366 Shares 5148 views

"Carmen" – Opera legenda

Najsłynniejsza opera napisana przez francuskiego kompozytora Zhorzhem Bize, jest uważany za „Carmen”. Jego historia nie była łatwa, a to świetny produkt nie jest od razu znalazła oddźwięk wśród publiczności i krytyków. Po tym wszystkim, „Carmen” – Opera, gdzie jednym z podstawowych w czasie budowy działki zasad została naruszona Opery. Po raz pierwszy na scenie były hodowane nie arystokratów i zwykłych ludzi z ich grzechów, namiętności, jasnej uczucie.


Premiera odbyła się na scenie „Opera Comique w Paryżu” 3 marca 1875 r. Reakcja wynikający zmuszony jest doświadczać gorzkiego rozczarowania jego twórcy. Zhorzh Bize, kompozytor opery „Carmen”, uważany za jednego z najbardziej utalentowanych kompozytorów swoich czasów. On stworzył karierę operową na szczycie. Libretto został napisany przez L. Halevy i A. Meillaca na książce P. Merimee. Na widowni złowionych na premierowym spektaklu, opinia została podzielona. Pierwszą wykonawczynią roli Carmen był śpiewakiem cygańskim Celestine Galli-Mathieu. Udało jej się doskonale oddają odwagę bohaterki. Jednym z nich jest zachwycony, pozostałe widzów spowodowało oburzenie. Opera gazety nazywany brzydki, skandaliczny i wulgarny.

Niemniej jednak, „Carmen” – Opera, którego geniusz została oceniona znacznie później, i to naprawdę kochał. Ten stwierdził naszego klasycznego kompozytora Piotra Czajkowski, nazwał go arcydziełem. Jednym z najbardziej pamiętnych melodii, które wypełnione operę, aria jest bohaterka „Miłości, jak mały ptak, skrzydła”, kompozytor stworzył go, oparty na melodii habanery i uwodzicielski opis cygańskiej w powieści P. Merimee. Oprócz tej arii, stał się naprawdę popularny, suita №2 «Marzec torreadora.”

Ze względu na jej nietypowy dla tego czasu, opera przekształciła krajowej ulubionego serialu. W „Carmen” opisuje życie zwykłych ludzi, a jednocześnie, opera nie jest pozbawiony romantyzmu. Jeśli opiszemy podsumowanie opery „Carmen”, możliwe jest, aby przedstawić mu kilka słów. Działka jest trzeci rozdział powieści P. Merimee, i zajmuje się miłością. Spektakl odbywa się w Hiszpanii, więc kompozytor wypełnione klasycznych hiszpańskich melodii operowych: flamenco, pasodoble, habanery.

Główny bohater i powieści i opery – gypsy Carmen. Opera przedstawia go jako spokojny, luźny, nie uznawane przez prawo. Cygan w stanie zmienić losy każdego, kto jest obok niej. To przyciąga uwagę ludzi, korzystających z ich miłości, ale nie jest uważany za swoje uczucia. W historii, piękna Cyganka pracuje w fabryce papierosów. Ze względu na walki spada na komisariat. Jej strażnik był sierżant Jose. Była w stanie uczynić go kochać mnie i przekonać ją puścić. Dla gypsy Jose stracił wszystko: pozycję i szacunek w społeczeństwie. Stał się żołnierzem. Carmen współpracował z przemytnikami, flirtował z torreador Escamilla. Jose przeszkadza jej. Próbował wrócić do swojej ukochanej, ale ona nagle powiedziała mu, że to koniec. Wtedy Jose zabił swoją ukochaną Carmen, więc nie dostać nikogo.

Bizet bardzo zdenerwowany przez niepowodzenie premierowym spektaklu „Carmen”. Opera, później uznany za arcydzieło, okradziony kompozytor wiele wysiłku. Krótko po premierze, po 3 miesiącach, kompozytor zmarł w wieku 37 lat. Na skraju śmierci Bizeta powiedział: „Jose zabił Carmen, ale Carmen mnie zabić!”.

Niemniej historia wolnego życia, nieokiełznanych namiętnościach i przypadkowej śmierci zazdrości wielu lat przyciąga widzów do kin. Do tego dnia, „Carmen” z sukcesem na najbardziej znanych scenach operowych świata.