703 Shares 2522 views

Nil Geyman (Neil Gaiman). Kreatywność, zdjęcia

Jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy, oczywiście, można nazwać Nila Geymana. Rozgłos przyniósł mu komiks serii „Sandman”, ale w domu był bardziej docenione jako niezwykle utalentowany gawędziarz. W Nila książki Geymana zawarte najlepsze tradycje literatury angielskiej, bajek, które są oparte na odwołania do mitologii.


Nil Geyman – pisarz science fiction

Mitologia Anglia wchodzi w pracach Nila Geymana na różne sposoby, na przykład, autor pożycza swoje motywy i obrazy, tworzy swoje własne mity systemu poprzez przekazanie jej wyjątkowe zrozumienie czytelników. Prawie wszystkie prace Nil Geyman poświęca ustanowienie osobowości bohatera, przenika wszystkie motywy folklorystyczne.

Pradziadek przyszłego pisarza żyli w Europie Wschodniej, przed wybuchem I wojny światowej przeniósł się do Holandii, a następnie wyemigrował do Anglii. Dziadek Gaiman osiedlić się w Portsmouth, gdzie otworzył małą sieć sklepów spożywczych. David (jego syn) nadal rozwijać firmę rodzinną. Matka pisarz Sheila (z domu Goldman) służył jako farmaceuta. Rodzina Sheila i David miał troje dzieci: Neil i jego młodsza siostra Lizzie i Claire. Nil Geyman, którego książki później stały się bestsellerami, powiedział, że dziecko jest dziwne, i żartobliwie dodał, że był bardzo szczęśliwy, ponieważ rodzice nie mieli jednego porównania syna, dopóki nie urodziło się młodsze dzieci, więc nikt nie zauważył, Neil że coś jest nie tak.

Wszystko kreatywność Nila Geymana niemożliwe do przechwytywania i analizowania w jednym artykule, ale chciałbym wydać małą wycieczkę kilka jego książek i skryptów.

"Sandman" (1989)

Nil Geyman „Sandman” jest pomyślany jako seria komiksów, składający się z dziesięciu tomów. To był jedyny komiks, który zdobył World Fantasy Award. Komiksy mówić o morfina, snów, został schwytany w kreatorze. Sorcerer planuje złapać samej śmierci, ale w trakcie rytuału, coś poszło nie tak, a zamknięty w pentagram okazało Morfeusza. Odmowy nie tylko pomóc okultysta, ale też z nim rozmawiać, Sandman został zamknięty przez siedemdziesiąt lat. Wydostać się z niewoli, Morpheus zauważył, że świat się zmienił, a on nie jest już taki jak kiedyś. Jak zawsze w swojej pracy, Nil Geyman stworzył nową, wspaniałą rzeczywistość, rodzaj syntezy rzeczywistością a światem różnych bogów starożytnych państw.

"Dobry Omen" (1990)

„Dobry omen” – wspólny projekt Nila Geymana i Terry Pratchett w gatunku urban fantasy komiks. Należy zauważyć, że Nila Geymana było to pierwsze poważne prace. W ogóle, humorystyczna powieść o nadchodzącym końcu świata otrzymał pozytywną krytyków, otrzymał kilka nagród.

"Zadvere" (1996),

Urban fantasy Nila Geymana „Zadvere” – nowelizacja własnego scenariusza i pierwszy solowy projekt pisarza. Fabuła powieści jest tworzony w najlepszych tradycji Gaimana: Richard mieszka zmieniła się dramatycznie, gdy zdecydował się pomóc nieznajomemu nazwie D'Ver – ścigany po jej dwóch wynajętych zabójców. Z historii dziewczynki, Richard dowiaduje się zaskakujących rzeczy. Okazuje się, że pod ulicami Londynu, jest inny, zupełnie inaczej niż w świecie rzeczywistym, z których ludzie są nieświadomi. W tym świecie, słowo to prawdziwa siła, ale nie może być osiągnięty tylko wtedy, gdy otworzy drzwi. Świat pełen niebezpieczeństw, zamieszkany przez aniołów i świętych, potworów i morderców – tuż pod stopami londyńczyków.

