290 Shares 4424 views

Architekt Bazhenov: ciekawostki. Moskwa architektura drugiej połowie 18. wieku

Opowieść o architekturze miasta Moskwa nie byłaby kompletna bez wymieniania imienia wybitnego rosyjskiego architekta jako Wasilij Iwanowicz Bazhenov.


Delikatne Gothic – to styl większości zachowanych dzieł Bazhenov. W ten sposób kompleks zbudowany jest tsaritsyno. Większość budynków i budowli są bardzo dotknięte od czasu do czasu, ale prace konserwatorskie prowadzone w czasach sowieckich i postsowieckich, pomógł przywrócić większość z nich.

Dzieciństwo i młodość

Dokładne miejsce i data urodzenia nie jest znana Wasilij Bażenow. Urodził się 01 marca 1737 lub 1738, zmarł w dniu 2 sierpnia 1799 r. Wielki rosyjski architekt był z rodziny małego kościoła urzędnika. Według niektórych źródeł był on urodzony w Moskwie, az drugiej – w Maloyaroslavets, i przeniósł się do Moskwy w trzy-miesięcznego wieku. W 1753 Wasilij wszedł uczniów Dmitrija Uhtomtsevu. Od niego otrzymał swoje pierwsze lekcje w architekturze i budownictwie. Kompletna przyszłość szkolenie architekt Bazhenov nie zdał, gdyż trudna sytuacja finansowa rodziny zmusiła go do porzucenia studia i iść do pracy. W 1755 roku rozpoczął studia na Uniwersytecie Moskiewskim. Pierwszy biograf Bazhenov, tym metropolita Kijowa Eugene Bolkhovitinov, napisał, że Basil studiował także na słowiańską-grecko-łacińskiego Academy. Kolejne naukowców, fakt ten został obalony. Prawdopodobnie w ten sposób osoba duchowa próbuje podnieść prestiż instytucji podległych nim.

manifestacją talentu

W 1758 Wasilij Bazhenov wśród najlepszych 16 uczniów na zalecenie Iwan Szuwałow został wysłany do Petersburga w nowo powstałej Akademii Sztuk Pięknych. Pierwsze badanie utalentowany uczeń Wasilij Bazhenov przeszedł znakomicie i zdobył pierwsze miejsce w rankingu wydajności. Główny architekt rosyjskiej admiralicji Chevakinsky stał się osobisty tutor bardzo obiecujące, bardzo zdolny i inteligentny młody człowiek.

Trzy lata później Wasilij Bazhenov i Anton Losenko stał się pierwsi studenci Akademii Sztuki, wielokrotnie stypendium.

Dalsza praktyka miała miejsce w Paryżu w pracowni Charles'a de Wailly. Następnie, architekt Bazhenov był głównym promotorem francuskiego klasycyzmu w Rosji i na pomysłach De Wailly zestaw stylistyczny kanon neoklasycznej Moskwie.

Wrócił do Rosji w maju 1765 ze świecącą referencje dotyczące jego nienagannej zawodowych i moralnych cech. Niemniej jednak, nowe kierownictwo Akademii poddaje go do rygorystycznej analizy wymaganej pracy i zapewnić nowe tezy projekt pracy. Młody rosyjski architekt został zauważony przez Katarzynę II i jej syna Pawła. Dziedzic tronu, zamówił projekt Bazhenov i budowę rezydencji na kamieniu Island, aw 1766 Grigorij Orłow poinstruował go do budowy Arsenalu. W tym dziele Wasilij Iwanowicz w Petersburgu zakończył. Architekt Bazhenov przeniósł się do Moskwy, gdzie mieszkał i pracował aż do śmierci.

Kremlin Palace

Katarzyna zaproponował ideę renowacji zrujnowanych pałaców Kremla. Bazhenov entuzjazmem zabrał się do pracy. Już w 1767 roku przedstawiła najwyższego szacunku fantastycznej konstrukcji Big Kremlin Palace. Orłow kwestionował wykonalności budowy tak dużego budynku, ale w jego wizji architekta cesarskiej rezydencji pozostał nieugięty i koniec lata 1768 zakończono tworzenie projektu. Zgodnie z jego planem było włączyć największy kompleks pałacowy w Europie, wykonany w stylu neoklasycystycznym. Miał zastąpić stary Kreml całkowicie. Niezmienionych planuje się zachować tylko kościoły, które nie stały się widoczne od rzeki, ponieważ przyszłość w cieniu murów pałacu. Zgodnie z planem, wszystko od południa, czyli shestisotmetrovuyu ścianę wieży Konstantinovskaya na wschodzie i zachodzie Borovitskaya dalej wzdłuż zachodniej ścianie Arsenału na północ, musiał podjąć nową cztery-piętrowy pałac. Jego Bazhenov planował umieścić bezpośrednio na stromym zboczu pomiędzy plateau i mur Kremla, który miał nosić. Architekt warunkiem układania kamienia przypory, aby zapobiec ślizganiu struktury do rzeki. Planowane wzmocnienie brzegu skarpy i asfaltowa dzienników.

