323 Shares 4321 views

Nadwrażliwość nadnerczy: przyczyny, objawy, diagnoza i leczenie

Nadnercza są powiązanym organem ludzkiego układu endokrynnego. Najczęstszymi problemami związanymi z ich naruszeniem są niedowład i hiperfunkcja. W pierwszym przypadku łączone gruczoły endokrynologiczne tracą zdolność do syntetyzowania wystarczającej liczby hormonów, aw drugim, wręcz przeciwnie, zbyt wiele z nich jest wytwarzanych.


Jakie są gruczoły nadnerczy?

To narząd endokrynologiczny jest małą parą gruczołów umieszczonych bezpośrednio nad górnymi częściami nerki. Prawym nadnerczy ma kształt trójkąta, a lewy jest półksiężyca.

Hormony wytwarzane przez ten powiązany narząd, wchodzą do układu krążenia i są ważne dla życia organizmu. Każdy gruczoł nadnerczy składa się z dwóch części: wewnętrznej warstwy mózgowej i zewnętrznej kory korowej. Niektóre okoliczności mogą prowadzić do zakłócenia pracy tych gruczołów zarówno w kierunku malejącej aktywności, jak i wzrostu.

Klasyfikacja nadczynności gruczołów nadnerczy

Kora tych gruczołów sparowanych składa się z obszaru rozwarcia, siatkówki, kłębuszków i fascicular. Każda korowa część nadnercza wytwarza hormony. Następujące zaburzenia mogą prowadzić do zakłócenia ich funkcjonowania:

  • Nadmiar mineralokortykoidów, które kontrolują liczbę elektrolitów we krwi;
  • Hiperandrogenizm nadnerczy;
  • Nadmiar katecholamin, które powstają z nowotworu złośliwego lub w stresie;
  • Nadmiar glukokortykoidów, odpowiedzialny za utrzymanie normy ciśnienia krwi, odporności i metabolizmu.

Nadnercza: nadczynność i niedoczynność

Związany organ układu endokrynnego jest obficie dostarczany z krwią. Bez jego aktywności jest niemożliwe. Na przykład zwierzę umiera kilka dni po usunięciu nadnerczy.

Hiperfunkcja i niedoczynność jest poważnym zaburzeniem w ciele. Zmniejszenie aktywności nadnerczy jest pierwotne i wtórne. Podstawową formę tworzy się w destrukcyjnych nieodwracalnych procesach w korygującej substancji gruczołów, a drugorzędowe formy w wyniku zaburzenia układu podwzgórzowo-przysadkowego.

Głównym objawem niewydolności nadnerczy jest pigmentacja skóry. Zaczyna zaciemniać, co do zasady, następujące części ciała: szyja, ramiona i twarz.

Nadwrażliwość kory nadnerczy – naruszenie ciała, towarzyszące dzieciom przez wczesne wystąpienie hormonów płciowych. Wszystko to może prowadzić do przedwczesnego dojrzewania. Są przypadki, gdy chłopcy 4-6 lat mieli nachylenie seksualne, rośnie broda, a narządy płciowe osiągnęły rozmiary, jak u dorosłych.

Nadczynność gruczołów nadnerczy ze zwiększoną produkcją glukokortykoidów może pojawić się w nowotworach, co sprzyja rozwojowi zespołu Itenko-Cushinga. Jest to poważna choroba.

Nadczynność gruczołów nadnerczy, jak niedoczynność nosa, najczęściej wskazuje na obecność poważnej patologii w ciele, więc nie ignoruj pierwszych objawów choroby, ale lepiej skontaktuj się ze specjalistą.

Jak łagodny seks manifestuje nadmierne działanie gruczołów nadnerczy?

Objawy u kobiet z nadmierną formacją hormonów są następujące:

  • Trądzik;
  • Pigmentacja skóry;
  • Stan depresyjny.

Jeśli kobieta w ciąży zostanie zdiagnozowana z hiperandrogenizmem, innymi słowy, zwiększona produkcja hormonów męskich, to musi ona być stale obserwowana u ginekologa w celu uniknięcia poronienia. Najczęściej w leczeniu takiej choroby zaleca się stosowanie sztucznych analogów kortyzolu, hamujących wytwarzanie androgenów. Nawet w przypadku normalizacji czynności tego powiązanego narządu można wypalić witaminy grupy B i C oraz mikroelementy.

Ponadto, jeśli piersi gruczołów sparowanych u kobiet mogą mieć problemy z poczęciem i urodzeniem dziecka. Hiperfunkcję gruczołów nadnerczy u kobiet często objawia się wzrostem łechtaczki, bólem w klatce piersiowej, pogwałceniem cyklu menstruacyjnego, a nawet zmniejszeniem wielkości macicy.

Kobieta stosująca środki antykoncepcyjne musi przestać je przyjmować, aby normalizować działanie gruczołów sparowanych. Ogólnie rzecz ujmując, jeśli dama ma nadczynność gruczołów nadnerczy, będzie musiała zmienić sposób życia, uniknąć sytuacji stresowych i, oczywiście, mieć pełne odpoczynek. Musisz jeść z tym naruszeniem. Ponadto, trzeba dowiedzieć się, jakie inne stresy mogą wystąpić w takich dolegliwościach nadnerczy. Objawy choroby, diagnoza i leczenie w czasie nadmiernego funkcjonowania sparowanych gruczołów pozwala szybko przywrócić stan zdrowia.

