672 Shares 9529 views

KAMAZ-43269 "The Shot" (BMP-97): charakterystyka, zdjęcia. Kamaz-43269 "Watch" (BMP-97 "strzał")

Pancerz krajowy zawsze inny solidność i wysoka wydajność. Lekkie pojazdy opancerzone serwisu nie pojawił się tak dawno, zaledwie dziesięć lat temu wraz z wejściem do samochodu KAMAZ-43269 „The Shot”.

Potrzeba stworzenia lekki pojazd opancerzony

Druga wojna światowa okazała się efektywność wykorzystania lekkich pojazdów opancerzonych, które były już w użyciu w wielu krajach. W Związku Radzieckim nie było takiej technologii, która nie tylko przyniósł małych jednostek mobilnych na polu bitwy, ale także do udziału w nim. Taki mały samochód pancerny został stworzony w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku (BTR-40), ale nie ma się rozprzestrzeniać. Wojsko wykorzystywane dużych ciężkich pojazdów opancerzonych, począwszy od BTR-50.

Jednak doświadczenie pokazuje, że udział w operacjach wojskowych w Afganistanie, piechoty, pojazdów bojowych i transportery opancerzone było mało, potrzeba zmiany niepostrzeżenie małej grupy jednostek SWAT zmuszony do korzystania z pojazdów terenowych UAZ, uzbrojony w ckm „urwiska”, podczas gdy NATO stosować światła uniwersalnego opancerzony HAMWV (powszechnie znany hummer).

KAMAZ-43269 „The Shot” przez twórców planu i stał tak lekki opancerzony pojazd, który może wziąć udział w walce, jeśli to konieczne.

Historia BMP-97

SPC na Baumana w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, wraz z OAO „KAMAZ”, jak baza została podjęta KAMAZ 4326, rozpoczął pracę nad projektem stworzenia lekki pojazd opancerzony, o kodowej nazwie „The Shot”.

Później KAMAZ-43269 "The Shot" została wyznaczona BMP-97, czyli "Border samochód pancerny", w odróżnieniu od dawna wiadomo, BMP – "bojowy wóz piechoty"

Założono, że samochód o stalowym kadłubie zapewni straży granicznej na ochronę granic państwa.

Ale pierwszy prototyp domyślnie 1998 i braku funduszy został wydany wiosną 2000 roku, a dwa kolejne samochody zostały wyprodukowane w ciągu następnego roku.

Testy z partii o doświadczalnej wykazano, że BMP-97 może przechodzić bez poważnych napraw ponad 270 tysięcy kilometrów.

Na ramionach Federacji Rosyjskiej armii i eksportowana do Kazachstanu i Azerbejdżanu KAMAZ-43269 „The Shot” (BMP-97) został udostępniony w 2005 roku.

Jako lekki pojazd opancerzony odpowiednim dla transport ładunków cywilnych, to wolno było kupować i spółki cywilne.

Idąc do BMP-97 z zwolniony z części i podzespołów „Kamaz” w zakładzie JSC „Remdizel” Jest w Naberezhnye Chelny. "Kurhan" produkuje korpus pancerny dla KAMAZ-43269 "The Shot". Liczba wydanych pojazdów opancerzonych dzisiaj jest około stu pięćdziesięciu, a prawie wszystkie z nich w porządku.

Konstrukcja BMP-97

Stosując szereg węzłów SUV KAMAZ-4326 pozwoliło nie tylko do szybkiego montażu pojazdów opancerzonych, ale dokonał mniej ich produkcji i eksploatacji, naprawy i uproszczenie wykorzystania funduszy przeznaczonych na samochody dla niego i podwoziu KAMAZ.

Strukturalnie Kamaz-43269 „Shot” jest opancerzony pojazd przewożący spawany stalowy korpus jest podzielony, jak w klasycznym samochodzie, na dziesięć komory i komory silnika. Korpus jest zamocowany na podwoziu KAMAZ 432.