Po spotkaniu Richard zauważył, że zniknie z życia: zapis zniknął, a przyjaciele nie pamiętam, więc facet musiał być towarzyszem niezwykła dziewczyna, która ma zdolność do otwierania drzwi i pomóc jej rozwiązać zagadkę śmierci jej rodziców. Po wszystkich przygodach i wykonywać swoją misję, Richard wraca do domu. Ale poprzednie życie wydaje mu się nudne i szare. Nie opieraj się pokusie, bohater wraca do tajemniczego świata „Pod-Londyn”.

„Dym i Lustra” (1998)

Nil Geyman „Dym i lustra”, napisany w formie zbioru opowiadań, na początku każdy z nich otrzymuje krótki esej – coś w rodzaju historii stworzenia. Kolekcja zawiera kilka wspaniałych opowieści, ale przede wszystkim małe historie: istnieją takie, które mogą zmieścić się na jednej stronie. Cóż, autor udowodnił, że zawsze dobry pomysł, aby rozciągnąć na kilka stron.

Wszystkie historie z książki do czytania jest zaskakująco prosta: za każdy pisarz tworzy swój własny świat, oddzielony od innych, ale w każdym panuje surrealistyczną atmosferę. Święty Graal można znaleźć w drugiej ręki w rozsądnej cenie, a wilkołakiem staje się detektywem … W tej kolekcji Nil Geyman i służy jako poeta, chociaż werset jest lepiej czytać w oryginale.

"Gwiezdny pył" (1998)

„Stardust” Nila Geymana różni się od innych jego dzieł stylu pisania, ponieważ autor stara się przestrzegać tradycji fantazji autorów, którzy pracowali do Tolkiena, na przykład, takie jak Dzheyms brench Keybell.

Działka jest odpychana od wsi Zastene, która graniczy z magicznego świata, gdzie młodzieniec Tristan idzie w poszukiwaniu upadłej gwiazdy dla swojej dziewczyny Victoria. Dla tego faceta potajemnie wkracza w świat wróżek i czarodziejów, który jest „pełen charakteru”: jest ich własne zasady i prawa. Kto wiedział, że gwiazda nie będzie brukowiec, a dziewczynka na żywo? Albo, że dla ładnej dziewczyny polowanie na czarownice zła, za które jest – źródło wiecznej młodości i piękna?

Nil Geyman, „Stardust”, napisany jako opowieść w tradycyjnym sensie. W tym – w nim działania – Życie bohaterów: uczą się, dorastają, zakochują się, coraz mądrzejszy. Odwaga bohater prowadzi czytelnika, aby sądzić, że ryzyko – szlachetna sprawa, a każdy zostanie nagrodzony według zasług.

Nil Geyman, jak zawsze, wyróżnia się oryginalnością: niezwykłe zwroty akcji zachęcić czytelników do świata książek kółko. Nawet dla fantazji opowieść wygląda poza pole.

Wszystkie nowe opowieści

Nil Geyman „Wszystkie nowe opowieści” wspólnie z Al Sarrantonio – zbiór przerażających opowieści. Kompilatory zebrane w jego najlepszych opowiadań i bajek w gatunku suspensu i horroru, napisany przez mistrzów angielskiego słowa. Wśród autorów Maykl Murkok, Maykl Suenvik, Chak Palanik, Uolter Mosli i inni. W książce „Wszystkie Nowe Tales” to zbiór delikatnych, ekscytujących, inteligentnych i naprawdę przerażające historie.

