585 Shares 5431 views

Karim Rashid, znany projektant przemysłowy: biografia, kreatywność

Karim Rashid – projektant, wizjoner, pragmatyk i profesor Philadelphia University of the Arts. Przejechał około 3000 zmian w produkcji. Są to projekty oświetleniowe projektowych, akcesoria, opakowania, modne dodatki, naczynia, meble. Karim był również zaangażowany w instalacji, wnętrz i innych projektów architektonicznych. Ale przede wszystkim jest on znany ludziom jako projektant przemysłowy. W tym artykule, będziemy krótko wyjaśnić o twórczej osobowości.

biografia

Karim Rashid urodzony w Kairze (Egipt) w 1960 roku. Chłopiec wychowywał się w dwóch krajach – Kanada i Anglii. W dodatku do jego rodziny miał dwa więcej dzieci. Rozwój artystycznego smaku Karim posiadanych przez jego ojca, pracował jako zestaw kina projektanta. Kochał zabrać syna do szkiców. Kiedy Rashid dorósł, wyjechał do Kanady o dopuszczenie do Carleton University. W 1982 roku otrzymał tytuł licencjata. Karim kontynuował naukę w Neapolu, a następnie w Mediolanie, gdzie szkolenie odbyło się w studiu Rodolfo Bonetto.

Po wstąpił do „CAS Dizayners przemysłowy”, gdzie pracował przez siedem lat, które znajdują się w tej dziedzinie znaczne doświadczenie. Od tego czasu, Rashid rozpoczęła ścisłą współpracę z takimi firmami jak: „Sony”, „Citibank”, „Issey Miyake” i innych. Krok po kroku, Karim był członkiem ścisłego grona najbardziej prestiżowych, modnych i skutecznych przedstawicieli swojego zawodu. W 1993 roku Rashid otwarto w Nowym Jorku we własnym studiu, których działalność jest głównie rozwój wystroju wnętrz. Ale także inne rodzaje zleceń lubi. Na przykład, tworząc projekt opakowania.

tworzenie

Dziś Karim rysuje restauracje w Tokio i Nowym Jorku, hotele w Los Angeles, Atenach i Londynie, a także rozwijanie wnętrza wystaw butików i pracowniach najlepszych kanałów. każde jego działanie Rashid wykazuje zainteresowanie nie tylko do poszczególnych przedmiotów, ale także ogólnego środowiska. Radzi, aby nie być ograniczone do wąskiej specjalizacji i rozwijać swój twórczy arsenał. Jeśli Karim nie przestrzega tej zasady, statuetkę „Złotego Gramophone” (jego nowy projekt) zostanie opracowany przez kogoś innego.

Podstawą Rashid nie stawia styl i wygodę. Pierwsze miejsce nie jest materiałem luksus dla niego, a luksus wolności. To jest klucz do zapewnienia, że postrzeganie świata i zrozumieć istotę twórczości Rashid. Miękkie i prosty kształt, błyszcząca powierzchnia gładka, beztroski jasne i czyste kolory … Wiele lat temu, Karim wyłączone z własnej szafy czarny. Ponadto, nie używa go, opracowanie konstrukcji opakowania i akcesoriów. Teraz ulubionych Rashid stał różowe i białe kolory.

Karim woli używać nietradycyjnych naturalne materiały i nowoczesne – na bazie syntetycznej. Aby uczynić przedmiotem tani, wygodny i praktyczny, konieczne jest zastosowanie najnowszych technologii. Projektant, czy tylko odrzucenie nostalgii pomogą zmienić świat na lepsze.

wyróżnieniem

Karim Rashid, którego prace wystawiane są w wielu muzeach na całym świecie, ma aktywa ponad trzysta nagród i wyróżnień. Wśród nich: "Wzornictwo przemysłowe Excellence Evod" (1998), "Daimler Chrysler Projekt Evod" (1999), "Dzhordzh Nelson Evod" (1999), "Srebrna IDEA Evod" (1999), nagroda dla najlepszego projektu restauracji przez „Esquire Magazine „(2003) i wielu innych.

nauczanie

Karim wykłady, prezentacje i prowadzi warsztaty na całym świecie. Rashid lubi siedzieć w jury różnych konkursów projektowych. Uczył także wzornictwa przemysłowego przez 10 lat, uczy tego rzemiosła w Ontario College of Art, Rhode Island School oraz Pratt Institute. College of Design and Arts Konkoran nawet odznaczony bohater niniejszego artykułu honorowy tytuł doktora.