Boczne i furtę rufową i wyłazy dla personelu, aby szybko zalogować się i zostawić samochód. Załoga dwóch osób znajdujących się w przedniej części kabiny i siedzenia dla ośmiu spadochroniarzy zamontowane wzdłuż boków z powrotem do nich. Duże i małe pochylone szyby okien w tylnych drzwiach i boki pozwalają na monitorowanie sytuacji.

Podgrzewacz umożliwia, niezależnie od tego, czy silnik pracuje przechowywane w kabinie załogi i temperaturze roboczej do lądowania. Dodatkowo, urządzenie wyposażone jest w system obrony zbiorowej ze specjalnej jednostki filtrującej.

Ochrona i uzbrojenie

Armor KAMAZ-43269 organizm może wytrzymać uderzył trzystu metrów od ciężkiego karabinu maszynowego, a pasza i dolna część ciała – od trzydziestu metrów karabin kalibru 7,62 mm.

Opancerzony dolny specjalnie ukształtowane tak, aby chronić przed odłamkami kopalni anty-osobowych.

Do wypalania ręczna broń i atak deski załogi między oknami są wyposażone w żaluzje luk.

Patrol pojazd opancerzony może być wyposażony w obracającą się głowicy , która wyznacza różne rodzaje broni. Może to być karabin maszynowy „Kord” 12,7 mm karabin maszynowy KPVT, których kaliber jest już 14,5 mm, 30-mm granatnik „Płomień”, pistolet 2A42 jest również 30 mm lub nawet System przeciwpancerny pocisk kierowany. Zgodnie z mocą broni „The Shot” w pełni uzasadnia swoją nazwę.

Kryteria skuteczności KAMAZ-43269 "The Shot"

Specyfikacje silnika pozwalają opancerzony masy własnej pojazdu, który jest 10,86 tony, a przy pełnym obciążeniu – 11,9 ton, rozwijać dobre prędkości na drogach 90 km / h, rezerwa mocy bez wypełnienia ponad 1000 km. „Shot” może holować przyczepę o masie 5 ton.

Silnik wysokoprężny KAMAZ 740.10-20 V8 z układu chłodzenia cieczą, o mocy 240 KM, który znajduje się w komorze silnika, zabezpieczony przed bezpośrednią ekspozycją na nachyloną płytę pancerza.

Oprócz dwóch głównych zbiorników zabezpieczone (samouszczelniający) paliwa, całkowita pojemność 250 litrów, wyposażonym w innym pojazdem, a dodatkowy dvadtsatilitrovym pancernej zbiornika.

Na opancerzonym KAMAZ 43269 „shot” i TTX obejmują duży prześwit 385 mm, które wraz z dużymi 310-533 kół umożliwia Fording głębokość 0,8 m, wykopów o szerokości 0,6 m, a ściany dwie stopki wysokości.

Zalety KAMAZ 43269

Duża pojemność przy małych wymiarach i wysokiej przepuszczalności – główną zaletą, dla których, w rzeczywistości, stworzony Kamaz-43269 „shot” (BMP-97). Zdjęcie pokazuje, że przedział zamieszkany dziesięć osób mogą być umieszczone wewnątrz niej bez przeszkadzania sobie nawzajem.

Charakterystyczne kontury samochodu wystające do przodu nosa, co pozwoliło instalacji czołowej pancerza pod kątem, pod warunkiem, że ósma klasy ochrony łuku BMP-97.

Zaletą jest to lekkie pojazdy opancerzone oraz zdolność do zmieniania szkielet z pistoletu do ATRA.

Jeszcze przed niezwykłą BTR-80 KAMAZ 43269 pewne zalety ma nadal. Po pierwsze, to jest więcej niż połowę tańsze i znacznie wyższy zasób. Ponadto, do konserwacji i naprawy, wymaga mniej wysiłku. koszty operacyjne na poziomie konwencjonalnym pozwolenia pojazdu uniwersalnego wojska bez ograniczeń obsługiwać maszyny po drogach publicznych. Kierowców i osób obsługujących nie wymaga specjalnego przeszkolenia, aby go obsługiwać.

