677 Shares 4296 views

Klasyfikacja systemów operacyjnych

Podstawą osobistego oprogramowania komputerowego jest system operacyjny, który stanowi kompleks usług i oprogramowania systemowego, które zapewniają interakcje z ludźmi i inne programy. Z jednej strony jest ściśle powiązany z podstawowym oprogramowaniem komputerowym zawartym w BIOS-ie, ale sam działa jako wsparcie dla programów wyższego poziomu – zarówno aplikowanych, jak i większości aplikacji. Aby komputer działał, obecność systemu operacyjnego na dysku twardym jest warunkiem wstępnym. Po włączeniu urządzenia jest on odczytywany z dysku twardego i zapisywany w pamięci RAM, proces ten nazywa się pobieraniem. W związku z faktem, że obecnie istnieje wiele różnych systemów, które koncentrują się na rozwiązywaniu konkretnych i wspólnych problemów, całkiem naturalne jest, że istnieje klasyfikacja systemów operacyjnych. Podajmy krótkie podsumowanie.


Klasyfikacja systemów operacyjnych zależy od cech implementacji algorytmów sterowania w obszarach użytkowania i zasobów komputerowych. Zależnie od algorytmu sterowania procesorowego, dzielenie systemów operacyjnych na jedno-zadanie i wielozadaniowe, jedno-procesorowe i wieloprocesorowe, jedno-użytkownika i wielu użytkowników, sieci i lokalnego jest powszechne.

Klasyfikacja systemów operacyjnych przez liczbę wykonanych jednocześnie zadań: wielozadaniowość i jednorazowy. Systemy jednorazowego użytku służą do zarządzania plikami , zarządzania urządzeniami peryferyjnymi, a także środków komunikacji z użytkownikami. W przypadku systemów wielozadaniowych te same narzędzia są używane do zadań jednorazowych, ale kontrolują wymianę zasobów używanych razem: RAM, procesor, urządzenia zewnętrzne i pliki.

Rodzaje systemów operacyjnych według obszarów wielozadaniowości: systemy przetwarzania danych w trybie wsadowym, systemy w czasie rzeczywistym i podział czasu. Głównym celem systemów przetwarzania wsadowego jest rozwiązywanie problemów, które nie wymagają szybkich wyników. Ich głównym celem jest rozwiązanie największej liczby zadań na jednostkę czasu lub maksymalna przepustowość. Takie systemy pozwalają osiągnąć wysoką wydajność w rozwiązywaniu dużej liczby zadań, ale zmniejszają efektywność pracy użytkownika w trybie interaktywności. Systemy podziału czasu dzielą niewielki przedział czasowy na rozwiązanie każdego zadania, więc żadne zadanie przez długi czas nie zajmuje procesora. Przy minimalnym wybranym przedziale czasowym można jednocześnie utworzyć widoczność kilku zadań. Dzięki zmniejszeniu przepustowości takie systemy umożliwiają użytkownikowi efektywną interakcję. Systemy czasu rzeczywistego służą do sterowania technicznym obiektem lub procesem.

Klasyfikacja systemów operacyjnych przez liczbę współbieżnych użytkowników: wielu i jednoosobowych użytkowników. W wielu użytkownikach każdy użytkownik ma możliwość dostosowania interfejsu systemu, tzn. Mają możliwość tworzenia własnych skrótów, indywidualnego schematu kolorów itd. W takich systemach istnieją również sposoby ochrony informacji przed dostępem innych użytkowników.

Najważniejszą cechą jest dostępność przetwarzania informacji wieloprocesorowych w systemie, takie narzędzia są prezentowane w systemach NetWare, OS / 2, Widows NT.

Ponieważ jesteśmy przyzwyczajeni do korzystania z systemu Windows, możesz się martwić o jego klasyfikację. Tak więc podstawowymi systemami operacyjnymi Windows, które zwykliśmy używać, są Windows 95, 98, NT, XP, Seven.