149 Shares 4490 views

4 (wolne) normą. Hormon T4 (wolny): test krwi hormonów tarczycy

Wielkie znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy jest układ podwzgórzowo-przysadkowy tarczycy. To zapewnia kontrolę syntezy, wytwarzania i działania hormonów tarczycy.


Przegląd

Podwzgórze wydziela tłuszczu (tireotro-pin uwalniający czynnik). To z kolei pobudza wydzielanie i syntezę hormon tyreotropowy (TSH – TTG). TSH bierze udział w procesach związanych z innymi sterydami. W szczególności, pobudza wydzielanie, gromadzenia, metabolizmu i syntezy trijodotyroninę (T3) i (T4), tyroksyny. Ponad 99% tych dwóch steroidów we krwi krążącej w odpowiedniej postaci białka transportowe. Mniej niż jeden procent jest w postaci wolnej. Niezwiązane steroidowe poziomów w większości ludzi jest połączony ze stanu funkcjonalnego tarczycy.

właściwości tyroksyny

Hormon T4 (wolny) ułatwia regulację normalnego wzrostu i rozwoju, zapewniając utrzymanie temperatury ciała, a tym samym utrzymanie gromadzeniu ciepła. Związek ma wpływ na wszystkich etapach metabolizmu węglowodanów, w części – na metabolizm witaminy i lipidów. Hormon T4 (wolny) jest ważnym elementem rozwoju w macicy i okresy noworodków. Stężenie wskazuje stan kliniczny stan tarczycy, ponieważ zmiany w poziomie ogólnym tyroksyny mogą być wywołane zaburzeniami aktywności gruczołu tarczowego oraz zmianę liczby białek transportowych. W ciągu dnia, maksymalna zawartość steroidu jest ustalana od 8 do 12 godzin, a najmniej – z 23 do 3. W trakcie roku, najwyższy poziom 4 (bezpłatny) osiąga w okresie od września do lutego, najniższy – lecie. W okresie prenatalnym (podczas ciąży) stężenie tyroksyny wzrasta, osiągając maksymalny poziom stopniowo trzeci trymestr. Przez cały okres treści tyroksyną u osób bez względu na płeć pozostaje względnie stała. Obniżony poziom hormonów obserwuje się po czterdziestu latach.

Co można powiedzieć poziom tyroksyny?

Jeśli T4 (bezpłatny) wyraźnie wzrosła, to jest uważane za potwierdzenie nadczynności tarczycy. Zmniejszone stężenie wskazuje, niedoczynność tarczycy. Niezależność zawartości steroidu tyroksyny globuliny wiążącej pozwala używać go jako wiarygodnego testu diagnostycznego. Jest to szczególnie ważne w warunkach, które towarzyszą zmiany poziomu tyroksyny globulin wiążących. Należą doustnych środków antykoncepcyjnych (doustnie), ciąża, coraz androgenów i estrogenów. Zmiany są charakterystyczne i dla osób z predyspozycją dziedziczną, aby zwiększać lub zmniejszać stężenie globuliny. Oddawania krwi wolnej T4 zalecanej dla typu diagnostyki wtórnej niedoczynności tarczycy z powodu patologii w poziomie podwzgórze-przysadka. W tym przypadku zawartość TTG nie ulega zmianie lub wzrasta. Zwykle, zwiększony poziom tyroksyny może wynikać z wysokiego poziomu bilirubiny w surowicy, otyłości, jak również jako opaski, gdy się badanie krwi. 4 (wolne) nie zmieniają się w ciężkich chorobach aktywności niż tarczycy. Poziom całkowitej tyroksyny może się zmniejszyć.

Przygotowanie do badania laboratoryjnego

Na miesiąc przed oddaniem krwi wyklucza podawanie hormonów (chyba że istnieją konkretne instrukcje endokrynologa). W przypadku dwóch lub trzech dni do zaprzestania używania analizy leków zawierających jod. Krew musi przejść przed badań radiologicznych przy użyciu środków kontrastowych. W przeddzień oddania krwi powinien powstrzymać się od aktywności fizycznej, wyeliminować sytuacjach stresowych. Przed przystąpieniem do badania, pół godziny, należy uspokoić, bo oddychanie do normy. Analizę przeprowadza się na czczo. Z ostatniego posiłku nie może być mniejszy niż osiem godzin (ale korzystnie 12 godzin). Nie wolno pić kawy, herbaty lub soku. Może tylko woda.

