358 Shares 8802 views

Gruzja, Mccheta: atrakcje, przyroda, zabytki

Co trzeba wiedzieć, niezależny samotnie, idź do tego malowniczego kraju jak Gruzji? Mccheta, które atrakcje zostaną opisane w tym artykule jest to miejsce trzeba zobaczyć na trasie. Po tym wszystkim, to miasto – pierwsza stolica kraju. I pomimo tego, że tytuł przeszedł do Tbilisi, Mccheta pozostaje sercem Gruzji, jego centrum kulturalnym i historycznym. Wystarczy spacer po zabytkowych ulicach miasta dostrzec ślady dawnej świetności. Mccheta ponad dwa tysiące lat. A rząd gruziński jest inwestowanie w mieście dużo pieniędzy, aby przyciągnąć turystów do tego starożytnych atrakcji. Wszystkie zabytki tutaj przywrócone. Ale oprócz turystów na ulicach Mccheta wielu pielgrzymów. Po tym wszystkim, że jest z tego miasta rozpoczął ewangelizację Gruzji. Stało się to już w roku trzysta dwadzieścia siódmym naszej ery. Co należy zobaczyć w Mccheta – dowiesz się z tego artykułu.

Jak się tam dostać

Przede wszystkim trzeba dostać się do Gruzji, Tbilisi nowoczesnej stolicy. są bezpośrednie loty zaplanowane z Rosji. Oferują one takie stanowcze-nośników jak S7 i „Georgian Airways”. Czas podróży – dwie i pół godziny. Koszt lotu może być tańsze, jeśli lecisz przesiadki: ze zmianami w Warszawie (Lot), Ryga ( „Air Baltic”), Stambuł ( „Turkish Airlines”) lub Kijowie. Jeśli przyjdziesz do Gruzji samochodem, podróż z Tbilisi do Mccheta potrwa około kwadransa. Po tym wszystkim, starożytny i nowoczesny KAPITAŁ zaledwie dwadzieścia kilometrów. Można nawet powiedzieć, że Mccheta stało się odległe przedmieście Tbilisi. Oczywiście, pomiędzy dwoma miastami połączonych autobusów. Aby dostać się do Mccheta, aby dojść do stacji metra w Tbilisi „Didube”. Wychodząc z metra, należy ponownie zanurzyć się w podziemnym pasażu prowadzącego do spontanicznego rynku. Mając wiersze roślinne, dostać się na tym samym prowizorycznego dworca autobusowego. Na jego terenie znajduje się stoisko szuflady. Konieczne jest, aby zapłacić za bilet jedną lari tam – kierowca nie bierze pieniędzy. Komfortowe minibusy kursują co kwadrans.

Klimat i charakter Mccheta

Oprócz licznych zabytków historycznych i religijnych, dawnej stolicy Gruzji charakteryzuje się piękną przyrodą. Miasto stoi w miejscu, gdzie wpada do Aragvi Kura. Ta rzeka jest jeszcze opisany przez wiersz Lermontowa „początkujący”. Ale to – później. Klimat jest bardzo łagodny w Mccheta. Zima jest sucha i nie za zimno (w przeciwieństwie do kilku obszarach górskich). temperatura stycznia to dwa stopnie na średniej ze znakiem plus. A latem nie jest zbyt gorąco. W lipcu i sierpniu, powietrze ogrzewa się do bardzo wygodne dwudziestu pięciu stopni. Najlepszy czas doświadczonych turystów podróż do Mccheta i zrobić mieszkańcy odnoszą się do okresu od marca do połowy listopada. Miasto jest otoczone przez niskie góry, na szczycie której umieszczone są starożytne klasztory i twierdze.

Historia Mccheta

Pierwsza wzmianka o mieście w kronikach drugiej połowie pierwszego tysiąclecia pne, kiedy to stał się stolicą starożytnego stanu Iberia. Ale legendy znacząco zwiększyć wiek Mccheta. Według legendy, został założony przez syna króla Kartli. Nazywał się Mtsehotos – dał nazwę miejscowości. Iz Kartli zabrał wszystkich ludzi, którzy założyli wówczas stan zwany „Kartveli” (Georgia). Mccheta, zabytki, które świadczą chwalebnej przeszłości kraju, był łakomym kąskiem w oczach wojowniczych sąsiadów od starożytności aż do dwudziestego pierwszego wieku. Miasto próbowali przejąć Greków, Persów, Rzymian, Turków, i wiele innych. Prawie tysiąc lat Mccheta była stolicą dumnego kraju aż do króla Vakhtanga Gorgasali, który rządził w piątym wieku zbudował Tbilisi i przeniósł się do jego miejsca zamieszkania. Ale nawet wtedy, miasto nie doszła do spustoszenia. Mccheta pozostały kapitał religijny. Po tym wszystkim, nie została umieszczona tron Katolikosa – szef gruzińskiego kościoła chrześcijańskiego.

