899 Shares 5207 views

Turecka waluta krajowa: że każdy powinien znać turystę

Walucie krajowej jednego z najbardziej popularnych miejsc turystycznych jest lira turecka. Ta turecka waluta jest używana głównie tylko przez mieszkańców. Zagraniczni goście wolą płacić w dolarach, euro lub rubli mniej. Jednak nie są oni nawet świadomi, że zakupy w walucie lokalnej idzie czasami tańsze.

historia

Do tej pory, Republiki Turcji w obiegu za pomocą nowego lira turecka. Ta turecka waluta została wydana na początku 2005 roku. Powodem tych zmian jest wysoka inflacja. Na przykład, w 1966 roku, za dolara można dostać 9 lir, aw 2004 roku za jednego dolara była fortuna – ponad milion funtów. Oczywiście, aby płacić takie pieniądze nie było łatwe, ale wszyscy byli „milionerów”. Po wprowadzeniu do użytku nową walutę, zrobiło się dużo łatwiejsze. Jedna nowa lira stała równowartość jednego miliona starych lir. Wcześniej stary skrót – TL (tzn lira turecka), teraz nowy wyznaczony YTL (Nowa lira turecka).

opis

Adres jest używany jako banknotów i monet. Na każdym z nich można zobaczyć portret pierwszego i najbardziej ukochanego prezydenta Republiki Tureckiej – Mustafa Ataturk. Banknoty są przedstawiane i nominały od 5 do 200 funtów. Ważne jest, aby pamiętać, że jedna lira turecka równowartość 100 Kurów. Monety są używane wartości nominalnej 1 do 50 kurus największa moneta jest równoważne liry.

W jakiej walucie wziąć do Turcji

Jak wspomniano, wielu zagranicznych gości zabrać ze sobą głównie dolarów. Oczywiście, ponieważ ta waluta jest powszechnie stosowany wszędzie zabrać. Lepiej nie przyjmować euro, trzeba będzie zapłacić za bardzo niekorzystnym kursie. Bardzo dziwne, ale w Turcji euro przyrównać do dolara. Jednak wspólna waluta europejska może potrzebować cię na lotniskach, a mianowicie w sklepach wolnocłowych. Turecki walucie krajowej będą odpowiednie w małych sklepach i na rynkach. To również zaakceptować dolarów i euro, ale oczywiście nie jest zwykle na korzyść kupującego.

Gdzie wymienić pieniądze

W Turcji, dużo miejsc, gdzie można wymieniać walutę. Można to zrobić w recepcji w hotelu, lokalnych mieszkańców, ale najlepiej jest wybierać banki, kantory i pocztę. Z koniecznie wziąć paszport. Wiele osób uważa, że kurs w Turcji nie jest bardzo stabilny. W rzeczywistości było to w ubiegłym wieku, możemy powiedzieć, że turecki lir utrzymuje tę pozycję. Walucie krajowej Turcji w 2013 roku wynosi około 16 rubli, czyli 0,5 dolara.

Porady podróży

wziąć pod usługi z następujących wskazówek przed wyjazdem do Turcji.

  1. Kupić tyle tureckich lir jak można wydać. wymiana zwrot nie jest opłacalna.
  2. Przed podróżą, kupić kilka lirów, wtedy będzie można odkupić w każdym wymienniku.
  3. Płać z lokalnych rynkach walutowych i zakup pamiątek.
  4. Sprawdź pieniądze na fałszu, a także wziąć starą lirę z wieloma zerami.
  5. Sprawdzić sklepach ze znakiem Tax Free. Wypełnić niezbędne dokumenty, na lotnisku, można odzyskać kwotę podatku, która wynosi około 12% wartości towaru.
  6. I wreszcie – nie zapomnij liczyć pieniądze, niezbyt daleko od kasy.