Zgodnie z projektem historyczny obszar katedra jest zachowana, a we wschodniej części Kremla były przełamać nowe. Zaczęła nowe ulice promieniowe, idąc od centrum na północ, północno-zachodniej i północno-wschodniej. Pałac został zaplanowany na ulicy Tverskaya. Projekt miał być początkiem modernizacji całej Moskwie. W 1775 roku, wspólne wysiłki pod kierownictwem Piotra i planu Nikolai Kozhin Legrand został formalnie zatwierdzony.

tsaritsyno

W lecie 1775 Bazhenov opracował pierwszy projekt Tsaritsyno, które do tej pory nie został zachowany. Budynki Bazhenova były zgodne zestaw wolnostojących budynków w rosyjskim stylu neoklasycystycznym. Po zakończeniu i zatwierdzeniu cesarzowej plan został zatwierdzony. Dominującym przedmiotem miała być pałac, składający się z dwóch budynków, łączący oranżerię. Jedno skrzydło było przeznaczone dla Katarzyny, a drugi – dla syna i następcy Pawła. Jako projekt planowany tradycyjny rosyjski kolorowe płytki z ornamentami. Katarzyna sprzeciwił i nalegał na prostszej wersji – ściany z czerwonej cegły z białymi ornamentami i żółtych płytek szkliwionych na dachu.

Bazhenov rozpoczął budowę kompleksu z przednim rzędem małych budynków, bram i mostów, ozdobione drobnym eleganckim wykończeniem, które od tego czasu zostały utracone. W 1776 roku został ostatecznie zakończony ozdobną wzorzysty most nad wąwozem. Prace były trudne z powodu braku wykwalifikowanych rzemieślników i finansowania zakłóceń.

W 1777 Bazhenov rozebrano stary drewniany dom z dawnych właścicieli posiadłości i rozpoczął budowę głównego pałacu. Został on zbudowany w ciągu ośmiu lat. Dwa główne organy dodano jeszcze jeden – centralny dzieciom Pawła. Gubernator James Bruce, który odwiedził Caryca w 1784, został zaskoczony przez nieobecność wodza oficjalnej budynku. Ale mimo to wysłał entuzjastyczny raport Catherine.

Zaprzestanie prac nad projektem Tsaritsyn

W czerwcu 1785 Katarzyna niespodziewanie odwiedził tsaritsyno pozostał niezadowolony z powolnego tempa pracy. Cesarzowa Pałac oceniona jako nienadające się do zamieszkania: bardzo ciemne pokoje, niskie sufity, wąskie schody. W tym roku, relacja między Katarzyny i Pawła nieodwracalnie pogorszeniu. Cesarzowa była zaangażowana w sprawach spadkowych. I Pałac zjawiska bliźniaczych stało politycznie niepoprawne. Katarzyna nakazał zburzyć budynek i zbudować nowy główny pałac. Bazhenov i Kazakow kazano rozwijać nowe projekty. Architekt Bazhenov przedstawił swój projekt do końca 1785 roku, ale została ona odrzucona, a Wasilij oddalić. Ekaterina Kazakova wybrany projekt. pałac został rozebrany Bazhenov w lecie 1786 roku. Uważa się, że Katarzyna nie miała projekt Bazhenov, ponieważ od masońskiej symboliki i stylu gotyckim. To nie może być prawda, gdyż Kozacy w swoich projektach i zachowane gotyckie i powtarzane symbole masońskie.

kuchnia zabudowana

W Tsaritsyno pozostała jeszcze jedna struktura Bazhenova – budynek kuchni lub chleb Domu. Jest to kwadratowy budynek z zaokrąglonymi narożnikami pierwotnie przeznaczonych do kuchni, magazynów, pomieszczeń magazynowych i mieszkań dla robotników. Wejścia są do niej od wewnątrz – na różne gospodarcze i sługi nie poruszać się po okiem gości i gospodarzy dworu. Na parterze z kamienia pokryte białymi lodowce, które są wielkie, aby utrzymać temperaturę. Cała fasada ozdobiona różnych symboli :. bochenków chleba z kółkami, okulary girlandy, linii masońskiej itp Obecnie Dom Chleba służy do koncertów i innych wydarzeń kulturalnych. Czasami są bankiety.

