326 Shares 1151 views

Coprogram: stercobilin w kale

Kału ekskrementy, takie jak mocz – produkt końcowy z działalnością człowieka. Są one utworzone w okrężnicy w wyniku różnych procesów biochemicznych. Zawierają one wodę, niestrawione resztki żywności, produkty metabolizmu, bakterie i inne.


Nie lekceważ próbkę kału (inaczej – coprogram). Zdarza się, że badanie to ujawnia ludzką chorób żołądka i jelit, choroby wątroby, zapalenie trzustki. Ale w większości przypadków odbywa się nie tylko w diagnostyce choroby, ale również do monitorowania leczenia.

Spójrzmy na ten problem i ustalić szczegóły: stercobilin w kale pozytywnych – co to jest?

podstawowe pojęcia

Coprogram lub kału – jeden z najważniejszych sposobów, aby badać funkcje układu trawiennego z dużym zestawem wskaźników. Identyfikuje żołądka, wątroby, jelita cienkiego i jelita grubego, pęcherzyka żółciowego, trzustki, a także pozwala na śledzenie rozwoju i progresji choroby jest już widoczne.

Wskutek coprogram może:

– do badania własności fizycznych i chemicznych kale. Jest to kolor, konsystencja, stercobilin w stolcu (pozytywna reakcja nie powinna się bać, bo to jest normalne), i tak dalej. D.

– Przeprowadzić mikroskopii materiału.

– Określenie jaja robaków.

– wykrywa test na krew utajoną w kale.

– Dodać bakteriologicznego badania (wykrywania patogenów kału stercobilin i mikroflory jelitowej).

Cztery stolec etap analizy

Coprogram składa się z kilku etapów:

1. Badania właściwości fizycznych kału. W swojej gospodarstwa określić wygląd fotela: koloru, kształtu, tekstury, zapachu, obecność patologicznych mikroorganizmów i zanieczyszczeń, wykrycia niestrawionych cząsteczek żywności, pasożyty.

2. Badanie chemiczne obejmuje określanie wiele danych (krew w stolcu (niewykrywalnego gołym okiem), bilirubiny stercobilin w kale i innych substancji).

3. Badanie mikroskopowe służy do oceny stopnia rozkładu, obecność pasożytów i drożdży.

4. Analiza bakteriologiczna zazwyczaj prowadzi się w celu określenia zaburzenia mikroflory dysbakterioza chorobotwórczych bakterii.

Jak przygotować się do analizy kału?

Dla uściślenia przy wyszukiwaniu na 3 dni przed upływem badania trzeba przestrzegać kilku zasad.

Po pierwsze, zabronione zrobić lewatywę oczyszczającą. I nie biorą narkotyków (środków przeczyszczających lub przeciwbiegunkowe), które wpływają na jelita.

Po drugie, nie powinny być wprowadzane do odbytu świecy lub innych podobnych leków.

Po trzecie, nie ma potrzeby korzystania z leków, które zmieniają kolor kału.

A co najważniejsze, lekarze zalecają, że przed podjęciem próbki kału (reakcja na stercobilin), wykonaj pewną dietę. W tym celu dwa rodzaje podejścia:

– Dieta Pevsner. Jego głównym celem – maksymalne obciążenie organizmu człowieka. W ciągu jednego dnia należy jeść 400 g białego chleba, 250g pieczonego mięsa, 100 g masła, 40 g cukru, kaszy gryczanej kaszy lub ryżu, smażone ziemniaki, sałata, kapusta kiszona, duszone owoce i jabłek. zawartość kalorii jest dość wysoka – 3250 kcal. Jeśli wybierzesz tę dietę, należy wziąć pod uwagę stan układu pokarmowego. To pozwala na wykrycie nawet niewielki stopień niestrawność;

– Dieta Schmidt. Codzienna dieta zawiera 1-1,5 litrów mleka, 2-3 jajka, biały chleb i masła, 125 g mielonej wołowiny, 200 g puree ziemniaczanym, 40 g płatków owsianych gotowana. Codziennie kaloryczny – 2250 kcal. Posiłki powinny być rozłożone na 5 przyjęć.

