144 Shares 3383 views

Kolor chromatyczny. Jak sprawić, że świat będzie jasny?

Najbardziej bogaty świat kolorów zawiera tak wiele kolorów, że czasami trudno jest określić, z jakiego cienia trzeba sobie radzić. Jeśli jednak chodzi o fotografię lub kino, możemy spokojnie dzielić je na kolor i czarno-biały. Do tych cech można dokładnie określić przynależność konkretnej palety do kolorów chromatycznych i achromatycznych.


Oddzielenie kolorów

Achromatyczna (czarna i biała gamma) i kolor chromatyczny (widmo gamma) uzyskały swoje nazwy z powodu języka greckiego. Dosłownie są one tłumaczone jako bezbarwne i kolorowe. Produkują różne kolory, jasność i nasycenie.

Koncepcja chromatyczności sama w sobie jest związana z sekwencją półtonów. Do kolorów chromatycznych są wszystkie odcienie widma kolorów. Svetlota to nieruchomość łącząca kolory chromatyczne i achromatyczne.

Dlaczego widzimy świat w kolorze?

Zdolność ludzkiego oka do postrzegania różnych kolorów spektrum jest niesamowitym darem, który pozwala nam doświadczać burz emocji na widok zachodu słońca i szybkiego kwitnienia wiosny, w celu określenia dojrzałości owoców i tworzenia arcydzieł malarstwa … Nawiasem mówiąc estetyczne postrzeganie świata jest związane tylko z ludźmi.

Dla odczuwania koloru , komórki oka reagują bezpośrednio. Nie wszystkie istoty żyjące są zdolne do postrzegania świata w kolorze. Ale większość ludzi jest dostępna. Sticks i stożki są specjalnymi receptorami oka. Te pierwsze są odpowiedzialne za percepcję kolorów achromatycznych, drugich dla rozpoznania kolorów chromatycznych. Utrata percepcji jest głównie spowodowana zdolnością do widma lub oddzielnym kolorem chromatycznym.

Aby zobaczyć kolor, potrzebne jest przede wszystkim światło. Zgadzam się, w ciemności trudno określić schemat kolorów tego lub tego. Wszystkie obiekty są obdarzone zdolnością do wchłonięcia i odbijania promieni świetlnych. W tym przypadku tylko długość fali świetlnej ma wartość. Na przykład zielone jabłko odzwierciedla fale, których długość odpowiada jednej z odcieni zieleni. Wszystkie pozostałe kolory są pochłaniane, więc jabłko pozostaje niezmiennie zielone.

Podstawowe kolory chromatyczne

W rzeczywistości wszystkie chromowane kolory i odcienie są tworzone na podstawie czerwonych, żółtych i niebieskich kolorów. Inna kombinacja odbitych fali świetlnych pozwala zobaczyć różne odcienie kolorów. Tak więc na przykład nawet niemowlęta mogą spokojnie powiedzieć, że mieszając żółtą farbę z niebieskim kolorem można uzyskać zielony kolor, a jeśli żółte i czerwone połączyć, pomarańczowy okazuje się.

Czarny kolor pochłania wszystkie fale. Białe, wręcz przeciwnie, odbija je. Te kolory nazywają się achromatycznie i mają tylko jedną cechę charakterystyczną – jasność, która tworzy szare odcienie, zaczynając od jasno białej i kończącej się na czarno.

Charakterystyka kolorów chromatycznych

Lekkość cienia pozwala porównać kolory chromatyczne i achromatyczne. Tak więc dowolny kolor chromatyczny może być porównywany w lekkiej z innym odcieniem widma lub z odcieniem achromatycznym. Prawie zawsze, bez wahania, możemy powiedzieć, który z odcieni jest lżejszy lub ciemniejszy.

Nie wolno nam zapominać, że w odróżnieniu od czarno-białej skali dowolny kolor chromatyczny ma pewne nasycenie. Charakterystyczną cechą jest stopień różnicy w odcieniu od achromatycznej równej jasności i pozwala mówić o jego jasności. Po wymieszaniu palety chromatycznej i achromatycznej z taką samą jasnością kolor nie zmienia się – odcienie szarości nie mają koloru. Zmiany będą miały miejsce podczas dodawania ciemniejszej lub odwrotnie lżejszej palety achromatycznej.

Tajemnicza gra światła

Najbardziej niezwykłe postrzeganie kolorów przez ludzi to opalizujące odcienie perłowej perły, gdy kolor zmienia się w zależności od kąta światła. Nazwa koloru jest spowodowana jego naturalną manifestacją – nazwą minerału okrywającego mięczak. To on służy jako materiał budowlany do wzrostu perły.

Transfuzja kolorów występuje ze względu na specjalną strukturę matrycy perłowej, składającą się z wielu drobnych kryształów, z których każda refracts i odbija światło. Dlatego kolor nacre wydaje nam się taki cień, który przepełnia wszystkie kolory tęczy.

Rainbow

Ogólnie przyjmuje się, że w tęczy jest 7 kolorów. Główne kolory chromatyczne są zbierane w dziwaczny kształt łuku i płynnie przechodzą jeden na drugi. W rzeczywistości tęcza to nic więcej niż załamanie promieniami słonecznymi w kroplach wilgoci niewidocznych dla ludzkiego oka.

Tęcza staje się zjawiskiem naturalnym w oczyszczaniu niebios po deszczu. Można również obserwować tęczę nad zbiornikami z intensywnym odparowaniem, nad fontannami i wodospadami. Nawet w mroźny dzień, kiedy powietrze jest wypełnione małymi kryształkami lodu, można zobaczyć ten niesamowity naturalny fenomen, który jest uważany za jeden z najjaśniejszych przejawów widma kolorów chromatycznych.

Świat pełen jasnych barw i soczystych kolorów, zdolnych do sprostania ludzkiemu oczom, napełniając życie pięknem i najbogatszymi wrażeniami. Dopiero po zrozumieniu głębokości bezcennego prezentu naturalnego, możesz cieszyć się życiem.