852 Shares 8357 views

Plazmowy lub LCD – trudny wybór

Jak cicho „zostały zatopione w zapomnienie” czasów czarno-białych telewizorów, i stopniowo spadać z telefonów moda z konwencjonalnym CRT. Nowa generacja płaskich telewizorów zyskuje rynek telewizyjny. ich ceny znacznie spadły, a wielu konsumentów myśleć o tym, co do zmiany przestarzałych „box”. I tu pojawia się pytanie: co jest lepsze – plazmy lub LCD TV.


I aby rozwiązać ten problem, musimy zrozumieć, co różnice między nimi. I istnieją różnice między nimi, a polegają one na zupełnie odmiennych zasadach karmienia obraz na ekranie. Każda z tych technologii ma swoje zalety i wady. I znać różnicę między telewizorem plazmowym na wyświetlaczu LCD jest nieco głębiej w historii tych technologii.

technologia LCD jest znany od ponad stu lat, od 1904 roku. Początkowo ciekłe kryształy zostały opracowane w celu transmisji „martwy” obraz. Wyświetla zegarki i kalkulatory. Trwało to przez wiele lat, aż technologia ta zaczęła być używana do monitorów komputerowych, a potem do tradycyjnego telewizora.

Cóż, technologia „plazma” został otwarty w 1964 roku. Ale po raz pierwszy na ekranie telewizora, aby wykorzystać go w 1998 roku, podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano. Technologia ta pozwoliła na przesyłanie obrazów na dużym ekranie, w zależności od wielkości , który jest dla tradycyjnych telewizorów były dostępne.

A teraz, warto dzieje podstawowych parametrów telewizory, które są interesujące dla konsumentów. A jednym z nich jest wielkość ekranu. W tej konfrontacji – plazmy lub LCD – przewodów plazmowych. Po pierwsze, minimalny wymiar ekranu plazmowego wynosi 32 cali. Po drugie, telewizory plazmowe o przekątnej 42 cali jest nadal tańsze niż telewizory LCD o takich samych wymiarach. Ale pierwszy akapit nie zawsze działa w osoczu. Po tym wszystkim, nie każdy potrzebuje duży telewizor, a nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Dlatego w segmencie telewizorów z małych ekranów nierównej konkurencji z ciekłych kryształów mogą dotrzeć tylko stare dobre kineskopy.

Plazmowy lub LCD – te dwie technologie są mierzone nie tylko w rozmiarze. Zużycie energii nie jest też ostatnim czynnikiem. A jeśli niedawno spun liczniki plazmowe telewizory LCD szybciej, a teraz w zużyciu energii elektrycznej są prawie równe. Ponadto taki parametr jest dyskusyjna jako kąta oglądania telewizji. Z plazm tutaj wszystko jest jasne – to pozostaje koncentruje się w zakresie 160 stopni. Niektórzy producenci LCD i ekrany deklarują, że mają kąt widzenia 178 stopni. Ale te dane są pewne pytanie. Po tym wszystkim, obraz na tych ekranach blednie i traci kontrast przy znacznie mniejszych kątów.

Wielu ludzi, którzy dokonali go na czarno-biały telewizor, pamiętam ile było wtedy „record” i „Brzozy”. Ich żywotność przez dziesięciolecia. Teraz także ten, kto stoi przed wyborem – plazmy lub LCD zastanawiał się, ile będzie służyć jego nowy nabytek. Producenci wyświetlaczy LCD deklarują, że ich „dziecko” może pracować do 40 lat, jeśli zawierają one średnio 4 godziny dziennie. Jednocześnie życie wyświetlaczy plazmowych paneli jest uważane za dwa razy mniej. Jednak, aby udowodnić to stwierdzenie może być tylko w 10-20 lat, kiedy pierwszy „długowieczne” z każdym z „partii walczących”. A teraz możemy śmiało powiedzieć tylko jedno – monitory LCD mają dłuższą żywotność.

Innym ważnym aspektem tego dylematu – plazmy lub LCD jest odwzorowanie kolorów. Na tym parametrze wyjątkowo wygrywa plazma. Osiąga się to przez proces blokowania światła w takim panelom. W osoczu, nieaktywne piksele są wyłączone, a więc ekran nie obserwuje zewnątrz oświetlenia. W technologii LCD światło ciągle wnika w szczeliny tablicy pikseli. Daje kolor otępienie i zakłóca naturalne odcienie.

Jednocześnie, ekrany plazmowe może cierpieć z powodu wypalenia. Efekt ten może wystąpić, jeśli jest to długi czas „wychodzić” obraz statyczny. I luminofory „zużywa się” z takiej intensywnej „pracy”. Doprowadzi to do tego, że po pewnym czasie na ekranie będzie widoczny retencji sylwetka obraz. Telewizory LCD to „choroba” nie jest naruszona. Ponadto, wiele zależy od ustawień telewizora producenta, jego integralności. I dotyczy to obu technologii. I który z nich wybrać, każdy ma prawo do decydowania o sobie.