253 Shares 2739 views

Jakie są rodzaje akwarium suma?

W naturze jest około 2000 gatunków sumów. Większość z nich to słodkowodne ryby (tylko jeden procent żyje w wodzie morskiej). Rodzaje akwariów sumy, które mają około 800, mogą mieć wiele rozmiarów, a także kolor i wymagania dla warunków życia. Ich wspólną cechą wyróżniającą jest brak wagi i dna życia. Wiele odmian pokryte są napalonymi talerzami i cierniami. Inną cechą zewnętrzną, która charakteryzuje te ryby, możemy nazwać anteną, a niekiedy – specjalnymi odcinkami, z którymi są trzymane na skałach w silnych prądach. Katamaran może być spokojny i dobrze dogadać się z innymi rybami i agresywnie.


W chwili obecnej najbardziej popularnym amatorem jest hodowla takich gatunków akwariów sumów, jak brokatowany pterygoicht, agamyss biały i dropiany somers-upturn. Bardziej szczegółowo omówimy ich zwyczaje.

Brocaded pterygoicht

Ten sumat może być dość duży (30 cm). W związku z tym w celu utrzymania należy zakupić wystarczająco duże akwarium – co najmniej 100 litrów. To sumy karmi się głównie roślinnymi pokarmami, ale czasami należy go podać, rury lub mróz. Od czasu do czasu może wykazywać jakąś agresję wobec własnego gatunku lub innej dużej ryby, ale nie dla osób żyjących w środkowej i górnej warstwie akwarium.

SOMIC-PERVERT

Jest to prawie najciekawsza rybka akwarystyczna. Soma, gatunek pływający w górę przez brzuch, nazywany jest perekvertyshami (lub sinodontisami). Na dole gatunek ten przemieszcza się w zwykły sposób. Takie ryby żyją do 10 lat i mogą wyrosnąć do 10 cm. Taki sumat może być posadzony w akwarium o objętości 50 litrów.

Agamixis biały plamisty

Ta sumota, być może częściej niż jakikolwiek inny gatunek, znajduje się w amatorskich akwariach. Choć ryba ta wzrasta do 10 cm, najlepiej trzymać je w pojemnikach o objętości co najmniej 100 litrów. Pasza tych ryb może być zarówno roślinną żywnością, jak i zwierzętami.

Cechy zawartości i reprodukcji

Wszystkie gatunki akwariów to sumy środków czyszczących z natury, ponieważ zbierają od dołu pozostałości pasz, które nie są spożywane przez inne ryby. Kiedy są one obowiązkowo zachowywane, konieczne jest użycie urządzeń, takich jak filtry i aeratory. W poszukiwaniu pożywienia te ryby wykopują glebę, a zatem podnoszą ogromną ilość cząstek gleby. W rezultacie woda staje się całkowicie mętna. Najbardziej odpowiedni typ akwarium dla sumy jest z szeroką dnem i dobrze zakorzenioną roślinnością. Pamiętaj, aby wyposażyć wiele schronów – zakopać ceramiczne rury w ziemi i wykonać jaskinie kamieni.

Zwykle jako tarło stawia się pojemność około 30 litrów. W akwarium należy umieścić pleksiglas lub kilka traw (które będą położyć i kawioru) i prowadzić samice i trzy samce. Wszystkie gatunki sum akwariów wymagają specjalnych warunków hodowlanych. Najlepiej, jeśli temperatura wody utrzymywana jest na poziomie + 28 0 C. Aby osiągnąć pożądany wynik, konieczne jest również osiągnięcie neutralnej kwasowości (6-7 RH). Okres inkubacji może trwać około 1 do 10 dni. Jednak w większości najbardziej rozpowszechnionych odmian, kiełbasa jest zazwyczaj usuwana w dniu 3, gdy samica wydziela jaja. Powyżej, na tej stronie – sumy akwariów. Gatunki, zdjęcia, które można zobaczyć, nazywają się następująco: brokatowany pterygoicht, catfish-somnix, agamixis biały splamiony (od góry do dołu).