Wady KAMAZ-43269

może trudno uznać za wadę, niektóre cechy konstrukcyjne KamAZ 43269. Duże koło zapasowe pokrywa jedną surową drzwi. Powodować trudności w szybkiego załadunku i wyładunku pokładzie otwory klapy uformowane w dolnych płyt pancernych.

Podczas pracy w sytuacji bojowej stało się oczywiste, a wiele bardziej poważne wady. Podczas intensywnego używania w maszynach zostały złamane sprężyny i może wypaść z Cardan i długotrwały ostrzał z ciężkiego karabinu maszynowego pancernej serii, a nie w ogóle i zupełnie przypadkowo i niespodziewanie, powodując dolegliwości wśród żołnierzy, a wreszcie z BMP-97 spadła.

Kamaz 43269 "The Shot" ( "Watch")

Jednak projektanci „Kamaz” tych poważnych braków poprawione, nieco zmieniony kształt przedniej szyby i wzmocniony pancerz czołowy (stało i kuloodporny i balistyczny). Więc nie było modyfikacją samochodów „shot” pod nazwą „Patrol”, który jest pozycjonowany jako obramowanie radiowozie, ale może być również używany do rozpoznania.

Kiedy mały rozmiar (5300 x 2500 x 2300 mm) „Watch” jest bardzo mobilny, który chroni ją przed bezpośrednim kontaktem z pocisków artyleryjskich w środowisku walki miejskiej. Zarządzane „Watch” jako zwykły duży SUV, na przykład, „Ural”.

Potężne bronie i to polega na umieszczeniu poważne amunicji. Może to być 1300 7,62 mm naboje kalibru i 500 na maszynowy dużego kalibru; 350 granatów i 300 rund tridtsatimillimetrovyh zamiast pięciuset sztuk amunicji. Amunicja może zawierać SAM 4 "Strzałka-3„lub 8 ATGMs" Cornet-M".

Modyfikacja KAMAZ-43269

Oprócz dwuosiowych pojazdów BMP-97 do zastosowania w wojsk granicznych, KAMAZ-43269 „pod obserwacją” jako straży granicznej i pojazdu rozpoznawczego i zmodernizowany samochód „strzał”, w 2008 roku projektanci „KamAZ” została wystawiona, a następnego roku Zebraliśmy prototyp podobny opancerzony samochód, ale trzy-osiowy, przeznaczony do przewozu trzynastu ludzi.

Kolejny samochód na podstawie Kamaz-43269 „The Shot” został wprowadzony w 2010 roku i był przeznaczony do zdalnego pobierania i zniszczenia nowoczesnych kontrolowanych pól minowych.

Specjalny samochód pancerny trójosiowy SBA-60-K2 z piękną nazwą „Bułat”, które wykorzystano wiele elementów i rozwiązań KAMAZ-43269 „The Shot”, został wprowadzony w 2011 roku.

Łatwy BMD (powietrzny pojazd bojowy), „Wojownik” i BRM (opancerzony pojazd rozpoznawczy) „Otter” został stworzony w oparciu o KAMAZ 43269 „Dozór”.

Używanie pojazdu KAMAZ-43269

Obecnie modyfikując KAMAZ-43269 wykorzystywane jako pojazdy rozpoznawcze na Kaukazie. Są to maszyny z wyposażeniem dla bezzałogowych samolotów lekkich.

Pojazd KAMAZ-43269 „The Shot” są zawarte w Strategicznych Sił Rakietowych wszystkich podmiotów, które są odpowiedzialne za ochronę baz rakietowych i wyrzutnie rakiet mobilnych podczas patrolu.

Zamiast ciężkich BTR-80 „shot” jest używany Federalnej Służby Więziennej.

Myśl techniczna idzie do przodu, pojawiają się nowe rodzaje technologii, ale KAMAZ-43269 „The Shot” ( „Watch”) nadal służyć godnie.