467 Shares 1226 views

Żywica epoksydowa biżuterii i ozdób z nią

żywica epoksydowa do biżuterii to nowoczesny materiał chemiczny mający dużą popularnością wśród mistrzów, którzy tworzą ozdoby ręcznie. mogą wytwarzać produkty, które w pełni naśladujące szkła z masy z tworzywa sztucznego. Niezwykle atrakcyjny wygląd materiałów naturalnych (szyszki, suszone kwiaty, liście, itp), wypełnione przezroczystym połysku.


Ludzie, którzy nie są obojętni na pięknie urządzony i lubi tworzyć wszystkie rodzaje rzemiosła z ich rąk, oferują razem dowiedzieć się, co biżuterię epoksydowej, jakie są zasady i subtelności pracy z nią. Jako części artykułu daje małą klasę mistrzowską na dokonanie wisiorek.

zawartość learning

Słowo „żywica” jest powszechnie związek z naturalnych substancji pochodzenia. Ale w tym przypadku mówimy o produkcie chemicznym. Zewnętrznie szkliwo jest przezroczystą cieczą, która składa się z dwóch składników, żywicy i utwardzacza.

Przy łączeniu materiałów chemicznie reagować polimeryzuje ze sobą. Rezultatem jest całkowite utwardzenie żywicy. Przed polimeryzacją w szkliwie stałych można dodawać wypełniacze, które mogą zmienić właściwości powstałego materiału z tworzywa sztucznego w żądanym kierunku.

Odmiana modyfikowane tworzywami sztucznymi

Wykonane żywicę epoksydową z rękami na podstawie znanych marek krajowej produkcji kleju – EKF i EAF. Można je kupić w sklepach sprzedających akcesoria domowe. Małe opakowanie po 280g kosztuje około 70-80 rubli.

Stosunek ilościowy zmodyfikowanej żywicy i utwardzacza powinien być w zakresie od 8: 1 – 10: 1. Proces polimeryzacji chemiczna występuje w temperaturze pokojowej i trwa do kilku godzin. Dla całkowitego zestalenia będzie mieć co najmniej 12 godzin. Utwardzacz dla żywicy epoksydowej wpływają na szybkość polimeryzacji: dłuższa niż jego w kompozycji, kształt szybsze kosmyki produktu. Stosunek składników niezbędnych do pomiaru bardzo dokładnie – ma bezpośredni wpływ na wynik końcowy.

Innym produktem chemicznym domowe – żywica epoksydowa ED-20. Ponieważ jest to bardzo wygodne do pracy w domu, a cena jest bardziej atrakcyjna (połowę ceny EKF i EAF). Istotną wadą jest duży opakowanie: 6 kg do 1 kg żywicy – utwardzacz.

Na sprzedaż można znaleźć produkty dwuskładnikowe produkcji zagranicznej. Opierając się na nich zrobić doskonałe produkty z żywicy epoksydowej. Poza głównym surowcem do pakietu znajdują się rękawice mierzące plastikowe kubki, drewniane mieszając. Zestawy te są droższe niż krajowych odpowiedników. Stosunek ich mieszania może być bardzo różne: 2: 1, 1: 1, lub w inny sposób. Jest możliwe, że część będzie musiał obliczyć za pomocą specjalnego wzoru. W każdym przypadku należy przestrzegać zaleceń producenta.

Bądź ostrożny w pracy

Żywica epoksydowa jest powszechnie stosowany w budownictwie, prac wykończeniowych i w druku produkcji. Surowiec do celów technicznych, ma silny zapach, a po odparowaniu chemiczne podrażnienie układu oddechowego. Podczas pracy z materiałem przemysłowym używać sprzęt ochronny.