"Amerykańscy bogowie" (2001)

Nil Geyman „Amerykańscy bogowie” tworzone w formie powieści. Jednym z najlepszych dzieł autora pisemnej pod wpływem emigracji pisarza do Ameryki. Zdarzenia powieść opowiada o opozycji Starego Świata bogów, którzy wyemigrowali do Ameryki, z ostatnich bogów Nowego Świata: telewizor, telefon, internet. Powieść zaczyna się dość niewinnie. Cień, który został zwolniony z więzienia przed terminem, dostaje się misternie tkanej sieci Odyna (boga wojny i zwycięstwa w Normanów), reinkarnacja Ten ostatni jest niewinny, panie środę. Cienie będą podróżować po całej Ameryce, aby wybrać wszystkie reinkarnację starożytnych bogów: Bastet, Loki, czarnobóg, Anansi i inni.

"Koralina" (2002)

Powieść „Koralina” Nil Geyman pomyślany jako dobranoc dla córki, ale później pisarz opublikował ten zdumiewający czytelnikom historię. Wielu krytyków wyciągnąć analogię z bajki „Alicja w Krainie Czarów”, ale mogę śmiało powiedzieć, że pisarz nie zawraca pomysły Carroll i stworzył swój własny niepowtarzalny, niepodobny do niczego każda inna historia horror. Fabuła książki jest to, że dzielna dziewczynka Koralina, niezadowolenie ze swojego nudnego życia, po przeprowadzce do nowego domu to niezwykła drzwi. Odblokowany to, że dosłownie wpada w równoległym świecie, a wszystko co najlepsze w świecie: moja mama gotuje lepiej, tata szczęśliwy zajęty w ogrodzie, nie tyle mówić. Połów jest, że aby pozostać w tym świecie na zawsze, Koralina będzie musiała przyszyć guziki zamiast oczu.

Dziewczyna pokazuje młodych czytelników ogromna odwaga, elastyczny umysł, zdolność do podejmowania decyzji i bezgraniczną wyobraźnię.

Morał z tej historii jest to, że trzeba docenić wszystko, co masz, i być wdzięczni za to. Koralina i realizuje to nastąpiło w wyniku wszystkich jej przygodach.

"Graveyard Book" (2008)

Dzieci science fiction powieść w Nila Geymana „Księgi cmentarnej” rozpoczyna się z faktem, że tajemniczy mężczyzna zabija rodziców No, chłopiec znajdzie schronienie na cmentarzu. Bred duchy, wilkołaki i wampiry, chłopiec dorasta i znajdzie przyjaciół, ale wciąż pamiętam, że za ogrodzeniem cmentarza żył ten, który zabił swoją rodzinę …

Atmosfera książki jest raczej nietypowe: to trochę smutny i ponury, z jednej strony, a jego bardzo łatwe do odczytania (i niektórych przygodach chłopca czyta z zapartym tchem) – z drugiej. Każdy dobry jak książka dla dzieci „The Graveyard Book” jest zrównane z równą łatwością, i dzieci, i dorosłych, ale z jakiegoś powodu nie powodować uczucie naiwności.

Autor nie ukrywa faktu, że zwrócił sceny z znane wielu książek, „Mowgli” i „Harry Potter”, ale to nie psuje wrażenie jego dzieł. Jak w „Koraliny” Neila Gaimana jest możliwe skonstruowanie nowego, w przeciwieństwie do niczego innego, ekscytujące dowolny świat. Możemy z całą pewnością powiedzieć, że w tej książce autor pokazuje jak najlepszej strony jego talentu.

W oparciu o krótką analizę najważniejszych dzieł Nila Geymana można zidentyfikować główne cechy tego autora:

  • Możliwość delikatnie przekręcić rzeczywistość i świat bogów: biblijny, pogańskie, mitologiczną i współczesną.
  • Pożyczanie fabuły książek już napisanych i zmienić go tak, że wynik jest więcej niż wyjątkowy i niepowtarzalny produkt.
  • Stworzony przez autora ponury i smutny atmosferze bez presji na czytelników, tak, że książki są widoczne dość łatwo.
  • Zdolność autora do tworzenia książki, przystępny i ciekawy dla wszystkich grup wiekowych.
  • Specjalna twarda i raczej suchy język narracji.