701 Shares 8123 views

Klasyfikacja próchnicy zębów. Rodzaje i klasyfikacja próchnicy u dzieci

Próchnica jest chorobą znaną na całym świecie i trudno jest znaleźć osobę, która nie spotyka się z tym problemem przynajmniej raz w życiu. Choroba ta wpływa na twarde tkanki zęba, rozrzedzając emalię i penetrując w głębokie warstwy zębiny, tworząc w ich jamie ubytek. Większość uszkodzeń jest wizualnie widoczna, z wyjątkiem przypadków, w których uszkodzone są tylko głębokie warstwy tkanek.


Przyczyny choroby

Dentyści określają wiele teorii dotyczących pojawiania się chorego uszkodzenia, ale główne leki pozostają niezmienione:

 • Nadużywanie zbyt słonej lub słodkiej żywności.
 • Brak diety węglowodanów i witamin.
 • Niska zawartość fluorku wzmacniającego w emalii zęba.
 • Zaniedbanie higieny jamy ustnej.
 • Choroby zakaźne.
 • Predyspozycje genetyczne.
 • Cechy struktury zęba, obecność na powierzchni emalii naturalnych bruzd, w których gromadzą się mikroorganizmy, podatne na kolejne rozpad.

Wszystkie powyższe czynniki wpływają w pewnym stopniu na równowagę kwasowo-alkaliczną jamy ustnej, tworząc poniżej emali dentystycznych korzystne środowisko dla rozwoju patogennych bakterii. W wyniku stopniowego wycierania wapnia z tkanki zębowej emalia zrywa się i tworzy się jamę chłonną. Kryteria, na których opiera się klasyfikacja próchnicy, jest wiele, a to jest w pełni uzasadnione. Rozszerzona klasyfikacja przez kilka parametrów pozwala na postawienie najbardziej niezawodnej diagnozy, określenie stopnia zaniedbania procesu i możliwości leczenia choroby.

Klasyfikacja według koloru czarnego

Najczęściej używanymi dentystami jest klasyfikacja próchnicy według Czarnego. Odzwierciedla ona nie tylko lokalizację skażonych zniszczeń na powierzchni, ale także głębokość uszkodzenia. Oznaczenia gatunków tych ostatnich występują w klasach – im wyższa klasa, tym bardziej zaniedbywana jest choroba:

 1. Ja klasa. Etapem wstępnym jest bardzo słaba próchnica, powierzchnia żucia szkliwa zęba jest infekowana. Uszkodzenia są skoncentrowane w obszarach stożkowych rowków zębów. Towarzyszący stopniowemu niszczeniu szkliwa, a następnie zębiny. Dzięki szybkiemu dostępowi do dentysty proces na pierwszym etapie może zostać zatrzymany i całkowicie wyleczony przez ząb, bez konieczności korzystania z wiertła.
 2. Klasa II. Słabe próchnicy powstają na powierzchni styku dolnych i górnych zębów. Emalie w tym miejscu stają się lżejsze, najczęściej zmienione części przypominają małe trójkąty. Uszkodzenia takie są ukryte między zębami, a w większości przypadków niemożliwe jest ich zidentyfikowanie nawet dla doświadczonego specjalistę.
 3. III klasa. Zgodnie z tym podziałem, jako klasyfikacja próchnicy, jest to uszkodzenie umiarkowanej nasilenia, w której wnęki są formowane na powierzchni przednich zębów. Krawędź tnąca tego ostatniego na tym etapie pozostaje niezmieniona. Najczęściej ten rodzaj próchnicy wpływa na osoby, które nadużywają słodyczy i rzadko stosują nici dentystyczne.
 4. Klasa IV. Ciężkie próchnicy, co jest stopniowym etapem porażki trzeciej klasy. Jeśli nie zostaną leczone zaburzenia powierzchni zębów, zęby rozpoczynają się w okolicy krawędzi tnącej zęba.
 5. Klasa V. Bardzo poważny stopień. Klasyfikacja próchnicy charakteryzuje tę formę głębokiego uszkodzenia regionu zęba wzdłuż gumy. Próchnica tego typu nazywana jest szyjką macicy, jest najbardziej niebezpieczna, ponieważ jądro jamiste znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie korzenia. W początkowym etapie granica między gumą a korpusem zęba jest pokryta niemal niezauważalną białą krawędzią. Najczęściej radykalne próchnicy dotykają kilku narządów, czasami są zarażone. Jeśli zignorujesz leczenie "białych próchnicy", powikłania powstają w postaci ognisk zgniłego niszczenia. W niektórych przypadkach z ciężkim powikłaniem choroby może być problem usuwania najbardziej uszkodzonego zęba.