Przygotowanie do badania stolca na krew utajoną

Przed przystąpieniem do badania stolca na krew utajoną, lekarze zalecamy pacjentom jeść takie pokarmy: zielone warzywa (ogórek, kapusta, cukinia, zielona papryka, brokuły, itd.), Produkty mięsne, ryby, jaja.

Ponadto konieczne jest, aby powstrzymać się od przyjmowania leków zawierających żelazo.

W przypadku, gdy osoba pilnie potrzebuje aby coprogram i określić, jaka będzie reakcja na stercobilin w stolcu, czy pacjent nie może stosować się do jednej z powyższych diety ze względów zdrowotnych, eksperci zalecają dzień przed badaniem nie pić napojów alkoholowych i kawy.

Główne zasady w kolekcji krzeseł

Do badania powinny być podejmowane tylko rano CAL. Po wypróżnieniu pacjenta drewnianą łyżką lub łopatką uzyskanie małej ilości kału i umieszcza w czystym naczyniu, a następnie zamyka szczelnie. W celu zidentyfikowania w stolcu stercobilin wystarczająco 10-15 g stolca.

Istnieją pewne wytyczne dotyczące zbierania stolca:

1. Przed zbierając kał opłukać tylną powierzchnię ciała.

2. Kobiety nie powinny zbierać odchody podczas menstruacji, ponieważ krzesło nie powinno być domieszki krwi miesiączkowej.

3. Nie zaleca się do zbierania odchodów po przejściu badania rentgenowskie przełyku z użyciem baru.

4. Nie należy zbierać odchody po podaniu świec i innych leków, które wpływają na kolor kału.

5. Nie zaleca się zrobić kolekcję po lewatywy i środki przeczyszczające używać tabletek, wpływając na układ trawienny.

Po zebraniu odchody powinny dokładnie umyć ręce wodą z mydłem i osuszyć czystym ręcznikiem do wycierania!

Inne ważne wskazówki

Aby zidentyfikować kałowe jaja robaków kał powinien być świeży i przechowywany przed dostawą do szpitala w ciepłym miejscu.

Do badania bakteriologicznego kału (zwłaszcza stercobilin w kale u dziecka) Potrzeby pacjentów w laboratorium w celu uzyskania sterylnego wacika. Rurka przez odbyt będzie wyłącznie specjalista.

Do wykrywania krwi utajonej w kale jest niezbędne do 3 dni przed analizą w celu wykluczenia z diety mięsa i grzybów, jak również jako leki z jodu, bromu i żelaza. Czwartego dnia, pacjent zbiera odchody i wysłane do laboratorium.

Kiedy ciężkie zaparcia jest konieczne do przeprowadzenia specjalnego masażu okrężnicy. Jeśli ta spełzła na niczym ołów, lekarze zrobić lewatywę i przystąpić do egzaminu tylko szczelne krzesło.

Zwykłe wskaźniki analizy. Stercobilin w kale pozytywnych – co to jest?

Norma jest gęsty kału i cylindryczny kształt. brązowy kolor, bez korozyjnych i szkodliwych zapachów. Na podstawie oceny wzrokowej nie powinna być wykryta przez resztki jedzenia i szkodliwymi pasożytami.

Mikroskopowe badanie kału nie powinna być krwinki, włókna mięśniowe, tkanki tłuszczowej, skrobia, jajka szkodliwych pasożyty, drożdże i pierwotniaki (ameba, Giardia).

Próbki do utajonej krwi, białka, bilirubina powinna zwykle być ujemna. Jeśli masz normalną analizę kału do stercobilin reakcja jest pozytywna, ponieważ pigment daje brązowe odchody.

Wskaźniki podczas awarii,

Kluczowe wskaźniki, które nie są charakterystyczne dla normalnego krzesła:

1. bezkształtne kał.

2. zbyt twardy kał.

3. gryzący zapach.

4. Obecność widoczne i niewidoczne komórek krwi.

5. Reakcja pozytywna bilirubiny.

6. Obecność włókien mięśniowych.

7. Znajdź tłuszczu w stolcu.

8. Zmiana kolorów (czarny lub biały kolor gliny), co wskazuje, że nie ma stercobilin w kale.

9. obecność cząstek spożywczych.

