bieliznę i naczynia w pałacu królewskim, a także za gotowe potrawy i wino w piwnicy. Z biegiem czasu funkcje ograniczały się do przygotowania instrumentów, obsługiwania stołu i wyboru win do składania na stół królewski.

Złoty wiek tego zawodu był w połowie XIX wieku, kiedy otwarto liczne restauracje wysokiej klasy, a kultura konsumpcji wina była na szczycie. Wojny XX wieku zwróciły uwagę na wiele elementów luksusu, a sommelierzy stają się mniej potrzebni.

Kim jest dziś sommelier? Jest to specjalista pracujący w restauracjach, monitorujący stan win gatunkowych i wina, służący jako ekspert w takich sprawach.

Co robi ten specjalista?

Takie osoby należą do personelu restauracji. Zawarte w zawodzie pracownika sommelier znacznie zwiększa rating i klasę instytucji. Zazwyczaj taki specjalista nie może sobie pozwolić na wszystkie restauracje, ale tylko ci, którzy polegają na wyrafinowaniu kuchni, jakości obsługi i komfortu gości.

Więc, sommelierze – co to jest? Jest to nazwa zawodu, w którym specjalista wykonuje następujące obowiązki:

  • Sporządzanie kart win dla restauracji.
  • Zachowanie zapasów wina na określonym poziomie lub rozszerzanie zasięgu (dotyczy to również innych napojów alkoholowych: alkoholików, whisky i innych).
  • Odwiedzając wystawy tematyczne, degustacje i spotkania, aby utrzymać świadomość rynku win na wysokim poziomie.
  • Odpowiedzialność za zakup nowych partii i pojedyncze egzemplarze.
  • Opierając się na wiedzy o asortymencie piwnicy z winem, zaleca się odwiedzającym restaurację win, nadaje się do zamówionych przez nich potraw.

Kolejnym zadaniem sommelier jest terminowe uzupełnianie wyczerpanych rezerw. Pomaga to znajomości rynku, jego cech, wzlotów i upadków. Ponadto musi być w przyjaznych stosunkach z właścicielami winiarzy, kolekcjonerów i pośredników.

Wysoki sommelier

W procesie uzupełniania karty win i zakupu różnych oryginalnych win decydującą rolę odgrywa tylko wiedza i indywidualne doświadczenie degustacyjne sommeliera. Co to znaczy dla reputacji restauracji? Fakt, że najmniejszy błąd lub nadzór nad pracownikiem może być bardzo kosztowny.

Jedną z możliwości wykwalifikowanego sommeliera jest możliwość dosłownie czytać myśli klienta i czytać między wierszami. Najczęściej może on zutylizować tylko kilka minut, w tym czasie powinien dawać zalecenia dotyczące połączenia zamówionych potraw i wina. Opóźnienie lub wahanie jest oznaką nieprofesjonalizmu, przynoszą niekorzystne wrażenie na odwiedzających i szkodzą reputacji instytucji. Błyskawą propozycją, która sprowadza się do celu, jest to, czego oczekuje sommelier. To, że jest to ważny aspekt pracy specjalistycznej i rodzaj sztuki, podczas nauczania przyszłej sommelierki, są w pierwszej kolejności prezentowane.

Odwiedzając restaurację i pozostawiając przyzwoitą kwotę, klienci chcą otrzymywać satysfakcję i pełną przyjemność gastronomiczną.

Komunikacja z klientami

Często lista win w restauracji zawiera co najmniej sto produktów, a zawód sommelier wymaga specjalisty, aby znać wszystkie te wina, ich właściwości, koszt i optymalne odmiany w połączeniu z potrawami i innymi napojami.

Działalność sommeliera może być porównana z pracą psychologa, ponieważ musi odczuć nastrój gości, szybko ustalić ich status społeczny i potrzeby. Naprawdę wybitni specjaliści muszą posiadać pomysłowość, poczucie humoru i taktu.

Tylko nieliczni klienci postrzegają sommelier jako członka personelu. W większości przypadków są zainteresowani uzyskaniem pełnych informacji o winach, postrzegając je jako składnik kuchni, subtelny i tajemniczy element atmosfery instytucji. To dla nich było wprowadzenie sommeliera. Kim jest, jeśli nie ich przyjazny przewodnik w tajemniczym świecie win?

Oprócz profesjonalnych zaleceń, prowadzi on również prawidłową dostawę win do stołu.

Kim jest sommelier i jak mogą stać się jednym z nich?

Są specjalne szkoły specjalizujące się w nauczaniu zawiłości tego zawodu. Ważnym elementem procesu uczenia się są nie tylko kursy teoretyczne, w tym znajomość typów i metod produkcji wina, a także historia i położenie regionów winiarskich. Ważne umiejętności w zakresie rozkładu zapachu na składniki, a także możliwość interpretowania otrzymanych bukietów.

Wynikiem profesjonalnego sommelier jest umiejętność określania jakości napoju i odmiany winogron w zależności od jej smaku. Najlepsi w tej dziedzinie mogą również ustalić nazwę regionu produkcji wina i czas ich rozlania.

Podczas treningu przyszli sommelierzy uczą poczucia zapachu, stosując specjalne zestawy smaków w winie . Obejmują one wszystkie próbki zapachów występujących w bukiecie.

Sommelier używa konkretnego spisu – narsan. Ludzie nazywają to po prostu korkociągiem. Jednakże narzędzie zawodowe ma wiele różnic: musi zawierać nóż do cięcia folii, a także często ma wzór z kolankiem podpierającym.

Sommelier i Artistry

Często ten zawód jest porównywany z działaniem. I tutaj mamy na myśli nie tylko eleganckie, artystyczne maniery towarzyszącej służbie. Bardzo ważna jest sztuka, z jaką sommelier potrafi zaprezentować doskonale znane odmiany wina, zachowując świeżość emocji, jak w najnowszym odkryciu.

To samo zadanie staje wobec aktora, który przychodzi do objawienia, pełniąc w pełni rolę zapamiętaną.

Wynik

Podsumowując wszystkie powyższe, można krótko odpowiedzieć na pytania dotyczące tego, co robi sommelier, kim są i jaka jest ich rola. Ci pracownicy najwyższej klasy restauracji mają unikalną wiedzę na temat win i doświadczeń w ich zgłoszeniu. Sommelier pracy – jest to rzeczywiście źródłem wartości dodanej wina w restauracji.