Klasyfikacja według WHO / ICD 10

Klasyfikacja próchnicy zgodnie z WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) oparta jest na identyfikacji konkretnego dotkniętego obszaru i identyfikuje następujące elementy za pomocą kodów:

 • K02.0. Pierwsze zniszczenie szkliwa, wyrażone przez tworzenie białych plamek na powierzchni.
 • K02.1. Kod oznacza etap zniszczenia zębiny – tkankę pod emalią.
 • K02.2. Carious niszczenia cementu lub próchnicy radykalnej. Ten kod służy do wskazania uszkodzenia korzenia zęba.
 • K02.3. Określenie etapu, w którym ulegnie zniszczeniu.
 • K02.4. Aby nosić odontoklaziyu, melanodent i dzieci melanodontoclazy.
 • K02.8. Inne odmiany niewymienione w poprzednich ustępach.

Klasyfikacja próchnicy zgodnie z ICD (Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób) jest uważana za najbardziej popularną praktykę współczesnych dentystów. Jest to wygodne, ponieważ ma wyjaśnienia w formie punktów dotyczących zawieszonej choroby i jej innych form.

Klasyfikacja według priorytetu choroby

Praktyka stomatologiczna dzieli przypadki próchnicy w zależności od częstości występowania:

 • Podstawowy – na ząb nie wcześniej narażony na chorobę, powstaje próchnica, etiologia, której klasyfikacja następuje poprzez analizę i postawę do jednej lub innej kategorii.
 • Drugorzędne lub nawrót pojawia się na powierzchni organu, który został wcześniej uszczelniony. Powstaje z powodu naruszenia szczelności uszczelnienia tkanek zęba, co powoduje lukę, w której powstaje sprzyjające środowisko dla rozwoju patogennych bakterii.

Klasyfikacja topograficzna

Jest to gradacja, która odróżnia próchnicy od stopnia uszkodzenia kanału. Jest to ten sam problem w definicji diagnozy, podobnie jak klasyfikacja próchnicy w ICD 10. Określono następujące etapy uszkodzenia:

 1. Miejsca edukacyjne. Etap początkowy, z wyłączeniem zniszczenia szkliwa. Na tym etapie na powierzchni zęba pojawia się jasny lub ciemny punkt. Nie ma szkody w strukturze szkliwa – pozostaje gładka, ból nie przeszkadza. W tej chwili najłatwiej jest leczyć próchnicy, ponieważ występuje z minimalną ingerencją w tkankę zęba – plamę usuwa się z powierzchni, przeprowadza się remineralizację szkliwa.
 2. Powierzchnia próchnicy. Ten etap pociąga za sobą szkody, których skupienie nie jest głębsze niż obszar emalii zęba. Charakteryzuje się okresowym bólem i reakcją na gorące i zimne. Leczenie zachowuje ten sam wzorzec, co w początkowym stadium.
 3. Średnia próchnica. Proces wykraczał poza granice szkliwa i postępuje w obszarze powierzchownego zębiny, ból przebiega bardziej intensywnie i częściej. Proces oczyszczania polega na czyszczeniu szczeliny i zamontowaniu uszczelnienia.
 4. Głęboka próchnica. Porażka tkanek jest bardzo trudna, miąższ chroni tylko cienką warstwę zachowanej zębiny, pacjent cierpi na silny ból. Jeśli wypełnienie nie zostanie wykonane w odpowiednim czasie, choroba może dotknąć miazgi, a unikanie zębów nie da się uniknąć.