10. obecność leukocytów (krwinki białe).

11. larwy i jaja niebezpiecznych pasożytów.

12. Giardia i ameby.

Analiza wyników coprogram dziecka

Analiza transkryptów kał dzieci powinny spędzać z pediatrą lub pediatrycznego gastroenterologa. W badaniu ważne jest, aby wziąć pod uwagę wiek dziecka i charakteru żywności. Maluchy w wieku poniżej jednego roku, który nie podejmuje stałych pokarmów, mogą być wysokie stężenie w kale niestrawione włókna i tłuszczu mięśni.

Jeżeli dziecko obserwuje niedobór laktaza (enzym, który rozkłada cukier mleczny – laktoza) w kale można wykryć przez skrobi.

Kiedy dysbakterioza analiza krześle – to dodatkowa metoda badań. Uważany za główny analiza mikrobiologiczna. Jednakże coprogram przedstawia stercobilin z kałem pozytywnych lub negatywnych u dziecka, czy stan zapalny jelita grubego (w kale jest śluzu i kału leukocyty), czy zakłócenie procesu trawienia i wchłaniania węglowodanów, białka i tłuszczu (znaleziono włókien mięśniowych, tłuszcz, skrobię w stolcu). Po analizie lekarz może stwierdzić, że dziecko ma powstać dysbacteriosis.

Jeśli dziecko kał zapalenie wątroby stają się szaro-biały i przypomina glinę. Sugeruje to, że w kale stercobilin grudnichka brakujących (które wybarwia i normalne kału brązowy) i żółci do jelita przestaje działać.

Jeśli dziecko jest chore z przewlekłym zapaleniem trzustki, jego częstotliwość wypróżnień dziennie wzrośnie, kolor stolca na szary. Konsystencja kału trzustki w postaci pasty, kwaśny zapach. Może również zostać wykryta włókien mięśniowych, tłuszcz, skrobię i dużą liczbę białych krwinek – Wszystkie objawy stanu zapalnego z wyglądem ciała i że w kale stercobilin offline.

Czarne krzesło w dziecku i obecność krwi utajonej w nim – w wyniku powstawania wrzodów w żołądku.

Choroby, które wywołują zmiany w stolcu u dorosłych

W chorobach układu pokarmowego to jest bardzo ważne, aby śledzić wzrost ilości kału w ciągu dnia. Zazwyczaj ma to miejsce ze względu na procesy patologiczne prowadzące do naruszenia trawienia i wchłaniania pokarmu i wody w jelicie. Zmniejszenie liczby stolców dziennie obserwuje się w przypadku chorób, które charakteryzują się przedłużonym zaparcia, takich jak choroby wrzodowej. Weźmy pod uwagę podstawowe zmiany w stolcu, które wskazują na występowanie różnych chorób:

Obserwuje 1. kału przebarwienia zazwyczaj w żółci. W tej postaci kamieni żółciowych, które zakłócają przepływ żółci do jelita. Żółtaczka, stolec tracą kolor, nabywanie białą barwę. Jeśli (to badanie określona stercobilin w stolcu) pozytywną reakcję na kolor brązowy kale i stan ciała – normalny. Pojawienie przebarwionych kału z żółtaczką łączy się głównie z nudności, odbijanie się, zwiększenie temperatury ciała. Jeżeli stolec jest czarny, oznacza to, że pacjent pojawił się wrzód trawienny. Jest to spowodowane pęknięciem naczynia krwionośnego na dnie owrzodzenia. Żylaków przełyku u osób z marskością wątroby.

2. Wygląd krwi cząstek kału. Jeżeli oględziny stwierdzono świeżej krwi, oznacza to pojawienie się chorób, takich jak wrzodziejące zapalenie okrężnicy, hemoroidy, szczeliny odbytu, czerwonki.