Gruzja, Mccheta: ciekawe miejsca (przegląd)

To miasto nazywa się druga Jerozolima. I dla prawdziwego gruzińskiego sanktuarium religijnym. Jest w Mccheta przyszedł z dobrą nowiną świętej Nino Ewangelia chrześcijańskiego. Ponadto w głównej świątyni miasta nadal ma jedną z najbardziej cenionych zabytków – w chiton Jezusa Chrystusa, który na Kalwarii została podzielona pomiędzy rzymskich legionistów. Chwała drugie Jerozolima rezydencja Katolikosa doprowadziło do powstania licznych klasztorów, które znajdują się w okolicznych wzgórzach. To nagromadzenie zabytków i religijnych nie można znaleźć nigdzie indziej w Gruzji. Dlatego cała miasto Mccheta został wzięty pod ochroną UNESCO i wszedł do jej listy jako światowego dziedzictwa ludzkości. Obowiązkowy do odwiedzenia są klasztory Samtavro i Jvari, Katedra Svetitskhoveli i Bebristsihe twierdza. O trzydzieści lari warto zorganizowana wycieczka autokarowa z przewodnikiem od Tbilisi.

Svetitskhoveli Cathedral. Historia wyglądzie świątyni

To – najstarszy kościół chrześcijański w Gruzji. Jednak struktura które można podziwiać dziś, został zbudowany w XI wieku. Ale według legendy, w IV wieku, był tam mały kościółek. Z jego wyglądu jest połączona piękną legendę. Pewna dziewczyna Sidonia, przyjąwszy chrześcijaństwo, przekonał swych braci z Jerozolimy przynieść coś należącego do Jezusa Chrystusa. Oni posłuchali jej zarzuty i wrócił do domu z tuniką że sovlekli ze Zbawicielem przed Jego ukrzyżowaniem. Koszt Cydonia dotykać ubrania, dała ducha. Dlatego został pogrzebany, ponieważ warstwa nie może być usunięty z palcami martwej dziewczyny. Pierwszy kościół został zbudowany na jej grobie. Jest to wyjątkowe miejsce, które jest słusznie dumny z Gruzji. Mccheta, gdzie atrakcją są obfite, nadal słynie jako miejsce przechowywania relikwii chrześcijańskich. Dlatego miasto przyciąga tłumy pielgrzymów.

Legenda powstania katedry

Gdy mały kościół został zniszczony w trakcie kolejnej wojny, na grobie Sidonia rósł ogromny cedr. Pierwszy chrześcijański król Gruzji Mirian kazał wybudować świątynię poświęconą Dwunastu Apostołów. Z powalonego drzewa cedrowego wyciąć siedem kolumn, które miały wspierać łuk. Sześć z nich są zainstalowane na krawędziach. Ale siódmy Polak wisi w powietrzu. Następnie svyatitelnitsa Nino zaczął się modlić, i wskutek tej kolumny na miejsce i zamirotochila. Dlatego Svetitskhoveli świątynię i nazywa – „Pillar Living”. Po tym wszystkim, cenny maść wyleczyć pacjentów, którzy przyszli do kościoła na uzdrowienie. To, oczywiście, piękna legenda. Świątynia została zbudowana przez architekta Arsukisdze. Wszystkie wycieczki w Gruzji, zwiedzanie Katedry, mówić o tym, że nauczyciel architekt pozazdrościć swoje umiejętności, oczerniany Mistrza, przynosząc odciąć rękę. Przewodnicy pokazują na teren północnej elewacji. Przedstawia ręką trzymając łokieć. I tu jest unikalny fresk z latającego spodka i patrzy przez okno, aby znaleźć sama osoba. Jest w obrazie z centralnych filarów cudowności. W świątyni pochowany skryptu gruzińskich królów – Irakli II Gorgasali George XII i innych. Rada przeprowadziła ceremonii intronizacji nowego Katolikosa.

