784 Shares 5922 views

Co to jest aksamitny plastik i co mogę zrobić z niego?

Jednym z najciekawszych i najbardziej użytecznych hobby jest rzeźbienie zdjęć i rysunków z różnych tworzyw sztucznych. W dobrych dawnych czasach ludzie wykonali ceramikę i zabawki z gliny, a dziś zastąpiono nimi nowe, bardziej nowoczesne materiały. Plastelina, ciasto solone, plastykowe, foiamir – to dalekie od uzupełnienia ich listy. Dziś będziemy mówić o stosunkowo nowym materiale, takim jak aksamitny plastik. Ponadto będziemy nawet próbować je sami.

Co to jest?

Przez długi czas taki cudowny materiał z tworzywa sztucznego wszedł w życie needlewomen i artystów. Ta wspaniała masa jest bardzo podobna do zwykłej plasteliny, ma jasne kolory i jest łatwo ugniatać i rzeźbić. Jego cechą charakterystyczną jest to, że po całkowitym wyschnięciu , plastik staje się twardy, jakby wykonany z tworzywa sztucznego. Plastik ma znaczną niedogodność w pracy – aby usztywnić, musi być poddawana obróbce cieplnej: piec w piekarniku lub gotować. Nie zawsze jest to wygodne.

Aksamitny plastik lub, jak to się nazywa, glina aksamitna, nie ma takiej wady. Jest to bardzo lekka masa z tworzywa sztucznego, przyjemna w dotyku. Wysycha w powietrzu i twardnieje. Nie należy używać ogrzewania ani specjalnych utwardzaczy.

Rzeźba aksamitu z tworzywa sztucznego – okupacja jest bardzo przyjemna i całkiem niepowtarzalna. Wystarczy trochę ćwiczyć. Materiał ma niezwykłe właściwości:

 • Wysycha na wolnym powietrzu;
 • Nie toksyczny;
 • Nie powoduje alergii;
 • Po wyschnięciu zachowuje swój kształt i nie pęka;
 • Nie ma silnego zapachu chemicznego;
 • Ma jasne kolory;
 • Dobrze wymieszać;
 • Łatwo przyklejone do siebie i do wszelkich chropowatych powierzchni;
 • Dobrze wyciąć z stosy i nóż biurowy;
 • Może być malowany różnymi kolorami;
 • Zachowuje wydruki form, łatwo zdobione;
 • Jest lakierowana.

Narzędzia

Jeśli zdecydujesz się na pracę z aksamitnym tworzywem, będziesz potrzebować narzędzi. Zasadniczo zestaw nie różni się znacznie od tego, co jest stosowane do modelowania z konwencjonalnej plasteliny. Potrzebujesz:

 • Stosy;
 • Szczotki silikonowe;
 • Igły o różnych rozmiarach;
 • Folia;
 • Formy o różnych rozmiarach i fakturach;
 • Nożyczki;
 • Szkło lub walec toczny do walcowania masy;
 • Okrągłe szczypce;
 • Drut miedziany lub stalowy o różnych średnicach;
 • Wiele małych obiektów do rysowania tekstur: piór, czapki z uchwytów i tak dalej.

Początek pracy

Zanim zaczniesz, musisz narysować szkic przyszłego zwierzęcia. To bardzo ważne, pomaga właściwie ocenić cechy anatomiczne i przygotować wiele szczegółów.

Jeśli na podstawie przyszłego zwierzęcia potrzebujesz drutu, podejdź do swojego wyboru z całą odpowiedzialnością. Na przykład nie powinno to być aluminium. Ten przewód jest zbyt gruba i luźna. Z wieloma zakrętami, po prostu pęka. Będzie to bardzo nieprzyjemne, jeśli w tym momencie prawie gotowe prace będą musiały zostać przemodelowane.