Przyczyny patologii

Występuje nadczynność kory nadnerczy w wyniku nadmiernej aktywności komórek gruczołowych. Ta cecha występuje w zaburzeniach funkcjonalnych lub w wyniku rozwoju procesów zapalnych. U dzieci, nadczynność nadnercza jest rzadka.

Powody jej powstawania mogą się różnić, ale najczęstsze to:

  • Hiperplazja – zmiana wielkości gruczołu.
  • Zaburzenia funkcjonowania organizmu: cukrzyca, otyłość, łożysko dziecka, stres.
  • Nowotwory, które mają wpływ na nadnercza.

Objawy choroby

Diagnoza jest przeprowadzana w celu wykrycia stanów zapalnych i innych patologii nadnerczy, ale niektóre objawy bez niego wskazują na istniejące zaburzenia w ciele. Na przykład z ich nadwrażliwością pacjent może poczuć ból brzucha, cierpi na zaparcia lub biegunkę.

Choroba Addisona objawia się poprzez zmniejszenie napięcia mięśni gładkich i szkieletowych, osłabienie mięśni, przebarwienie błony śluzowej i skóry. Melanosis we wczesnym stadium występuje na poziomie rowków i fałd skóry, nabierając rozproszenia charakteru. Ta patologia rozwija się ze względu na spadek produkcji kory nadnerczy i aldosteronu oraz zwiększenie wydzielania hormonu czerniaka przysadki mózgowej.

Ale z zespołem Cushinga oczywiste objawy to: lunatująca, okrągła twarz z czerwonawym zabarwieniem, rozrzedzenie skóry i osadzanie się tłuszczu na szyi. W większości przypadków ze względu na zwiększenie stężenia glukozy we krwi występuje cukrzyca, ponieważ trzustka nie wytwarza niezbędnej ilości insuliny. Z nadmiernym wydzielaniem męskich hormonów płciowych dzieci i kobiety doświadczają silnego wzrostu włosów i zwiększonego ciśnienia krwi.

Brak glikokortykosteroidów w organizmie powoduje pojawienie się hipoglikemii, utraty wagi, niedociśnienia, zaburzeń układu krążenia i układu trawiennego. Z powodu niedociśnienia tętniczego możliwe jest zmniejszenie wielkości serca.

Diagnoza nadczynności gruczołów nadnerczy

Przed diagnozą lekarz najpierw bada pacjenta i zbiera anamnezę. Potem wysyła go do krwi i moczu, aby ocenić stan hormonalny i poziom kortyzolu. Ponadto pacjent poddawany jest badaniu ultrasonograficznemu i MRI.

Jak normalizować pracę sparowanych gruczołów endokrynologicznych?

Leczenie nadwrażliwości nadnerczy może się różnić. Na przykład, jeśli przyczyną zaburzeń ich aktywności w nowotworze, najprawdopodobniej, chirurgiczne usunięcie zostanie określone. Zwykle, po takiej operacji, większość objawów ustępuje bez dodatkowej terapii.

Leczenie tej choroby metodą lekarską opiera się na różnych kombinacjach glukokortykoidów: "Octan kortyzolu", "Hydrokortyzon", "Deksametazon". Ponadto można przepisać kobiece i męskie hormony płciowe, takie jak estrogen i androgen. Ponadto zaleca się zmniejszenie spożycia soli.

Preparaty ziołowe z nadmierną produkcją hormonów

Nie zdenerwuj się i nie ruszaj rąk, jeśli zdiagnozowano "nadmierne podawanie nadnerczy". Leczenie środkami ludowymi pomoże poprawić skuteczność tych parowanych organów endokrynologicznych.

Do celów terapeutycznych można używać kreaty leczniczej, której liście i łodygi można używać świeże. Zawiera wiele przydatnych minerałów i witamin. Z tej rośliny do leczenia nadczynności nadnerczy przygotowuje się wywar, który pobudza produkcję hormonów.

Aby przygotować nalewki, musisz przygotować 30 g suchej trawy. Wlać do wrzącej wody i pozostawić do całkowitego ochłodzenia. Uzyskaną mieszaninę przesączono dobrze. Take bulion powinien być co najmniej 4 razy dziennie przez 250 ml, najlepiej 30 minut przed jedzeniem. Czas trwania leczenia wynosi 2-3 miesiące.

Nawet przy nadczynności nadnerczy warto posłużyć się wywarem czarnej i białej morwy. Aby utworzyć ten napój będziesz musiał liści morwy. Najpierw należy dokładnie umyć, a następnie drobno posiekane. W 1 litrze wody dodać 4 łyżki krojonych liści i gotować na małym ogniu przez 15 minut. Chłodzona mieszanina będzie spływać. Zaleca się pić to jak zwykłą herbatę. Aby poprawić smak, do napoju dodaje się łyżeczkę miodu.

Aby zapobiec rozwojowi nadmiernego działania kory nadnerczy, konieczne jest przestrzeganie pewnych reguł w żywieniu. Warto zauważyć użycie groszek, czekolady, fasoli, kakao, mocnej herbaty i orzechów włoskich. Lepiej, aby dać pierwszeństwo surowym żółtkom kurczaka, cebuli, świeżych ziół, domowej roboty ser i pieczonych jabłek.