249 Shares 5154 views

Boldino: Muzeum im. Puszkina i majątek rodzinny

Miejscowość Bolshoe Boldino w regionie Nizhny Novgorod jest znana z faktu, że tu była posiadłość szlacheckiej rodziny Pushkin. To właśnie w tym miejscu Aleksander Puszkin spędził kilka owocnych miesięcy. Dziś jest muzeum poświęcone życiu pisarza.

Znaczenie wioski Boldino dla Puszkina

Big Boldino okazało się własnością Puszkina pod koniec XVI wieku. Wieś otrzymała Eustace Mikhailovich, wybitny dyplomata i gubernator epoki Iwana Groźnego. Własność stała się gniazdem rodzinnym. W czasie życia Aleksandra Sergiejewskiego Puszkina został podzielony między wuja a jego ojca.

Wielki poeta i pisarz nigdy nie siedzieli na miejscu. Całe życie było pełne różnych podróży. Odwiedził też rodzinne posiadłości. Stało się to trzykrotnie: w latach 1830, 1833 i 1834. W okresach twórczości pisarz szukał "cichych przystani" – miejsc, gdzie można poświęcić się swojej ulubionej twórczości, nie rozpraszając się przez próżność metropolitów. To był Boldino. Muzeum Puszkina pojawiło się tu z jakiegoś powodu. To właśnie w domu rodzinnym Aleksander Siergiejowicz spędził swój najbardziej owocną jesienią 1830 roku. Jego wartość jest tak wspaniała, że krytycy literaccy dali ten okres osobną nazwę. Kilka miesięcy Pushkin w prowincji Niżny Nowogród są znane jako "Boldin Autumn". Często zdanie to używane jest dziś jako skrzydlaty, pragnąc wyrazić wiele czasu twórczości innego pisarza.

Rozpaczliwa jesienią pisarza. Muzeum utworzone w jej pamięci

Okolicznościowe, z powodu których Puszkin spędził wiele lat w Boldino, są godne uwagi. Jesienią 1830 r. Był tu, nie pozostając długo. Jednak w tym samym czasie w Rosji wybuchła epidemia cholery. Aby choroba nie rozprzestrzeniła się, władze zabroniły rezydentom opuszczenia miejsc ich zamieszkania. Wprowadzono kwarantannę, która również dotykała pisarza.

Więc Alexander Sergeevich przebywał w Boldino. Muzeum Puszkina we wsi jest poświęcone jego życiu w wiosce więźniów. Instytucja kulturalna pojawiła się tutaj w 1949 roku, kiedy wydano odpowiedni dekret państwa. Nieruchomość okazała się własnością państwa po rewolucji w 1917 roku w Rosji. Następnie upaństwowiono wszystkie szlacheckie posiadłości. Ten typowy los spotkał się z Boldino. Muzeum Puszkina mieści się w dawnej rezydencji. Życie XIX wieku jest reprodukowane tak dokładnie, jak to możliwe. Wszystko to odbywa się w celu umożliwienia odwiedzającym, z własnego doświadczenia, zrozumienia warunków, w jakich pisarz spędził wiele dni dla siebie.

Okoliczności przybycia

Wiosną 1830 roku, na kilka miesięcy przed wizytą poety do Boldino, ogłoszono nadchodzący wesele Aleksandra Puszkina i Natalii Goncharowej. Obchody miały odbywać się jesienią, ale w sierpniu zginął wujek pański Wasilij Lwów. Był właścicielem posiadłości w Boldino. Zgodnie z wolą Aleksander otrzymał jedną z lokalnych wiosek. Ze względu na śmierć krewnego, ślub został odwołany.

Siostrzeniec poszedł do Boldino. Muzeum Puszkina ma dziś ekspozycje poświęcone historii rodzaju pisarza. Wiele rzeczy przekazywano z pokolenia na pokolenie.

Poeta miał nadzieję, że szybko poradzi sobie z wszystkimi problemami gospodarczymi związanymi z dziedziczeniem wioski. Myślał, że pozostanie w Boldino nie dłużej niż miesiąc. Puszkin był zirytowany, że sprawy rodzinne miały jesienny sezon, kiedy tradycyjnie otworzył drugi oddech twórczy. Zły humor pisarza pogarszał się wraz z teściem. W przeddzień jego odejścia, w jednym ze swoich listów do swojej matki, Natalia Goncharova powiedziała, że oblubienica jest "wolna", to jest kwestionowana przyszłym weselu.

Wiadomość na temat epidemii cholery i kwarantanny, która już złowiła Puszkina na posiadłość, również nie mogła go uszczęśliwić. Lęk autora znalazł odzwierciedlenie w niektórych wierszach uwięzionych ("Elegia", "Demons" itd.). Mimo to spokój powrócił do Puszkina po otrzymaniu ukoronowanego listu od jego oblubienicy.

Prace napisane w Boldinie. Jak dotrzeć do muzeum dzisiaj?

We wrześniu autor zaczął komponować się z nowymi siłami. "Belkin's Tale", "Little Tragedies" – wszystko to zostało napisane w tym czasie. Nowoczesne ekspozycje w byłym majątku obejmują niektóre projekty autora. Każdego roku ci, dla których praca wielkiego pisarza nie jest pustą frazą, idź do Boldino (Muzeum Puszkina). Jak dotrzeć do tego miejsca? Są tam autobusy №43 i №80 do wsi. Wyjeżdżają z moskiewskiego dworca kolejowego Nizhny Novgorod.

Puszkina znajdował się na terenie bez żadnego związku ze światem zewnętrznym. Z powodu cholery, nawet poczta była zakazana. Samotność i oderwanie od zwyczajowego życia zmusiły pisarza do ponownej oceny jego całego życia, a także kreatywności. Wszystko to znajduje odzwierciedlenie w jego listach i dziennikach, które zostały napisane w Boldino (Muzeum Puszkina). Jak dotrzeć z Moskwy do tego miejsca dzisiaj? W Boldino można do niego dojechać wsiadając do pociągu szybkiego "Burevestnik", który wychodzi z dworca kolejowego Kursk.

Życie muzeum

W różnych latach swojej pracy muzeum stało się miejscem spotkań różnych wydarzeń kulturalnych. Nie wszystkie są bezpośrednio związane z literaturą. Na przykład organizowane były tutaj wystawy, konkursy międzynarodowe i festiwal baletu i sztuki operowej. Wszystko to odbywa się przez Muzeum Puszkina w Boldinie. Harmonogram instytucji jest następujący: drzwi są otwarte dla odwiedzających każdego dnia od 10:00 do 17:00, z wyjątkiem poniedziałku.