zmysłowy minimalizm

To nazwa kierunku, który wszedł w architekturze Rashid Karim. W tym przypadku, wnętrze staje się pewien obszar na skraju świata wirtualnego, wchłaniając człowieka i rzeczywistość, wypełnioną wydarzeń i obiektów, posiadające długie badano właściwości fizyczne. Wnętrza Karim nie jest science fiction, to stara się dostosować je całkowicie do potrzeb współczesnego człowieka. Według Rashida, ludzie są teraz bardziej poruszają się w przestrzeni wirtualnej, a więc świat fizyczny prowadzi inny sens. Otaczające obiekty są przekształcane w obiektach technologicznych. Nie można zaprzeczyć stylu high-tech, ponieważ jest to najczystszy wyraz nowoczesnego stylu życia.

futuryzm

Wiele projektant Karim rozwój charakteryzuje się obecnością tego ruchu artystycznego. On stara się łączyć świat rzeczywisty z wirtualnym, z charakterem hi-tech, społecznej, fizycznej. W wyniku jego twórcze ręce Rashid pojawiły się: płyta czujnika (używany w pokojach hotelowych za zestaw dowolnego tekstu), szachy z tworzywa sztucznego (nigdy nie spadnie, dodany do studzienek), kauczuk telewizyjnego pilota (jakby odlew z czystego złota) skomputeryzowany pawilon (każdy krok chodzenia na nim towarzyszy niektórych akordów muzycznych, a każdy śmiertelnik może czuć kompozytora).

Odmowa od zwykłych

Karim pewien, że każdy z tych ludzi, którzy żyli na chwilę we wnętrzu wymyślił im nigdy nie powróci w tradycyjnych wnętrzach. Po tym wszystkim, jego „wnętrza” na zawsze zmieni. będzie myślał wielofunkcyjne meble, specjalny wysokość sufitu lub padające światło prawidłowo – jest to niezwykle potrzebne rzeczy. Z drugiej strony, Rashid rozumie – ostateczne przejście do wynalezionego ich siedliska odbędzie się w odległej przyszłości.

stały ruch

Zazwyczaj Karim nigdy nie zadowolony. On potrzebuje ciągłej zmiany i ruch! Prawie co tydzień projektant porusza się w swoim własnym domu mebli, oczyszcza i dodaje elementy. Wszystkie rzeczy mogą się rozwijać Rashid próbuje najpierw do siebie. Jednym z jego przykazaniami stwierdza: „Dodanie przez odjęcie”. Jego wartość jest następująca: jeśli dom ma nowy obiekt, to samo powinno zniknąć. Na przykład, kiedy zakupiono nową parę skarpetek, trzeba pozbyć się starych. Tak więc, dom będzie zawsze mają taką samą liczbę elementów i nie gromadzą się nic więcej. To jest piękno równowaga.

muzyka

Karim często porównuje ten rodzaj sztuki projektowania. Nawiasem mówiąc, muzyka miała szczególny związek – Rashid ponad dziesięć lat pracował jako DJ amator. A projektant nie podoba jeden, ale kilka różnych gatunków. Wszystkie jego trzy iPody (co 30 gigabajtów) po brzegi zatkane utworów. Stworzenie każdego projektu projektowania Karim porównuje z pisania piosenek. Aby uzyskać trafienia, trzeba ciężko pracować.

Poplyuks

Projekt, jak muzyka, ma swój kierunek. Dysponujemy własnym Rashid – poplyuks. Bohaterem tego artykułu uważa, że piękne, jakość rzeczy powinny być dostępne nie tylko dla elity społeczeństwa, ale także zwykli obywatele. Ta demokratyzacja koncepcji biegnie przez całą jego pracę i znajduje odzwierciedlenie nawet w nazwie obiektu. Na przykład, wysoki obcas buty – wysoki (angielski Wysoki.), Drzwi progowe Mat – (. Angielski pak) krok. Oraz nazwę kosza i stanąć na parasole nawet w tłumaczeniu nie potrzebują – Korzina i Zontik.

