533 Shares 4208 views

Zespół miotyczny: przyczyny, objawy, leczenie

Zespół miotyczny jest zaburzeniem nerwowo-mięśniowym, charakteryzującym się niemożnością odprężenia mięśni po ich skurczu. Bardzo często ta choroba występuje u dzieci. W szerokim znaczeniu diagnoza ta obejmuje wszelkie trudności z odprężeniem mięśni (nawet tych, które są tymczasowe), nie związane z ostrymi lub pozapiramidowymi zaburzeniami tonu.


Możliwe przyczyny

Zespół miotyczny, jeśli jest wrodzony, jest chorobą dziedziczną. Dotychczas medycyna nadal nie była w stanie dokładnie określić przyczyn prowadzących do rozwoju miotonii, ale jako czynnik wywołujący, większość lekarzy nazywa uszkodzenia nerwów podkorowych, procesy patologiczne w móżdżku i zaburzenia związane z autonomicznymi ośrodkami nerwowymi. W przypadku, gdy zespół myotoniczny nie jest genetyczny, przyczyny mogą być identyfikowane przez patologie dziecka, takie jak krzywica, złamana przemiana materii, wszystkie rodzaje zaburzeń wewnątrzmacicznych oraz uraz w narodzinach. Należy zauważyć, że często są przypadki, gdy diagnoza nie jest potwierdzona: stan mięśni brzucha dziecka może być mylnie interpretowany.

Obraz kliniczny

Zespół miotyczny u dzieci charakteryzuje się pewną trudnością w działaniu motorycznym. Jeśli w normalnym mięśniach po skurczu natychmiast odprężyć, to w tym przypadku, przeciwnie, stres toniczny. Po kilku skurczach są wykonywane z rzędu, mięśnie zaczyna się stopniowo rozwijać. Dalsze prace są dużo łatwiejsze. Ogólnie objawy u dzieci zaczynają się ujawniać od kończyn dolnych, więc lekarze doradzają rodzicom, aby zwracali uwagę na to, jak dziecko wstaje i schodzi po schodach, czy potrafi chodzić szybko, jak wykonuje czynności wymagające koordynacji i uwagi. Jeśli osoba cierpi na miozonię, wszystkie z powyższych działań będą mu darzone z wielką trudnością: pacjenci stale tracą równowagę, teraz, a potem upadają, zanim szereg ruchów przez długi czas zamarza na miejscu. Inna cecha charakterystyczna, która diagnozuje zespół miotyczny – zmienić Mechaniczna pobudliwość mięśni. Lekarz uderza lekko w obszar pewnej grupy mięśni, z reguły odpowiedź polega na pojawieniu się skurczu, towarzyszy mu powstawanie mięśniowych grzbietów, które są powoli wygładzone. To naturalne, że taka reakcja toniczna jest najczęściej towarzysząca ogólnej osłabieniu mięśni, co z kolei prowadzi do najbardziej nieprzyjemnych konsekwencji: nierozwinięte mięśnie pleców tworzą nieprawidłową postawę, słabe mięśnie prasy nieuchronnie powodują zaparcia i inne problemy z jelitą, osłabienie mięśni oczodołu jest doskonałe Tło dla rozwoju krótkowzroczności. Ponadto, niedociśnienie mięśni zazwyczaj towarzyszy ogólnej słabości, szybkiemu zmęczeniu i stałym bóle głowy. Kobiety cierpiące na tę chorobę często nie są w stanie doprowadzić do seksualności: doświadczają tak zwanego "orgazmu maniakalnego", który jest uzyskiwany przy pomocy intensywnych skurczów mięśni dna miednicy.

Leczenie

Niestety, dzisiaj nie ma skutecznego leczenia genetycznie stwierdzonej miotonii. Jeśli zespół miotyczny był spowodowany określoną przyczyną, należy dołożyć wszelkich starań, aby ją wyeliminować. Wśród skutecznych metod eksperci nazywają masaż i elektroforezę.