Zmniejszone stężenie tyroksyny

4 (wolne) (zdrowych kobiet i mężczyzn, – 9-19 pmol / l) mogą być zmniejszone w okresie pooperacyjnym, kiedy wtórny tarczycy (zapalenie przysadki, tireotropinome, syndrom Sheehan). Zmniejszenie stężenia Należy również zauważyć na podstawie anabolików przyjmowania, tyreostatyków, leków przeciwdrgawkowych, preparaty litu. Poziom tyroksyny zmniejsza się przy użyciu doustnych środków antykoncepcyjnych, oktreotyd, metadon, klofibrat. Możliwe jest również powoduje diecie o ograniczonej ilości białka, niedobór jodu, w przypadku heroiny, ekspozycji na ołowiu. 4 (wolne), może być zmniejszona z trzeciorzędową (nerwu podwzgórza TBI), nabyte wrodzonej tarczycy (pośród dużej resekcji nowotworu i tarczycy, autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, endemicznych wola).

zwiększenie stężenia

Poziom tego hormonu T4 (wolny) (zdrowych kobiet i mężczyzn wskazane powyżej) może być zwiększone w przypadku toksycznych wole, TSH niezależnie tarczycy, otyłość. Zwiększenie stężenia obserwowanego na tle zespołu nerczycowego, leczenie heparyną. Powodów, m.in. raka kosmówki, odbiór tyroksyny na podstawie tarczycy, poporodowym zmiany aktywności gruczołu tarczycy, przewlekłą chorobą wątroby. 4 (wolne) może być podwyższony w steroidów zespół oporności tarczycy genetycznej dizalbunemicheskoy hyperthyroxinemia stwierdza, wywołując spadek stężenia tiroksinsyazyvayuschego globuliny.

Tyroksyny i ciąża

Hormony tarczycy są zaangażowane w niemal każdym procesie w organizmie. Jak wspomniano powyżej, związki regulują metabolizm wpływają na aktywność innych steroidów. Patologia tarczycy może towarzyszyć zarówno wzrostem i spadkiem jej funkcji. Szczególne znaczenie w naruszenie czynności narządów mieć podczas rodzenia. Zmiana stanu funkcjonalnego tarczycy wpływa na przebieg ciąży, jej charakteru i wyniku stanu noworodka. Rzadko vynashivanie przechodzi wyrażony schorzeń endokrynologicznych. Choroby tego rodzaju, co do zasady prowadzić do dysfunkcji reprodukcyjnego, niepłodności. Najczęściej diagnozowane podczas wola ciąży (wzrost tarczycy rozproszonego charakteru) z zachowaniem eutyreozy, jak i autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, wywołując zmiany w hormonalnej tle. Dla okresu prenatalnego charakteryzuje się zmianami w stanie funkcjonalnym dławnicy.

zalecenia

Aby poprawnie zinterpretować wyniki badań laboratoryjnych w czasie ciąży należy uwzględnić kilka punktów. Oznaczanie całkowitej T3 i T4 nie jest pouczające. Wynika to z faktu, że w czasie ciąży, ich stężenie zwiększa się o połowę. Podczas badania Poziom niezwiązanego tyroksyna ich stężenie powinno być określane w powiązaniu z zawartością TTG. Tyroksyna nieco wzrosła o 2% kobiet w ciąży. W pierwszej połowie normalnym okresie prenatalnym znaczny spadek TTG (około 20-30% pacjentów z pojedynczych i wszystkich przypadków ciąży mnogiej). W leczeniu nadczynności T4 badane tylko (free). Poziom niezwiązanego tyroksyny w późniejszych etapach można nieznacznie zmniejszona. Zatem stężenie TSH będzie utrzymywany w normalnym zakresie.