94 Shares 1085 views

Zasady działania tranzystora

Tranzystor – urządzenie, które działa na półprzewodnikach w elektronice. Jest przeznaczony do konwersji i wzmacniania sygnałów elektrycznych. Istnieją dwa typy urządzeń: bipolarny tranzystor i jednobiegunowy tranzystor lub pole.


Jeżeli tranzystor są dwa typy nośników ładunku pracować jednocześnie – dziury i elektrony, nazywa dwubiegunowe. Jeżeli tranzystor jest tylko jeden rodzaj opłat, jest jednobiegunowy.

Wyobraź sobie pracę zwykłej wody z kranu. Okazało śrubę – zwiększenie przepływu wody, odwrócił się w drugą stronę – zmniejszenie lub zatrzymanie przepływu. Praktycznie jest to zasada działania tranzystora. Tylko elektrony zamiast strumienia wody przepływającej przezeń. Zasada działania tranzystora bipolarnego rodzaju charakteryzuje się tym, że za pomocą tego urządzenia elektroniczne są dwa rodzaje zasilania są. Są one podzielone na wysokim, lub zasadowym i mały lub kierownika. Przy czym regulacja prądu wpływa na zdolność głównego zasilania. Rozważmy tranzystora polowego. Zasada jego działania jest inny od pozostałych. Przechodzi tylko jeden prądowego , który zależy od otoczenia pola elektromagnetycznego.

Tranzystor bipolarny jest wykonany z 3 warstw półprzewodnika, a także co najważniejsze, dwa PN-węzłów. Konieczne jest, aby odróżnić PNP i NPN przejściami, a zatem i tranzystorów. Te półprzewodniki są naprzemiennie elektronów i otwór przewodzenia.

Bipolarny tranzystor ma trzy zaciski. Ten kontakcie pozostawiając warstwę środkową i dwie elektrody na krawędziach – emiter i kolektor. W porównaniu z tymi dwoma elektrodami skrajne warstwy podstawowej jest bardzo cienka. Wzdłuż brzegów obszaru tranzystora półprzewodnika nie jest symetryczna. warstwy półprzewodnikowe umieszczone na stronie kolektora do prawidłowego działania urządzenia należy pozwolić trochę, ale jest grubsza w porównaniu z boku nadajnika.

Zasada działania tranzystora są oparte na procesach fizycznych. Spójrzmy prawdzie w pracy z modelem PNP. Model NPN będzie działać podobnie wyjątkiem biegunowości napięcia pomiędzy takich podstawowych elementów jak kolektor i emiter. To będzie w przeciwnym kierunku.

Substancją typu p zawiera otwór lub jony naładowane dodatnio. N typu substancja składa się z ujemnie naładowanymi elektronów. W naszej liczby tranzystorów otworów w regionie F jest znacznie większa niż liczba elektronów w N.

Po podłączeniu do źródła napięcia pomiędzy takimi częściami jak emiterem a kolektorem tranzystora zasad działania opierają się na fakcie, że otwory są przyciągane do słupa i do zebrania w pobliżu nadajnika. Ale prąd nie udać. Pole elektryczne od źródła napięcia nie dociera do kolektora bo gruba warstwa półprzewodnika emiter i baza warstwy półprzewodnika.
Następnie podłączyć źródła napięcia z inną kombinację elementów, a mianowicie z bazy i emitera. Teraz otwory są wysyłane do bazy danych i zaczynają wchodzić w interakcje z elektronami. Środkowa część podstawy jest nasycony otworów. Rezultatem jest dwa strumienie. Big – od emitera do kolektora, małe – od podstawy do emitera.

Wraz ze wzrostem napięcia w bazie danych w warstwie N będzie jeszcze więcej dziur, aby zwiększyć prąd bazowy, prąd emitera nieznacznie wzrośnie. Oznacza to, że niewielka zmiana prądu bazowego poważnie wystarczająco wzmacniane prąd emitera. Rezultatem jest sygnał wzrost tranzystora bipolarnego.

Rozważmy zasady tranzystora w zależności od trybu pracy. Odróżnić normalnego trybu aktywnego, odwrotnego trybu aktywnego, nasycenie tryb odcięcia.
W trybie czynnej, emiter jest otwierana i zamykana kolektor. W trybie inwersji, wszystko dzieje się wręcz przeciwnie.

Eksperymenty Pavlov – to zabawa
878 shares 4842 views
117 shares 7803 views
Fizyka w Medycynie i jej rola
438 shares 7773 views