Klasyfikacja według intensywności

W odniesieniu do intensywności zakażeń jamy ustnej występują 2 rodzaje choroby:

 • Pojedynczy próchnica zębów – wpływa na jeden ząb.
 • Wiele – choroba dotyka kilku zębów naraz.

Wśród pacjentów z wieloma próchnicami często występują osoby z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Jeśli choroba wpływa na zęby dziecka, najprawdopodobniej miał szkarlatynę lub zapalenie migdałków. Starannym zapobieganiem wielu próchnicy dla dziecka do trzech lat jest srebro zębów dziecka.

Klasyfikacja według wykształcenia komplikacji

Obserwuje się rzadko leczenie pacjentów do stomatologa z chorobami stomatologicznymi. Nie jest trudno zgadnąć, co ignoruje problem jest obfite. Oczywiście dziś jest klasyfikacja próchnicy na powikłania. Według niej, zdarza się:

 • Skomplikowane. Chorobie towarzyszą procesy zapalne w jamie ustnej. Rodzaj strumienia jest rodzajem.
 • Nie skomplikowane. Klasyfikacja próchnicy pozwala nam zrozumieć, że jest to rodzaj postępu dolegliwości zgodnie z ogólnie przyjętymi etapami, w tym powierzchownymi, średnimi i głębokimi.

Stopa rozwoju procesu chłonnego

Rozwój choroby występuje u każdej osoby o różnym natężeniu, w zależności od czynników zewnętrznych i indywidualnych cech organizmu. Istnieje kilka kategorii próchnicy:

 1. Sharp. Objawy choroby wydają się bardzo szybko – w ciągu jednego do dwóch tygodni.
 2. Przewlekła. Choroba rozwija się przez dłuższy czas i charakteryzuje się pojawieniem żółtawych lub brązowych plamek na powierzchni szkliwa.
 3. Rozkwita. Typ progresywny, w którym obserwuje się wiele uszkodzeń szkliwa w stosunkowo krótkim czasie.

Cechy przebiegu choroby u dzieci

Klasyfikacja próchnicy u dzieci przeprowadzana jest według tych samych kryteriów, co u dorosłych. W stomatologii dziecięcej występuje również gradacja intensywności, pierwotnej choroby, występowania powikłań itd. Jedynym wyróżnikiem jest podział próchnicy zębów na zęby mleczne i stałe.

Carious zmiany narządów mlecznych powodują nie mniej dyskomfort niż stały choroby. U dzieci próchnica zębów występuje częściej niż u dorosłych, dlatego należy jak najszybciej przyzwyczaić dziecko do właściwej higieny jamy ustnej i ograniczyć spożycie słodkich. Biorąc pod uwagę, że zęby dziecka są nadal tymczasowe, taktyka leczenia może się nieco różnić od leczenia zębów stałych.

Srebro zębów dziecka u dzieci

Współczesne rodzice z prewencyjną wizytą do stomatologa napotykają na takie rzeczy, jak srebranie zębów u dziecka. Procedura ta jest przeprowadzana w celu zapobiegania i leczenia początkowych stadiach próchnicy. W rzeczywistości proces jest "zamrożeniem" przebiegu choroby.

Procedura jest bezbolesna, podczas której dentysta stosuje specjalną kompozycję zawierającą srebro do szkliwa zęba za pomocą wacika. Zęby tworzą folię ochronną, która zapobiega osadzaniu i rozwojowi patogennych bakterii na powierzchni emalii.