3. Zmiana stolca zapach. Ostry, kwaśny, nieprzyjemny zapach kału jest wynikiem pojawienia się procesów zapalnych w organizmie funkcję przewlekłego zapalenia trzustki i potwierdzenie, że stercobilin w kale offline. Choroba ta charakteryzuje się niedostateczną produkcją soku trzustkowego, który bierze udział w procesie trawienia węglowodanów, białka i tłuszczu w ciele. Duża ilość niestrawionych resztek jedzenia zwiększa bakterii gnilnych, które stają się przyczyną ostrego zapachu kału.

4. obecność białka w kale określa występowanie przewlekłe zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka, w którym nie wywołuje soku żołądkowym w żołądku. Z jego brak białka nie jest rozkładane w jelicie cienkim i wychodzi z organizmu wraz z kałem. Inne objawy przewlekłego zanikowego gastritai – ciężkości w żołądku po jedzeniu, odbijanie o zgniłym zapachu. Przewlekłe zapalenie trzustki prowadzi do pojawienia się białka w stolcu. Jej objawy – wzdęcia, złe ból w nadbrzuszu lub w okolicy pępka, niższy wskaźnik masy ciała.

5. ukryta krew w stolcu. Krew nie można dostrzec gołym okiem. Mikroskopijne cząstki te można wykryć tylko w przejściu specjalnego analizy na krew utajoną. Występuje, gdy wrzody żołądka i zapalenie dwunastnicy. Polipy żołądka i jelit – choroby charakteryzujące się proliferacją śluzówki polipów tworzą powlekany lub żołądka ściany jelita. Jedzenie przechodzi przez układ trawienny, uszkadza polipów, który prowadzi do niewielkiej ilości krwi, która dostała się do kału. inwazje robaka lub obecność robaków w jelitach powoduje się również do wykrywania krwi utajonej w stolcu, co złośliwe pasożyty uszkodzenia ściany jelita.

6. Pozytywna reakcja na bilirubiny. Bilirubina – pigment żółciowych, które pod wpływem mikroflory okrężnicy przekształcony stercobilin. Ostre zapalenie żołądka i jelit i zatrucia pokarmowe prowadzi do wzrostu szybkości pasażu pokarmu przez przewód pokarmowy. żółci bilirubiny po prostu nie mają czasu, aby przekształcić się stercobilin w jelicie grubym, a potem po prostu wydaje się w stolcu. Pozytywna reakcja na stercobilin w stolcu (pozytywny wynik jest normą) oznaczałoby, że wszystko w organizmie jest w porządku.

7. obecność śluzu w kale. Szlam – galaretowatą substancją, która jest używana do najlepszych żywności przesuwnych. To jest niemożliwe do wykrycia gołym okiem, ponieważ jest równomiernie mieszane z kałem. Pojawienie się śluzu w stolcu wskazuje, zapalenie okrężnicy, jak również pojawienie się chorób zakaźnych i czerwonki salmonellozy.

8. wygląd fotela włókien mięśniowych jest konsekwencją przewlekłe zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka i przewlekłe zapalenie trzustki.

9. Obecność tłuszczu w kale jest wynikiem zaburzeń trzustkowych, które wytwarza szczególnej substancji – lipazy, który rozkłada tłuszczu w jelitach.

10. Wykrywanie kału skrobi charakterystyczne przewlekłego zapalenia trzustki.

11. obecność leukocytów w kale. Leukocyty lub białe krwinki, mające na celu zwalczanie zakażeń w organizmie. Jeśli pojawiają się one w stolcu, oznacza to wystąpienie stanu zapalnego w jelitach.

12. kału pasożytów. Co do zasady, badanie kału pasożytów nie mogą być wykryte. Sugeruje to, że jaja, szkodliwe cysty, larwy robaków brakuje. Jeśli wynik jest dodatni, oznacza to jakiś rodzaj robaków stwierdzono w kale.

13. Pojawienie się Giardia w kale. Giardia – to pasożyty, które żyją w jelicie. Dokładna diagnoza giardiazy prowadzi dalej przez specjalne badania krwi. Pojawienie Giardia w organizmie towarzyszy silny ból w jamie brzusznej.

Więc teraz wiemy o trawienny działa system może być oceniana na podstawie analizy zatytułowanej coprogram. Lekarze zalecamy spędzić śledzić ewentualnego pojawienia się choroby w organizmie to co 6 miesięcy.