208 Shares 8256 views

Irma Grese: historia strażnika

Irma Greze jest znana na całym świecie ze swoich straszliwych działań, pracując jako opiekun w niemieckich obozach zagłady. Za swój charakter otrzymała pseudonim Blonde Devil. Kim była młoda kobieta i jak stała się Aniołem Śmierci?


Rodzina

W świetle Irma Grese pojawiła się 7 października 1923 r. W pobliżu Pazevalki (północno-wschodnia część Niemiec) w rodzinie chłopskiej. Bertha i Alfred mieli pięciorga dzieci. W 1936 roku wszystkie zostały pozostawione bez matki, która popełniła samobójstwo. Ojciec od 1937 roku został zarejestrowany w NSDAP i angażował się w samodzielne wychowanie dzieci.

Początek

Tragedia rodzinna nie pozwalała dziewczynie na odpowiednie wykształcenie, a 15 lat Irmy Grese, której zdjęcie przetrwało do dziś, zmuszono do opuszczenia szkoły. Jednocześnie zaczęła aktywnie demonstrować swoje cechy w Unii Niemowląt.

W ciągu najbliższych trzech lat Irma Greze, która swoją historię zdumiewa się swoimi okrutnymi i okrutnymi stronami, próbowała sama w różnych specjalnościach. Przez pewien czas była asystentką pielęgniarki w jednym z sanatoriów SS. Nie stała się pracownikiem medycznym. W wieku 19 lat pomimo niezadowolenia ojca stała się częścią jednostek pomocniczych SS.

Działania w obozie koncentracyjnym

Jej praca w oddziałach pomocniczych Irma Greze zaczęła się od obozu Ravensbruck. Rok później została mianowana w Auschwitz-Birkenau. Mniej niż sześć miesięcy, kiedy otrzymała stanowisko starszego strażnika. To sprawiło, że była drugą osobą wśród personelu obozowego. Co ważniejsze, był tylko komendant.

Ciekawym faktem jest informacja, że 20-letnia dziewczyna nie będzie strażnikiem przez całe życie. Miała sen – aby zostać aktorką po wojnie.

Wiosną 1945 roku młoda kobieta została skierowana do obozu Bergen-Belsen na jej prośbę, gdzie została przeniesiona do dowódcy Joseph Kramer. Miesiąc później została pojmana przez Brytyjczyków.

Okrucieństwo młodego opiekuna

Podczas śledztwa w sprawie Pięknego Potwora, jak to było nazywane, wiele przetrwych więźniów potwierdziło zeznaniami szczególnego okrucieństwa, z którym pracowała w obozach Irma Grese.

Podczas tortur używała emocjonalnych i fizycznych metod upokorzeń. Osobiście zabiła martwych więźniarek, wybrańców, którzy zabijali ich w komorach gazowych, lubili strzelać do więźniów, co było prowadzone w przypadkowej kolejności.

Wśród jej ulubionych zajęć było podżeganie psów do więźniów. Własne zwierzęta domowe, a jednocześnie szczególnie głodowa na większą agresywność.

Pamiętała wielu więźniów jako blondynkę w ciężkich butach z pistoletem i tkaną batem w dłoniach.

Ponadto prasa zachodnia pisała wiele o wszelkiego rodzaju seksualnych zainteresowaniach straży. Została nagrodzona kontaktem z Josefem Kramerem, Josefem Mengele, a także przyjemności seksualne z strażnikami SS. Nie ma tego potwierdzenia.

Proces Belsen

Irma Greze, której tortury były szczególnie okrutne, została wzięta do sądu po więzieniu. Proces zbrodni popełnianych przez pracowników obozu nazywał się Belzensky. Został on zainicjowany przez brytyjski trybunał wojskowy, który zlikwidował przypadki 45 osób, które pracowały w obronie wyzwolonego obozu angielskiego. Połowa z nich to kobiety. Sąd funkcjonował od września do listopada 1945 r. W mieście Lüneburg.

Początkowo pozwani powinni byli być bardziej, ale nie wszyscy mieszkali, aby zobaczyć sąd:

  • Osiemnastu osób zmarło na tyfus, który zawarł umowę z Bergen-Belsen;
  • Trzy zostały zastrzelonych, próbując uciec;
  • Jedna osoba osobiście przyniosła punkty do życia.

Interes w tym sądu był niesamowity. Wynikało to z faktu, że większość więźniów pracowała wcześniej w Auschwitz. Na rozprawie świat pierwszy raz nauczył się takich zbrodni przed ludzkością, jak dobór, krematoria, komory gazowe. Chociaż w obozie nie było komór gazowych, w nim zmarło około 50 tysięcy osób.

W zależności od wagi zbrodni werdykt sędziów był inny. W ten sposób 11 osób zostało skazanych na śmierć, 20 otrzymało od dziesięciu do piętnastu lat pozbawienia wolności, a pozostałe zostały uniewinnione. Wśród wydanych w trakcie procesu byli mali pracownicy obozowiska: elektryk, kucharze, sklepikarz i inni przedstawiciele państwa.

Najbardziej znanym przypadkiem procesu Belsen:

  • Josef Kramer, dowódca obozu Bergen-Belsen, którego więźniowie nazywali Bestią. W trakcie swojej jedenastoletniej kariery pracował w wielu obozach koncentracyjnych, m.in. w Auschwitz. Sąd oskarżył go o zabicie 80 więźniów, których ciała zostały później wykorzystane przez dr Augusta Hirza za ich badania.
  • Fritz Klein, lekarz obozowy, który dołączył do SS z armii rumuńskiej i przeprowadził eksperymenty z więźniami obozu. Także w swoich obowiązkach w obozie wybrał Żydów i Cyganów do komór gazowych.
  • Elizabeth Volkenrath jest pielęgniarką i asystentką doktora Kleina.

Wykonanie

Strażnik Irma Greze została skazana na śmierć, wisząc, jak udowodniła jej poczucie winy. Werdykt został wcielony w życie w dniu 13.12.1945 r. W więzieniu Hameln. Zdaniem świadków, noc przed jej wiszącą z kolegą w obozie, Elizabeth Volkrenrat, śpiewała piosenki i roześmiała się.

Procedura została wykonana przez angielskiego egzekutora Alberta Purpleta. Kiedy rzucił pętlę na szyję oskarżonej kobiety, powiedziała spokojnie: "Szybciej". W chwili śmierci miała 22 lata. W ten sposób zakończyło życie pięknego i okrutnego opiekuna, który pomimo młodego wieku zniszczył tysiące życia.