523 Shares 1012 views

Waluta Bangladesz. Geneza nazwy. Wygląd banknotów i monet

Taka jest oficjalna waluta krajowa kraju, w Bangladeszu. Zgodnie z międzynarodową normą został przypisany kod 4217 BDT. Bangladesz walut składa się ze stu paise, które są lokalne kartą przetargową. Konwencjonalne symbol jednostki monetarnej w języku angielskim jest kombinacją znaków Tk.


Pochodzenie nazwy

Oficjalny status Bangladeszu taka-waluty otrzymał w 1972 roku. W tej dziedzinie, ona zmieniła Rupia pakistańska. Konieczne jest, aby powiedzieć kilka słów na temat pochodzenia nazwy Bangladeszu walucie. Nazwa „takie” pochodzi od sanskryckiego terminu „zbiornik”, który jest starożytna nazwa srebrnych monet. Ponadto słowo „Taka” jest często używane w różnych regionach Indii. Jednak, gdy termin ten ma wiele wartości.

Na przykład, w północnej części kraju tzw monety miedzianej, co było równoznaczne z dwóch Paisa. Z kolei jeden paisa równe ćwierć Anna. Na południu Indii, takiej konsekwentnej czterech Paisa lub jednej Anna. Jednocześnie w Bengalu i Orissie, to waluta była równowartość jednej rupii. Będzie to sposób powiedzieć, że we wszystkich regionach indyjskich takie nieoficjalnie używane w obiegu pieniężnego. Jednak podstawową jednostką chodzenia teren wciąż Bengal. Populacja kurs Bangladeszu do wymiany i instytucji był jeden do jednego.

Historia jednostki monetarnej

Interesującym faktem historycznym jest fakt, że po wydaniu rupii turecko-afgańskich władców i mimo aktywnego wsparcia ze strony jednostki monetarnej Mughals i brytyjskich przedstawicieli, mieszkańcy Bangladeszu nadal używać nazwy „Taka”. Co więcej, tak zwane nie tylko zwykłe monety, ale srebro i złoto. Słynny arabski podróżnik Ibn Battuta zauważyć, że Bengalczycy zwane złote dinary „złoty tank”. Zgodnie z tym, monety srebrne nazwali „Srebrne zbiornika.” Innymi słowy, niezależnie od metalu, z którego moneta wyprodukowanej, popularnie zwany „takie”. We wschodnich rejonach Bangladeszu, West Bengal, Orissa, Assam i Tripura ten zwyczaj jest zakorzenione, a nawet dziś, sto lat później, jest nadal aktualna.

moneta Bangladeszu

W 1973 roku, nowoczesny Bangladeszu moneta w pięć, dziesięć, dwadzieścia pięć i pięćdziesiąt Peuschen zostały wprowadzone do obiegu. Rok później przyszedł waluty w obiegu o nominale jednego z Bangladeszu Peuschen. W 1975 roku rząd wprowadził metaliczny „Taka”. Będzie podkreślają sposób, że wartość monety w jednym, pięć i dziesięć Peuschen wykonany z aluminium, ale dwadzieścia pięć i pięćdziesiąt byli stali. Jednym z takich metali odbywa się za pomocą stopu miedź-nikiel. Interesujące jest to, że pięć Peuschen miał kształt kwadratu z zaokrąglonymi narożami, a dziesięć były postrzępiona. Taka dwa z tego samego metalu – W 1994 roku monety stal w pięciu Taka, aw 2004 roku został wydany do obiegu.

Należy zauważyć, że do tej pory w obsłudze często można znaleźć monetę w jednej, dwóch i pięciu Taka. W tym samym czasie, jeden, pięć, dziesięć, dwadzieścia pięć i pięćdziesiąt Peuschen są dość rzadkie przypadki, w obiegu nie są używane.

Pieniądze papierowe Bangladesz

W 1971 roku, Bangladesz zaczęli używać specjalnie wydaną rupia pakistańska nominale jednego, pięciu i dziesięciu jednostek. Po roku w leczeniu zostało uruchomione własne pieniądze papierowe o nominale jeden, pięć, dziesięć i sto Taka. W tym przypadku pierwszy emitowane przez Skarb a reszta – na Bank Bangladeszu. W roku 1975, świat widział walucie nominalnej pięćdziesięciu Bangladesz Taka, dwa lata później – pięćset Taka, aw 1980 uruchomiono do obiegu banknoty w dwudziestym Taka. Noty skarbowe denominowane w jednej walucie drukowane do 1984 roku, a pięć lat później były dwa takie bilety.

W 2000 roku rząd Bangladeszu upadł na śmiałym eksperymentem i wyemitowane banknoty z tworzywa sztucznego, w oparciu o doświadczenia z Australii. Obroty nominałach plastikowych dziesięciu Taka zostały uruchomione. Jednak walutą Bangladeszu nie otrzymała szeroką popularność wśród ludności i ostatecznie musiał wycofać takie banknoty z obiegu.

Podsumowując, należy stwierdzić, że istnieje obecnie tendencja do stopniowej zmiany banknotów o nominałach jednego i pięciu TAKA monet metalowych. Nasi turyści będą interesujące zobaczyć, jak walutą jest cytowany Bangladeszu. Rubel kurs lokalnej waluty jest: 1 BDT = 0,79 RUB.