klasztor Samtavro

Klasztor znajduje się w miejscowości Mccheta. Klasztor został zbudowany przez króla Mirian w miejsce drewnianych kościołów zawiera środków konserwujących. Siedziba wielokrotnie niszczony i przywrócone. Kiedy George I (pierwsza połowa XI wieku), klasztor wziął obecną formę, chociaż poszczególne części i kopuła powstały później, po trzęsieniu ziemi w XIII-XIV wieku. Ten sam termin stosuje się również ołtarz bramę. Freski XVI XVII wieku. Klasztor Samtavro przechowuje kawałek filaru Mirotochivogo, cudowną ikonę Matki Bożej Iberyjskiego i św Nina, innych zabytków. Świątynia stała się miejscem spoczynku pierwszego chrześcijańskiego króla Mirian i jego żona Nana. Również tam pochowany szanowany gruzińskiej Saint – Elder Gabriel.

Jvari

Jest to kolejny przybytek, który słynie Mccheta. Jvari znajduje się poza miastem, na wysokim wzgórzu. Wydostać się tam, zwłaszcza z dziećmi, konieczne jest, aby wziąć taksówkę – wzrost wzgórza jest dość ciężki. Na dwadzieścia kierowca GEL trzepaczka do tarasu widokowego można czekać sporo czasu i powrót do miasta. Chodzi o Jvari Lermontow napisał w „początkujących”. U podnóża urwiska Aragwi „są wplecione w ramionach siostry” Kura. Nazwa Djvari tłumaczone z gruziński jako „krzyż”. I nazwa klasztoru nie podane przez przypadek. Na tej skale svyatitelnitsa Nino wznieśli krzyż na cześć przyjęcia chrześcijaństwa przez Gruzję. A sam kościół został zbudowany w VI wieku.

twierdza Bebristsihe

Jeśli przyjdziesz do Gruzji samochodem, należy odwiedzić tę zabytkiem. A jeśli nie – nie skąpić na taksówki. To atrakcją jest położony w Mccheta na północnych obrzeżach – jest również na szczycie wzgórza. Patrząc na te obrazy romantycznych ruin, trudno uwierzyć, że kiedyś zamka Bebristsihe obronił miasto przed najazdem wrogów. Wygląda na bardzo małą cytadelę. Najprawdopodobniej był to mały garnizon. Prawdopodobnie, twierdza była nie do zdobycia ze względu na swoje położenie i nie sprowadzają się do naszych czasów dodatkowym wzmocnieniem. W annałach cytadeli Bebristsihe wymienionych od 1156 r. W jego murach zmarł Georgia Demetre pierwszy król. Niestety, w 2010 roku, atrakcją był poważnie uszkodzony przez osuwisko.

Shio-Mgvime

Ten klasztor wraz z Svetitskhoveli i Jvari, Gruzji jest uważane za święte. Jego wyjątkowość polega na tym, że klasztor nie jest widoczna, choć nie ukrywa. Tak jak została ona zbudowana seryjnej z żółtawych półkach skalnych, które pojawiają się tylko wtedy, gdy podróżny bliżej klasztoru w bliskiej odległości. Wiele wycieczki w Gruzji przyjść do najstarszego świętej kompleksie w Mccheta. Klasztor zawdzięcza swoją nazwę od Simeona Mgvimskogo, który zbudował kościół w VI wieku. Zostało zachowane w niemal nienaruszonym stanie. Niski budynek z kopułą dwupoziomowego, który jest uzupełniany przez wieżyczką ze spadzistym dachem, jest wyjątkowy nie tylko w Gruzji, ale także na świecie. Klasztor jest interesujący nie tylko przez Kościół. Komórki starożytni mnisi hacked w skałach. Ważny do teraz mężczyzna jaskinia klasztor utrzymuje cudowną ikonę na uzdrowiciela Pantelejmona, co przyciąga wielu pielgrzymów.

Naturalne atrakcje w Mccheta

W okolicach miejscowości Kazbegi Parku Narodowego znajduje. Jest to nie tylko doskonała okazja do zapoznania się z malowniczej przyrody Gruzji. Po tym wszystkim, wąwóz w dolinie Terek dawna najważniejszym strategicznym przejście z Kaukazu na północy. Strome klify zwieńczone średniowiecznych zamków. Kazbegi – trzeci najwyższy szczyt. Według legendy, Prometeusz był przykuty tutaj.