żywicy epoksydowej dla producentów biżuterii i dekoracyjnych robót zaufany nie przynosi szkody. Mimo ostrożności nadal nie należy lekceważyć. Zwykle mają one szczegółowe informacje na temat oryginalnych opakowaniach, ale warto wspomnieć o tym teraz. Więc środki ostrożności podczas pracy z powłoką chemiczną:

 • tak, że żywica nie dostać się na rękach i błony śluzowe powinny pracować w rękawiczkach gumowych i płata ochronnej;
 • w przypadku środka chemicznego padającego na ciało się natychmiast wycofać go ze skóry i spłukane czystą miejscach styku wody;
 • Nie może być stosowany do wytwarzania wyrobów z żywicy w kontakt z żywnością;
 • polecany miejsca pracy jest wyłożona folią lub pergamin ;
 • Praca odbywa się w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

Z ciepłem

Proces polimeryzacji towarzyszy uwolnienie ciepła. W wyniku reakcji chemicznej, żywica może być ogrzewany do 60 ° C. Funkcja ta powinna być brane pod uwagę przy wyborze komór odlewniczych, pożądane jest, że są one odporne na ciepło.

Wstępne ogrzewanie składników wyjściowych przyspiesza proces polimeryzacji. Wraz ze wzrostem temperatury zwiększa płynność zmniejsza żywicy i jej lepkości. Odlewania z żywicy epoksydowej drobne szczegóły będą się szybciej i lepiej, gdy roztwór jest do podgrzania do 25-30 ° C, a następnie, że wprowadza się wypełniacz, a dopiero potem utwardzacza.

Obniżenia temperatury i nadmiaru wilgoci niekorzystnie wpływa na polimeryzację. W tych warunkach proces ten może zostać opóźnione zbyt wiele lub wcale, by dotrzeć do końca.

Mamy osiągnięcia pożądanej konsystencji

Podczas gdy żywica epoksydowa na biżuterię nie weszła w etapie polimeryzacji, zachowuje właściwości lepkiej cieczy. Jeśli wprowadzenie suchego wypełniacza w roztworze, może spaść (cement, gips) lub wypływają na powierzchnię (wióry drzewne, korek). Ta cecha materiału powinny być brane pod uwagę przy wyborze formy i przydzielenie jej część.

pomoce aplikacyjne

Głównym problemem, który będzie wychodził w procesie – pęcherzyki powietrza. Jeśli pozostawić mieszaninę do odstania na kilka lub trochę jej rozgrzać, unoszą się do góry. Aby pozbyć się pęcherzyków przylegających do formularza, można użyć zwykłej wykałaczki. Aby żywica epoksydowa własnymi rękami, aby uzyskać idealną konsystencję, należy wlewając cienkim strumieniem przez drobne sitko.

W pracy z polewą wygodny w użyciu jednorazowych naczynia do gotowania pojedynczych porcji mieszanki. Dobrze nadaje się do tego celu plastikowych słoikach z produktów mlecznych (jogurty, twarogi). Mieszać mieszaninę wygodne drewniane przykleja się do lodów.

Aby produkować dokładne dozowanie składników, można użyć strzykawki lekarskie o różnych rozmiarach. Zauważ, że w tym przypadku wypełnienia żywica epoksydowa powinna odbywać się na szczycie zbiornika. Utwardzacz jest wpisywany do strzykawki w konwencjonalny sposób.

Formy do odlewania, to jest pożądane, aby nasmarować roztwór ochronną. Można go zastąpić konwencjonalne wazelinę lub parkiet sterującym. Nałożyć cienką warstwę i usunąć nadmiar, który jest wacika. W przypadku formy wykonane z silikonu, polietylenu lub pleksiglas, wstępne smarowanie nie jest konieczne.

Dyskusja na temat substancji pomocniczych

dodatki stałe i płynne wpłynąć na to, co uzyskuje się w wyniku ozdób z żywicy epoksydowej. Najczęściej stosowane do tych celów gipsu, cementu, kredy, wiórów drzewnych i połysku (spangles). Zawartość dodatków w całej mieszaninie – nie więcej niż 50%.

