283 Shares 5490 views

Nowa Zelandia: rdzenni mieszkańcy. Nowa Zelandia: gęstość zaludnienia i liczba ludności

Nowa Zelandia … Wyspy Zielonego Przylądka, na którego wzgórzach ostatnio kręcono kluczowe epizody "Władca Pierścieni".


Informacje ogólne

W południowo-wschodniej części regionu Pacyfiku znajduje się ten zielony kraj. Na dwóch duŜych i całych placerach, składających się z kilkuset, małych wysp rozciąga się Nowa Zelandia. Obszar kraju można porównać z terytoriami wysp japońskich lub całej Wielkiej Brytanii. Liczba mieszkańców Nowej Zelandii wynosi około 4,5 miliona osób. Cała administracja znajduje się w stolicy – Wellington. System rządowy jest monarchią konstytucyjną z demokracją parlamentarną. Jedyną cechą państwa wyspiarskiego jest fakt, że jednym z krajów rozwiniętych było rozwijanie gospodarki wyłącznie w rolnictwie. Od listopada 2008 r. Kraj został rządzony przez Partię Narodową, na czele z John Ki, który jest premierem.

Królestwo obejmuje niezależne wyspy mające tę samą walutę co dolar nowozelandzki. Są to Wyspy Cooka, Niue, Tokelau Territory, które nie są samorządne i terytorium Ross, które leży w strefie Antarktyki.

Klimat

Ludność Nowej Zelandii może być dość całkiem klimat jego kraju. Północna część wyspy północnej podlega subtropikalnym klimacie, podczas gdy na obszarach górskich wiatry Antarktyki mogą przynieść do -20 stopni. Łańcuch wysokich gór dzieli kraj na dwa, dzieląc je na dwie strefy klimatyczne. Najgęstszą częścią jest zachodnie wybrzeże Wyspy Południowej. W odległości 100 kilometrów od niej, na wschodzie, jest najdłuższa część państwa.

W większości krajów opady wyniosą 600-1600 mm rocznie. Ta ilość jest rozprowadzana równomiernie, z wyjątkiem czasu suchego lata.

Średnia temperatura roczna na południu wynosi +10 stopni, na północy +16. Najzimniejszym miesiącem w tym kraju, położonym po drugiej stronie równika, jest lipiec. Średnia temperatura w ciągu dnia wynosi + 4-8 stopni, noc może spaść do -7. Najcieplejsze miesiące to styczeń i luty. W północnej części kraju nie ma różnicy temperatur w porze roku, podczas gdy południowe regiony mają różnicę do 14 stopni.

W Oakland – największe miasto w kraju – średnia roczna temperatura wynosi +15,1 °. Tak więc, w najgorętszym czasie temperatura może wzrosnąć do +31,1 °, podczas gdy w najniższych temperaturach może spaść do -2,5. Średnia roczna temperatura w Wellington wynosi +12,8 (od -1,9 do +31,1 w ciągu roku).

W osłoniętych od wiatru terenach, ilość słonecznych godzin jest wysoka. Przeciętnie jest to 2000 godzin rocznie. Większość populacji Nowej Zelandii otrzymuje dużą ilość promieniowania słonecznego.

Języki

W trzech językach populacja może oficjalnie mówić. Nowa Zelandia rozpoznaje angielski, Moryi i Nową Zelandię. Wiodącym językiem mówionym przez 96% ludności jest język angielski. W tym języku używamy czasopism i gazet. Korzystają również z telewizji i radia. Język maoryjski jest drugim najważniejszym językiem państwowym. Gesty dla osób głuchych otrzymały status oficjalnego języka w 2006 r.

Nowozelandzki dialekt jest bardzo blisko Australii, ale zachował silny wpływ na południu Anglii. Równolegle do tego odczuwa się wpływ akcentów irlandzkich i szkockich. Miało to również wpływ na znaczący wpływ języka ojczystego – niektóre słowa były na zawsze stosowane przez obywateli tego kraju.

Językiem oficjalnym był język maoryjski w 1987 roku. Jego zastosowanie jest obowiązkowe we wszystkich instytucjach. Język ten jest nauczany w szkołach. Chociaż większość szkół daje możliwość studiowania jednocześnie dwóch – angielskiego i maoryskiego. Wiele imion w kraju ma korzenie w języku Maoryskim.

Ponadto w kraju mieszkają przedstawiciele ponad 170 grup językowych. Największym użyciem jest Samoan, francuski, chiński i hindi. Języki słowiańskie na wyspach są prawie nieużywane, ponieważ ludność Nowej Zelandii, na którą są rodzi, jest zbyt mała.

Religia Nowej Zelandii

Ludność Nowej Zelandii dzisiaj wynosi ponad 4,5 miliona osób. Spośród nich 56% to chrześcijanie. Najbardziej licznymi religiami są anglikańczycy, prezbiterianie, katolicyzmy i metodyzm. Następnie miejsce zajmują Sikhowie, Hindusi i wyznawcy islamu. Około 35% populacji Nowej Zelandii jest niezdecydowanymi członkami społeczeństwa, nie skłania się do przypisywania się do żadnej z istniejących religii.

Ludność tubylcza

Ludność tubylcza Nowej Zelandii jest Maorysem. Wcześniej, przed kolonizacją wysp przez Europejczyków, przedstawiciele tego narodu byli ich głównymi mieszkańcami. Do tej pory na całym świecie mieszka około 680 tysięcy osób należących do tego narodu.

