290 Shares 6521 views

Prawidłowo dobrać woblery do okonia

Oczywiście, przyciąganie wobblings ważki szczupak i zander jest bardzo interesujące. Ale początkujący powinni najpierw powstrzymać wybór na pasiastym drapieżniku – okoń. Gęstnieje, od połowy wiosny aż do późnej jesieni. Aby wybrać woblery do okonia na bieżąco nie jest trudne. Ponadto, to dużo żarłoczna ryba, a jeśli podejdziesz do sprawy odpowiedzialnie i przygotować, a następnie łapanie okoń może być wielką przyjemnością. Z natury jest bardzo chciwa rybka. Zwykle uczeń nie pogardza banalnie larceny ofiary z jego szczęśliwego kolegi. A jeśli początkowo nie interesowała się przynętą, to jeśli do niej dołączy kolejna minke, z pewnością spróbuje ją zabrać. Na okoń nie ma bardziej pysznego kawałka niż ten, który został wyparty przez siły od przyjaciela.

Woblery do okonia są głównie małe i średnie. Ale warto rozważyć, że mała przynęta wyrzuci trifle. Dlatego najlepiej jest, aby preferować woblery o długości od czterech do około dziesięciu centymetrów. Coraz częściej okonia atakują przynętę, aby nie jedli, ale by odeprzeć potencjalnego rywala. Właśnie tam trafia na haczyk. Jest to szczególnie ważne, gdy łapanie nie jest pojedyncze, ale okoń szkolny. Czasami wigglery na okonie, wyposażone w trzykolatkę, dostarczają rybakowi nie jednego, ale dwóch nieszczęsnych drapieżników, z których każdy siedzi na oddzielnym tee. W przypadku połowów większych okazów, średnie przynęty są korzystne, a ich prawidłowa gra jest bardzo ważna. Okablowanie nie powinno być szybkie.

Doświadczeni rybacy zauważają, że okoń nie jest przywiązany do zewnętrznego wyglądu przynęty. Wielu widziało, jak ten drapieżnik zaczyna szukać wspólnego naga hak. Ale nadal, bobblery na okoń muszą spełniać wiele cech. Po pierwsze, ich długość nie powinna idealnie przekraczać sześciu centymetrów. Najlepiej nadać kolor czerwony lub żółty połysk. Ważne jest, aby wobler nie był matowy, ale świecił jasno na słońcu. Po drugie, haki powinny być małe. Jeśli lubisz wobler jest wyposażony w duże trójniki, to lepiej je zmienić na małe. Jest jeszcze jeden niuans. Przy zakupie przynęty lepiej wyjaśnić, czy smycz ma jakiś wpływ na jego grę. Oczywiście, że przy łapaniu okonia, to nie ma znaczenia. Ale w stawach, gdzie żyją wieloryby minke, szczupak często spotyka się, a gryząc go, można łatwo stracić wobler, jeśli nie ma stalowej smyczy.

Oczywiście każdy arsenał każdego wędkarza ma swoje chwytliwe przynęty. Jest jednak zdania, że najlepsi woblery na okoń są produkowane przez SPRO. Bardzo ważny jest model Big Belly Crankbait 50. Ten wobler jest specjalnie zaprojektowany do połowu okonia. Jego długość wynosi pięć centymetrów. Najlepiej używać go na wystarczająco dużej głębokości, która może osiągnąć do 3 metrów. Ale na płytkich wodach, nie pokazuje się po najlepszej stronie. Woblery na perchę tego modelu mają doskonałe właściwości aerodynamiczne. Mogą być rzucone w odległości 30 metrów od brzegu i wykonywać wysokiej jakości pełnowartościowe okablowanie. Oprócz okonia, szczupak dobrze reaguje na te woblery.