Ponadto przewód musi być nierdzewny, dzięki czemu produkt będzie Cię zachwycał przez długi czas i nie będzie zaklecony brzydkimi plamami zardzewiałymi. I oczywiście grubość … Podstawową zasadą jest: "Im większy model, tym grubszy drut". Zbyt grube nie jest warte biorąc, zginie z wysiłkiem.

Tworzenie szkieletu

Jeśli zdecydujesz się użyć aksamitu tworzywa sztucznego do stworzenia zwierzęcia, przede wszystkim musisz stworzyć szkielet. W tym celu wyciąć trzy kawałki drutu. Od pierwszego powstaje grzbiet, od nosa do czubka ogona. Z pozostałych dwóch robimy łapy. Aby twoje zwierzę było stabilne, a wierzchowce nie uległy rozpadowi, łapy powinny być uformowane w parach. Z jednego kawałka drutu tworzy się prawą stronę: przednia łapa + plecy. Z drugiego kawałka jest lewa strona. Teraz wszystkie trzy klatki są mocowane razem, tylko skręcone cieńszym drutem. Nogi zwierząt mogą być lekko rozszerzone na stabilność.

Zwiększ "mięso"

Następnym etapem formowania szkieletu postaci z aksamitu tworzy opakowanie z folii. Tworzy tu trzon zwierzęcia. W tym celu małe kawałki folii umieszcza się w ramce w odpowiednim miejscu. Że folia nie jest "pełzająca", jej końce są mocno owinięte wokół drutu. W ten sposób powstaje tors zwierzęcia, głowy, łap i ogona.

W rezultacie powinieneś dostać rzeźbę z folii, postawioną na ramce.

Udekorujemy produkt

Teraz nadszedł czas, aby pracować z tworzywem sztucznym. Z głównego kawałka rozdzielamy małe części i przykryjemy całą figurą, rozprowadzając masę na folii. Kolor w tym przypadku jest absolutnie nieistotny, ponieważ ta warstwa jest zgrubna i będzie prawie niewidoczna.

Po tym, jak cała postać pokryta jest plastikiem i wygląda już jak przyszły smok smoka lub niedźwiedzia, pozostawia się do wyschnięcia. W celu dalszego przetwarzania rysunek nie pęknie, powinien być suchy. W zależności od rozmiaru produktu, może to potrwać około jednego dnia lub nawet więcej.

Kiedy produkt jest całkowicie wyschnięty, można przystąpić do dekoracji. W tym celu można zastosować różne techniki i narzędzia. Aby wydruk był wyraźny i wyraźny, małe kawałki plastiku o pożądanym kolorze są rozmazane nad elementem. Teraz na świeżej warstwie jest bardzo łatwo wycisnąć lub narysować pożądany wzór.

Ponieważ aksamitny plastik jest bardzo delikatnym i delikatnym materiałem, po prostu wytwarza pluszowe pióra, villi, skale i inne drobne detale. Ta praca jest oczywiście bardzo długa i pracowita, ale wynik jest tego wart. Każda pióro lub wełna jest wykonana osobno, po czym są klejone do obrabianego przedmiotu. Warto zauważyć, że w tym celu nie potrzebny jest kleista, wystarczy tylko wymazać mokrymi dłońmi krawędź.

Wszystkie drobne detale takie jak skale, pióra lub wełna są przymocowane do rysunku zgodnie z zasadą od dołu. Oznacza to, że górny rząd nieznacznie pokrywał się z poprzednim. Pozwala to osiągnąć największą naturalność kompozycji.

Gotowe prace są starannie suszone na świeżym powietrzu i, jeśli to konieczne, malowane. Do malowania prawie wszystkich typów farb można używać: akryl, akwarela, kredki lub długopisy żelowe. Jedyną rzeczą, jakiej doświadczyli mistrzowie, nie zaleca się ubiegania się o farbowanie – jest to gwasz. Wysycha bardzo słabo na plastik i nadal pozostaje lepki. Po całkowitym wyschnięciu, produkt można powlekać przezroczystym lakierem. To daje mu blask i dodatkową siłę.

Gdzie się uczyć?

