521 Shares 2248 views

Montana – stan Stanów Zjednoczonych. Opis, rozwój, Zabytki, zdjęcia

Montana – Stan, część Stanów Zjednoczonych Ameryki. Związek 41 jest zarejestrowana pod numerem. Znajduje się w północno-zachodniej części Stanów Zjednoczonych. W tym samym czasie nadano mu przydomek – „skarb państwa”, uznawany oficjalnie.


Opis stanu

Nazwa państwa pochodzi od hiszpańskiego słowa Montana, co tłumaczy się jako „góra”. Jest to dość symboliczny, ponieważ w centrum i na zachodzie Montana znajdują się ponad 70 zakresów Gór Skalistych. Jej kapitał – Helena – słynny Capitol, domu Montana kadencji. I do większości dużych miast są Billings, Missoula i Bozeman.

Montana – stan, o łącznej powierzchni 381,156 metrów kwadratowych. km. Spośród nich, stanowi grunt dla 377,295 metrów kwadratowych. km. Od strony wschodniej graniczy z Dakoty Północnej i Południowej, z południa – ze stanu Wyoming, Idaho – zachodu i północy – z Kolumbii Brytyjskiej, Saskatchewan i Alberta (Kanada).

Trochę historii

W 1803 roku, kiedy Stany Zjednoczone zakupione od Francji kolonię of Louisiana, Montana ziemia stała się częścią Stanów Zjednoczonych. Merriweather Lewis i William Clark został uhonorowany być pierwsi badacze Montana. Doprowadziły one do ekspedycji, której celem było zbadanie nowego terytorium. Podczas wyprawy dokonał pierwszego mapę Stanów Zjednoczonych ziemiach północno-zachodnich. Merriweather L. i W. Clark znakomicie poradził sobie z zadaniem powierzonym im i Montana (USA) zaczął się gwałtownie rozwijać.

populacja

W Montanie, gdzie znajduje się ponad milion ludzi. Średnią gęstość 2,5 ludzi. na kilometr kwadratowy. Angielski jest używany przez więcej niż 94% ogólnej populacji. Na zachodzie Szkotów Montana rezydentami, Finów, a nawet Słowian na wschodzie – potomkowie imigrantów z krajów nordyckich.

Należy zauważyć, że Montana – stan, którego populacja stale rośnie. Oczywiście wynika to z dobrego rozwoju gospodarczego, który ma bezpośredni wpływ na poziom życia mieszkańców.

Słynny Montana

Główne sektory gospodarki Montana to:

  • górnictwa;
  • przemysł rafineryjny;
  • rolnictwo;
  • inżynierii mechanicznej;
  • Wytwarzanie produktów z drewna.

Ale biorąc pod uwagę stan powód nadano przydomek „skarb państwa” – wnętrzności obszaru bogatego w oleju, węgla, złota, ołowiu i gazu ziemnego. Montana – jest jedynym dostawcą palladu i platyny. Jest to stan należący do tytułu największego dostawcy talku.

Billings – nie tylko największym miastem, ale także kapitału ekonomicznego państwa. Istnieje wiele firm produkcyjnych – od inżynierii do petrochemii.

Montana – państwa, gdzie zajmuje się uprawą pszenicy, jęczmienia, ziemniaków, fasoli. Ponadto, nie jest wielki rozwój hodowli zwierząt. Mieszkańcy są zaangażowani w hodowli bydła i owiec, świń, a nawet lamy.

W Montanie ekoturystyka umieścić na wysokim poziomie. Obejmuje ona wędkarstwo, jazda konna, wspinaczka i rafting.

Celowniki

Najważniejszą atrakcją w stanie, być może, jest Park Narodowy Glacier. Jej terytorium obejmuje prawie 4 tys. M. km od pasm górskich. Zawiera ponad 100 jezior (z których największe jezioro. MacDonald) i około 40 lodowców.

Uważana za najpiękniejszą staw Saint Mary. Woda jest delikatny kolor turkusowy, ale przez cały rok temperatura jest niska, jak na jezioro praktycznie bez ocieplenia. Bardzo popularnym miejscem jest Jaskinia Lewisa i Clarka, który uważany jest za najstarszy park narodowy. Ponadto, park jest domem dla niedźwiedzi grizzly i kanadyjskiej rysie, które są zagrożone wyginięciem, dlatego też muszą być chronione.

Gotycka katedra jest również bardzo popularne wśród turystów w Helena. Szczególnie piękny tutaj w śnieżny dzień, więc wszyscy fotografowie i turyści chcą uchwycić tę pamięć cud.

W stanie przez cały rok odbywają się różne festiwale: balony, drzew, truskawki, wino. Różnią się oryginalność, piękno i ich przyrodzonej świetności.