730 Shares 1952 views

Soczewka typu fisheye to prawdziwy romans fotografii

W sztuce fotografii jest wiele ciekawych i niezwykłych rozwiązań i sztuczek, które pozwalają nie tylko dokładnie i pięknie pokazywać wszystkie piękno świata, ale także tworzyć prawdziwe arcydzieła. Niektóre z nich są tak fantastyczne i wspaniałe, że wyglądają jak bajkowe obrazy magii. Ale prawdziwą sztuką nie jest zmiana obrazu nie do poznania, ale tylko dać mu szczególny urok za pomocą małych sztuczek.


Soczewka "fish eye" jest wspaniałym odkryciem dla amatorów fotografii i profesjonalistów. Ma maksymalny kąt widzenia – 180 °, a zniekształcenie, które występuje podczas fotografowania, daje interesujący i oryginalny efekt.

Zasada soczewki, jej odmiany

Nazwa "oko ryb" otrzymała nazwę w 1906 roku. Robert Wood zauważył, że gdy obraz z jego pomocą okazuje się, ryba widzi powierzchnię Ziemi z pod wodą. Podobny obraz widać w wizjerze drzwi. Zniekształcenia (zakłócenia) występują bardzo silnie, tylko niewielka strefa w centrum mniej lub bardziej spełnia swoje prawdziwe parametry. Wykorzystał ją wcześniej w meteorologii, tylko w celu zobaczyć całą sferę niebieską.

Ciekawe, że nawet teraz taki cel jest wykorzystywany w pracach naukowych, gdy trzeba zwiększyć maksymalny kąt widzenia. A amatorskim fotografom stało się cudownym znalezieniem, z którym można tworzyć oryginalne krajobrazy lub dzieła architektoniczne, śmieszne portrety i wiele więcej.

Obiektyw oczu ryb ma dwa różne typy. Pierwszy z nich nazywa się okrągły lub okrągły. Daje pełny obraz w postaci okręgu, tworząc oryginalny obraz. Kąt jego wzroku wynosi 180 °. Ale w rzeczywistości działa w taki sam sposób, jak inne soczewki, przechwytujące tylko część czujnika – prostokąt, który jest umieszczony w średnicy obiektywu. Ten prostokąt staje się okrągły obraz później. Zwykle produkują takie akcesoria do formatu 35 mm. Ich ogniskowa wynosi 8 mm.

Co jeszcze może być obiektywem rybie oko? Druga opcja jest nazywana przekątną lub obiektywem pełnej klatki. W tym przypadku wykorzystywany jest cały obszar czujnika, a kąt widzenia wynosi 180 ° tylko ukośnie. Będzie to około 147 ° w poziomie i 95 ° w pionie.

Oddziel typy soczewek w sposób arbitralny – wszystko zależy od tego, jaka część czujnika ma być używana. Dlatego też standardowy efekt soczewki typu "rybie oko" może być dowolny, różnica ta będzie tylko wielkością samego czujnika. Te akcesoria są dość drogie, a czasami próbuje zastąpić je zwykłymi konwertorami. Przetwornik jest umieszczony na normalnym obiektywie, ostro zmieniając jego kąt widzenia. Umożliwiają robienie zdjęć w szerokim formacie na dowolnych kamerach. Aby jakość obrazu była dobra, wystarczy nacisnąć przy małej przysłonie.

Jak poprawnie zdjąć obiektyw "rybie oko" – podstawy właściwego zdjęcia

Duży plus tego typu soczewki jest to, że nie ma problemów ze skupieniem obrazu. Dzięki dużej powierzchni kontaktu ze światłem zdjęcie jest bardzo wyraziste i wyraziste. Linie centralne (pozioma i pionowa) nie są zniekształcone.

Efekt "fisheye" wygląda bardzo ładnie podczas fotografowania nieba. W lesie, pomiędzy domami lub po prostu kopułą nieba można usunąć obiektywem okrągłym.

Szeroki format obrazu umożliwia fotografowanie w pobliżu obiektów architektury. Aby obraz był harmonijny, musisz spróbować zaobserwować jego ramy – do łączenia linii poziomej lub pionowej z nawet elementami konstrukcji.

Zabawne portrety lub po prostu śmieszne zdjęcia uzyskuje się podczas fotografowania przy użyciu soczewki ocznej. Środkowa strefa jest mniej zniekształcana, więc jest miejsce na główne cele strzelania. Cztery strefy kątowe są obszarami maksymalnego zniekształcenia.