Suche substancje pomocnicze stanowią twarde, ale kruche tworzywa sztuczne. ciekłe plastyfikatory stosuje się do zobojętnienia niepożądanej jakości i poprawa ciągliwości materiału. Najprostszym i najtańszym dodatek może być olej rycynowy. Zazwyczaj jedna lub dwie krople wystarczy.

Wybór kompozycji do wytwarzania wisiorek

Tworzenie specjalnej dekoracji pomoże nam jasnej żywicy epoksydowej dla biżuterii. Jako przykład można tutaj kompozycji dwuskładnikowej wytwarzanego przez francuską firmę Gedeo Pebeo pojemności 150 ml.

Materiał doskonale imituje szkło i służy nie tylko do produkcji ozdób, ale również do powłok wielowarstwowych, dekoracji powierzchni, przywrócenie pęknięć. Podstawą do zastosowania, może być ze szkła, metalu, ceramiki, silikon, tworzywo sztuczne, drewno malowane. Glaze jest niezwykle przejrzysty, bezwonny, to jest łatwe do przygotowania. Gotowy produkt charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i nie żółknie z upływem czasu.

krok po kroku działania

 1. W czystej, suchej naczyń umieszczonych składników szkliwa w następującej kolejności: najpierw 100 ml ciekłej żywicy A, a następnie środek utwardzający do żywicy epoksy utwardzacza B 50 ml. Obie substancje muszą być starannie i delikatnie mieszać do uzyskania jednolitej masy. Ważne jest, aby zapobiec tworzeniu się pęcherzyków powietrza. Jeśli jednak tego nie można uniknąć, możliwe jest ich natychmiastowe przebić drewnianą wykałaczką. Proces mieszania może trwać 15-20 minut.
 2. Otrzymaną mieszaninę o konsystencji ciekłej, więc należy odstawić na 40-60 minut. Czas ten jest wystarczający do zapewnienia, że roztwór osiągnie lepkość grubości galaretki.
 3. W tym czasie przygotowania kształt, głębokość nie powinna przekraczać 50 mm. Gdy nadmiar glazury nie mogą stwardnieć. Jest to bardzo wygodne do formowania dekoracji żywicy epoksydowej w pojemniku silikonowego. W dostępnych na rynku produktów przeznaczonych specjalnie do tego celu. Jeśli za pomocą formy materiał zetknie się z żywicy epoksydowej, a następnie powinien być traktowany smaru ochronnego.
 4. Niewielka część otrzymaną mieszaninę wlewa się do przygotowanej formy i pozostawiono do wyschnięcia na 15-20 minut.
 5. Używając pincety na zamarzniętej powierzchni rozprzestrzenianiu szczegółów dekoracyjnych. Może być kolorowe kamienie, chipsy, suszone kwiaty, liście, i tak dalej.
 6. Wlać pozostałą mieszankę na górze. Rozprowadzać równomiernie skład potrzebne tak, że całkowicie pokryty wewnętrzny element.
 7. Na koniec odlewu żywicy epoksydowej na biżuterię na sucho w ciągu dnia. Ponieważ powierzchnia przyciąga pyłu z powietrza, tworząc lepszą osłonę.

pomocnych wskazówek

Jeśli nie chcesz czekać długo, można przyspieszyć proces suszenia, formę lekko podgrzać w piekarniku. Staraj się unikać przegrzania, lub na powierzchni pęcherzyków może być utworzony.

Otwór na pasek można zrobić za pomocą drewnianego kija aż produkt jest w stanie miękkim. Jeśli spóźnisz się z tym – to nie ma znaczenia, można ostrożnie wiercić dziurę w zamarzniętym wisiorek.

Upewnij się, że powierzchnia, gdzie forma była zupełnie gładka. To nie pozwoli masa toczyć na bok.

Zdejmowania gotowego biżuterię z formy, to oshkurte strukturalnie niestabilne ściernego do wygładzania brzegów. Przewlec sznurek przez otwór i nosić wisiorek na zdrowie.