pisarz

Karim Rashid jest autorem kilku książek o projektowaniu. Również na ten temat pisał przykazań (z których niektóre są wymienione poniżej) oraz manifest. Według najnowszej, nowoczesnej konstrukcji jest wynikiem wzajemnego oddziaływania kilku czynników: sytuacja polityczna i gospodarcza, zachowania społeczne, osobiste doświadczenie (wewnętrzne i zewnętrzne). Ale co najważniejsze – to dokładne zrozumienie współczesnych trendów kulturowych.

przykazania Rashid

Wiele z nich można stosować w życiu codziennym:

 • W przeszłości nie ma sensu.
 • Wszystko, co mamy – jest tu i teraz.
 • To nie tworzy produktów markowych i odwrotnie.
 • Najważniejszym elementem życia jest doświadczenie. Istotą ludzkiej egzystencji jest w komunikacji i wymiany pomysłów.
 • Jest coraz lepsza!
 • Przed podjęciem ostatecznej decyzji, wszystko dokładnie rozważyć i obliczyć, zrób to jeszcze raz.
 • Świat nie zmienia się, trzeba, aby ten wysiłek.
 • Kocham wszystko zwycięża.
 • Myśli nie są w napięciu, i zrelaksowany.
 • Nie wahaj się: swoje życie – to jest praca.
 • Istnieją trzy typy ludzi: jeden pluć na kulturę, jej drugi kupić, a jeszcze inni produkują. Zawsze stosować się do dwóch ostatnich.
 • Według ich relacji zawsze trzeba płacić. Nauczyć się go w innych.
 • Myślę przede wszystkim o pracy, a nie chwały.
 • Trzy główne składniki sukcesu – jest wytrwałość, konsekwencja i wytrwałość.
 • Nigdy nie spoczywa na laurach.
 • Nawet jeśli nie można zastosować nową technologię w swoim życiu, zawsze traktować je z szacunkiem.
 • Zamiast czymś marzyć, tylko wziąć to i tak się stało.
 • Myśli nie są głęboko i szeroko.
 • Dodanie przez odjęcie uzupełnia.
 • Zmysłowy minimalizm nie jest tak nudny jak zwykle.
 • Zrozumieć pojęcie „zabawy”, a jego wartość nie odnosi się do dziedziny fizjologii, ale raczej do dziedziny psychologii.
 • Unikać zarówno w piśmie iw mowie następującymi słowami: „masy”, „brzydki”, „nuda”, „klasa”, „smak”.
 • Postawiliśmy sobie kilka zadań w tym samym czasie i robić sześć rzeczy. To nie będzie złapany w życiu codziennym.
 • Nabyć nie obiektów i doświadczenia.
 • W walce z depresją nie lepiej uciekać się do odżywiania binge lub na zakupy. Wiem, że to przeznaczenie tylko gospodynie.
 • Staraj się używać jak najmniej węglowodanów, jak to możliwe. Nie jest konieczne, aby odwiedzić piekarnię i pizzerię.
 • Pamiętaj, że Antychryst – to twoje lenistwo.
 • Nie nosić ze sobą gotówki. Zawsze płacić jedynie kartą kredytową.
 • Przechowywać w szafie trzydziestu par skarpet i te same komplety bielizny. Przy tak wielu nie widać problemów z wyborem. Mycie zadowoleni raz w miesiącu.
 • Pracować dla zabawy, a nie wynagrodzenia. Albo nie przeszkadza.
 • Oddalone, jeśli praca nie jest tak.
 • Uniknąć gromadzeniu. Kupując nową rzecz, natychmiast pozbyć się starych.
 • Każdy ma zalety i wady. Prace na tym, że drugi zamienił się w pierwszej kolejności.
 • Należy pamiętać, że perspektywa może być daleko od każdego projektu.
 • Jeśli masz znajomego, istnieją zasadnicze różnice zdań, to nie liczy na owocną współpracę.
 • Odsłania rzeczywistość „fenomenologicznej” akcji i niespodzianek.
 • Wiemy, że los jest po Twojej stronie!

wniosek

Karim Rashid jest rzadko odrzuca zlecenia, ponieważ interesuje się wszystkim. Bohaterem tego artykułu uważa, że uwaga warta każdej pozycji. To nie ma znaczenia, że jest to – Sprzęty projektu lub ogromny dom. A na pytanie: „Jaki jest Twój ulubiony jest stworzenie?” On zawsze mówi: „Kobieto!”