Średni Pałac

Opera lub Bliskiego Dvorets Ekateriny, z podwójnymi grotami orły na parapety elewacje pierwotnie przeznaczone do wykorzystania dla małych oficjalnych przyjęć, a także koncerty i występy w lecie. Przez długi czas pałac nie został wykorzystany w dowolny sposób. Od niego były tylko ściany. W 1988 roku rozpoczął osiem lat prac konserwatorskich. Doskonała akustyka budynku pozwala jej koncerty. Tam też odbywają się wystawy dzieł sztuki.

Pashkov dom

Wasilij Bazhenov – architekt, który stworzył jedną z słynnych symboli Moskwy. Został zbudowany w latach 1785-1786 Pashkov House. Rozpoznawalne strukturę można często znaleźć w obrazy, ryciny, pocztówki, znaczki pocztowe, pudełka cukierków, itp Po usunięciu z projektu „Tsaritsyno” Wasilij Iwanowicz Bazhenov zaczął brać prywatne prowizji od bogatych Moskali. Tak więc, na wzgórzu Vagankovsky wybudował wspaniały pałac z białego kamienia na kapitana-porucznika Semenov pułku i jego żony. elewacji budynku spogląda w kierunku Starovagankovsky pasa, a Kreml odwrócił tylną stronę. Zakłada się, że w ten sposób architekt pokazał swoją niechęć cesarzowej Tsaritsyno.

Po śmierci właściciela bezdzietnych Pashkov Dom odziedziczyła daleki krewny, który szczęśliwie poślubienie dziedziczka, córka Gold Mining mógł zawierać odpowiednią strukturę. Następnie Pashkov Dom sprzedawany skarbiec.

Rosyjski Revival styl architektury

Rosyjski przylegająca neoklasycznej szkoły architektury, grafik, teoretyk architektury i pedagog Wasilij Iwanowicz Bazhenov i jego współpracowników i studentów Matwiej Kazakow i Ivan Starov stworzenia rosyjskiego narodowego języka architektonicznego, który został przerwany przez Piotra I. W tym czasie rosyjska urbanistyka ustawić dźwięk zagranicznych architektów – Quarenghi, Rinaldi, Cameron i inni.

Smutne losy utalentowanego architekta

Wczesnym objawem talentu architekta Bazhenov doprowadziła do kręgu bogatych w potentatów władzy i polityków, dworzan. Brak doświadczenia w handlu i dyplomacji spowodował tragedii w osobistych i zawodowych sferach życia Wasilij Iwanowicz. Dwa z głównych projektów budowlanych zostały porzucone z powodów politycznych lub finansowych. Nie był w stanie przeprowadzić swój projekt na przebudowę Grand Kremlin Palace. The Imperial Palace w Tsaritsyno, która miała stać się podstawą całej kompleksu Tsaritsyno został zniszczony przez Katarzynę II. Kolejny projekt, budynek Moscow State University, doprowadziły do ostrych konfliktów z byłym dobroczyńcy, architekt, Prokofiewa Demidov i doprowadził do kompletnego bankructwa Bazhenov. Przed śmiercią, Wasilij najbardziej martwi się o los swoich dzieci, bo obawiał znaleźli się zaangażować w branży budowlanej, które uważał za przedmiot nieuczciwy i zdradliwe.

Legacy Bazhenova

dziedzictwo Bazhenova nadal pozostaje nie w pełni zrozumiałe. Istnieją wątpliwości co do autorstwa przypisywanego mu niektóre obiekty. W szczególności, czy budynek Bazhenov Architect Pashkov House? Uważa się, że jest to praca uczniów, których miał przygotowanych przez wiele lat nauczania w Akademii Sztuki. Po śmierci Katarzyny Pawła I mianowany Wasilij Iwanowicz Wiceprezes Akademii. Badanie jego spuścizna wielu badaczy, w szczególności, Igor Grabar, Shvidkovskiy DO Dzięki nim dużo, ale nie wszystko było jasne. W „Uwagi dotyczące zabytków Moskwy” Karamzin porównuje projektów Bazhenova z Republiki Platona i Thomasa Morusa Utopia. Może dlatego, że nie zostały one wdrożone.