Oprócz rodzinnych miejsc, to plemię zamieszkuje na australijskich, kanadyjskich terytoriach, a także mieszka w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii iw bardzo małych ilościach w innych krajach.

W dosłownym tłumaczeniu z języka ojczystego słowo "Maori" oznacza "normalne". Ta koncepcja była używana przez ludzi w czasach starożytnych do odróżniania osoby od boskiego stworzenia.

Przedstawiciele Maorysów jako pierwsi osiedli wyspy. Nadal nie jest jasne, skąd pochodzą ci ludzie, ale założyli swoją kulturę, tworząc państwo, które nazwali Aotearoa. Ci ludzie byli doskonałymi nawigatorami, którzy mogli jechać małymi łodziami na Pacyfiku. W morzu ich punktami były tylko słońce i gwiaździste niebo. Ta wiedza pomogła im znaleźć się w Nowej Zelandii znacznie wcześniej niż Europejczycy. Białe osoby zdołały odkryć wyspy tylko 800 lat później, kiedy zobaczyli tam wojowników – nieustraszonych i niezależnych.

Zawód ludności

Tradycyjnie, Maoryjczycy byli zaangażowani w utrzymanie na własne potrzeby. Żywność została wyodrębniona przez polowanie, a przede wszystkim rolnictwo gnijące i spalające. Ważnym zajęciem starożytnego Maorysa była wojna. Dzisiaj ludzie zajmują znaczne miejsce w leśnictwie i rolnictwie. Rzemiosło powstało w starożytności, pozostając do dziś ważną częścią kultury. Głównymi działaniami są rzeźbienie, tkactwo, tkactwo, biżuteria, budowanie łodzi. Z innych kultur, produkty Maori odznaczają się brakiem jakiejkolwiek wzmianki o zwierzętach na rysunkach i rzeźbach. Głównym ornamentem tych ludzi jest spirala, wykonana w różnych formach. Głównym obrazem są słynne osoby lub bóstwo.

Zakwaterowanie

Gęstość populacji Nowej Zelandii była początkowo bardzo niska. Moryi mieszkał we wsiach. Budynki były blisko siebie otoczone płotem z drewna lub fosy. Domy zbudowano z kłód lub desek. Dach był strzechą. Podłoga była nieco pogłębiana na ziemię, więc w pokoju było trochę chłodniejsze latem i cieplej zimą. Oprócz domów mieszkalnych we wsiach istniały domy komunalne, budynki dla różnych rozrywek i zdobywania wiedzy.

Populacja Nowej Zelandii została zmuszona wymyślić ciepłe ubrania, ponieważ klimat nie pozwolił latem przez cały rok. Ludzie tradycyjnie nosili ciepłe płaszcze przeciwdeszczowe i płaszcze. Ubrania damskie uzupełniono długimi, ciepłymi spódnicami. W celu zabezpieczenia tkaniny (najczęściej lnu), włókna tkane skórki zwierzęce lub pióra ptaków do włókien.

Podstawowa populacja Nowej Zelandii tradycyjnie zajmowała się produkcją broni: rzutkami, włóczniami, słupkami. Maorys i klub były używane, a oryginalna broń bagnetowa, zwana tayah. Do uprawy gruntu przeważnie używano gnojówki. Łowcy wykorzystywali głównie pułapki do połowu różnych zwierząt. W drewnie rzeźbiarskim, głównym narzędziem pracy były siekacze jade lub jadeitu.

Tradycje

Podstawową populacją Nowej Zelandii jest dziś Maoryś. W starożytności był to jeden z najbardziej twardych i okrutnych narodów. Dziś ich idee życia wydają się dzikie, ale dla nich zwykła rzecz była na przykład kanibalizmem. Maori jadł swoich więźniów, wierząc, że siły wroga przechodzą do nich.

Inna tradycja maori jest tatuażem. Był to bolesny sposób na pokazanie twojego statusu. Kobiety ozdobiły wargi i podbródki, mężczyźni namalowali na twarzach. Jednocześnie wzór nie był stosowany w zwykłych igłach – tatuaże dosłownie przecięte w skórę siekaczami, było to jak dzieło rzeźbiarza. Przynajmniej procedury inicjacyjne nie były mniej brutalne, bardzo bolesny test wytrzymałości. Ponadto, Maorys wyciął głowy wrogów, a następnie mumifikował ich.

Maori dziś

Dowiedz się, jakiego rodzaju populacja w Nowej Zelandii jest bardzo łatwa. Dziś na świecie jest bardzo popularnym tańcem walki tego narodu, który nazywa się "haka". Maoryjczycy mają wyłączne prawa do tego tańca. Początkowo hack był tańcem rytualnym, wspieranym przez chór lub słowa, które były krzyczone z pewnym okresem. Ten taniec został wykonany w celu powołania się na duchy natury lub przed bitwą. Rząd państwa przyznał członkom plemienia prawo własności do bitwy.

Cywilizacja silnie wpłynęła na tradycje i poglądy Maori – dziś nie jest już krwiożerczymi wojownikami. Jednak ich kultura jest dziś bardzo bogata i niepowtarzalna. Bardzo ważną częścią kultury maoryckiej w naszych czasach są dzieła sztuki tradycyjnej. Turyści odwiedzający Nową Zelandię muszą zwiedzić wystawę rzemiosła ludowego lub występy tancerzy. Obowiązkowe jest robienie zdjęć przedstawicieli lokalnych plemion i przynajmniej trochę więcej, aby poznać filozofię i historię tych niesamowitych ludzi.