Jeśli nadal nie odważysz się używać aksamitu tworzywa sztucznego dla kreatywności, lekcje mistrzowskie pomogą rozwikłać wątpliwości. Jeden z nich daliśmy w artykule. Nawet jeśli nie możesz znaleźć odpowiedniej klasy mistrzowskiej poświęconej pracy z aksamitnym tworzywem sztucznym, możesz skorzystać z lekcji odlewania z plasteliny. Jest wiele wspólnego między tymi substancjami.

Praktycznie wszystkie prace z użyciem substancji, takiej jak aksamitna plastyka, której zdjęcia zaprezentowano w tym artykule, zostały wykonane przez moskiewski artysta Eugene Hontor. Mistrz używa tego materiału w swoich pracach od 2006 roku i mistrzowsko opanował techniki pracy z nim.

Gdzie kupić

Ponieważ aksamitny plastyk jest zupełnie nowym materiałem na rynku rosyjskim, nie można go znaleźć w każdym sklepie do robótek. Najpopularniejszym tworzywem jest TM TUKZAR, który jest dostarczany przez firmę "Diamond". Tworzywa sztuczne tej marki są uważane za lidera w stosunku do "jakościowo-jakościowej".

W sklepach sieci handlowej "Orange Elephant" można kupić wiele do modelowania A-cley, aw sklepach internetowych można znaleźć firmę z tworzyw sztucznych Modena.

Przybliżona cena aksamitu wynosi 2 ruble na 1 gram. Oznacza to, że słoik 50 g kosztuje co najmniej 100 rubli. Ogólnie rzecz biorąc, nie tanie.

Jak samemu wyleczyć plastik

Ponieważ cena w sklepach gryzie się zbyt mocno, wiele osób potrzebujących jest zainteresowanych kwestią, czy można sobie wytworzyć aksamitne plastikowe ręcznie. Okazuje się, że możesz. Tylko tutaj jest jeden niuans. Domowa masa z tworzywa sztucznego może być bardzo toksyczna, więc zdecydowanie nie warto jej używać do zabawy dla małych dzieci.

Tak więc, aby tworzyć aksamitne tworzywo sztuczne, musisz:

 • Mały szklany lub metalowy słoik;
 • Aceton lub płyn do usuwania paznokci;
 • Pianka polistyrenowa – opakowania z urządzeń gospodarstwa domowego;
 • Metalowa łyżka lub łopatka do mieszania.

Wlać niewielką ilość acetonu do pojemnika i zerwać piankę na małe kawałki. Stopniowo opuszczamy części pianki do rozpuszczalnika i dokładnie wymieszaj. Występuje reakcja chemiczna, w wyniku czego piana jest stopiona i zmieszana z acetonem.

Powtarzaj proces, aż piana przestanie się rozpuszczać, działając zgodnie z zasadą "ile będzie to możliwe". Rezultatem jest lepka, lepka masa. Teraz musisz poczekać kilka minut, aż para rozpuszczalnika odparuje. Pamiętaj, aceton jest bardzo toksyczny. Dlatego staraj się nie wdychać oparów podczas pracy i dbać o ochronę oczu.

Aby usunąć nadmiar wilgoci z masy, przekłuć ją w małe ciasto i owinąć ją małym kawałkiem polistyrenu. Odłóż na chwilę. Masa rozpuszcza się i absorbuje. Powtarzaj operację, aż kawałki nie rozpadną się. Teraz można dodać barwnik o pożądanym kolorze, na przykład o żywności i dobrze go ugniatać. Dom jest aksamitny plastik jest gotowy. Przybliżony czas pełnego zgniatania wynosi 20-30 godzin, w zależności od rozmiaru. Jeśli nie masz czasu, aby go używać przez ten czas, włóż kawałek wody przez 4-5 dni. Znowu stanie się miękki. Ogólne właściwości takiego domowego tworzywa sztucznego są bardzo podobne do zakupionych, chociaż nie są one w pełni identyczne.