190 Shares 2097 views

Niemiecki pilot Hartman Erich

Wszyscy wiedzą o wyczynach radzieckich pilotów avi, którzy podczas II wojny światowej wykazali się bohaterstwem. Ale niewiele mówi się o tym, że niemieccy piloci tego okresu nie byli wcale gorsi od naszych lotników. Niemiecki pilot Hartman Erich jest również asem, który ma największą liczbę zwycięstw w historii lotnictwa światowego. Przyjrzyjmy się bliżej jego biografii.

Młodzież

Hartman Erich Alfred urodził się 19 kwietnia 1922 roku w małym miasteczku Weissach, w kraju Württemberg. Nie był jedynym dzieckiem w rodzinie, przyszły as, miał młodszego brata Alfreda, później także pilota bojowego.

W latach dwudziestych rodzina Hartmana postanowiła przenieść się do Chin. Powodem było to skrajne ubóstwo, w którym w Niemczech była rodzina, która w tym czasie doświadczyła poważnego kryzysu gospodarczego. Jednak już w 1928 r. Hartmann Erich, wraz z rodzicami i bratem, zmuszono do powrotu do ojczyzny, gdzie osiedlili się w mieście Weil im Schönbuh w Wirtembergii.

Miłość do lotnictwa była w krwi Ericha, ponieważ jego matka Eliza Hartman była jedną z pierwszych kobiet w Niemczech. W latach 30. otworzyła własną szkołę ślizgową, którą pomyślnie zakończył syn.

Po ukończeniu szkoły, Hartman Erich w 1936 roku wstąpił do Narodowego Instytutu Edukacji Politycznej. Trzy lata później zaproponował dziewczynie Ursulę, którą spotkał podczas studiów w gimnazjum w Korntal. Naturalnie nie mogła odmówić tak ciekawego i obiecującego młodego człowieka, jak Erich Hartmann. Zdjęcia z ich rodzinnego albumu można zobaczyć poniżej.

Pierwsze kroki

Po wybuchu II Wojny Światowej przyszły pilot Erich Hartman postanowił służyć w Luftwaffe – lotnisku Wehrmacht. Na fali genialnych zwycięstw asów niemieckich, jego pragnienie było tylko wzmocnione, aw październiku 1941 roku pomyślnie ukończył szkolenie na lotach.

W pierwszych miesiącach 1942 r. Erich wyszkolił i wyszkolił jednego z najlepszych niemieckich asów – Hoganen. Fakt ten niewątpliwie w przyszłości nie mógłby wpłynąć na jego doskonałe wyniki. Najważniejsze było szkolenie na temat myśliwca "Messerschmitt Bf109", z którym Hartmann Erich związał swoją przyszłą karierę jako pilot.

Wreszcie w październiku 1942 r. Przyszła asa została wysłana na północy Kaukaz w ramach dziewiątej dywizjonu 52. dywizjonu myśliwskiego (JG-52), która już miała sławę i sławę, pod dowództwem dowódcy, Dietricha Grabaka.

Pierwszy naleśnik jest lumpy

Wkrótce nastąpił wojskowy chrzest Ericha Hartmana. Przyszły asy nie zrobił nic heroicznego ani wybitnego. Robiąc lot w parze z jego bezpośrednim mentorem Edmundem Rossmanem, stracił starszego towarzysza z oczu. Ponadto samolot Ericha Hartmanna został nagle zaatakowany przez sowieckiego myśliwca. Ale musisz oddać hołd młodemu pilotowi – udało mu się uciec przed wrogiem i położyć pojazd.

Wielu ekspertów później stwierdziło, że Erich Hartmann był po prostu przestraszony. Ale strach był charakterystyczny dla prawie wszystkich pilotów, którzy dokonali pierwszej walki, a nawet tych, którzy w przyszłości stały się uznanym asem. Jednak w przyszłych lotach Erich ponownie nie spróbował przejąć przewagi.

Pierwsze zwycięstwo

Jednak mimo tak fatalnego początku kariery wojskowej, na początku listopada Hartman Erich zdołał wygrać pierwsze zwycięstwo nad wrogiem w powietrzu.

Ofiara dwudziestoletniego pilota była radzieckim lotniskiem Il-2, który zawsze był uważany za bardzo niewygodnego i niebezpiecznego przeciwnika dla niemieckich pilotów. Ale Erich zdołał opanować mistrza. Udało mu się zbliżyć się do samolotu wroga w najbliższej odległości i skierować się do jego chłodnicy. Taką taktykę walki z młodym pilotem nauczał niemiecki aktor Alfred Grislavsky. Później pilot Hartman użył tego przebiegłości więcej niż jeden raz w walce z urządzeniami tego typu.

Jednak jak zawsze w beczce miodu była mucha w maści. Bliskość dystansu z samolotem spoczynkowym zagrała okrutny żart, a fragmenty z niego zaczepiały aparat Ericha. Musiał dokonać awaryjnego lądowania. To dobry lekcja dla młodego pilota i odtąd, po uderzeniu w nieprzyjaciela w bliskim zasięgu, zawsze starał się jak najszybciej oderwać.

Gwiezdna godzina

Po tej stosunkowo udanej bitwie odbył się szereg nieudanych lotów. Więc Erich Hartman przez następne trzy miesiące mógł zastrzelić tylko jeden aparat wroga.

Prawdziwy wysoki punkt dla młodego pilota przyszedł podczas bitwy pod Kursk Bulge, która miała miejsce w lipcu-sierpniu 1943 roku. Pomimo ogólnych żałosnych wyników tej bitwy o niemieckie oddziały, Erich wykazywał najbardziej imponujące wyniki. Po bitwie na Kursku został słusznie powierzony tytułowi pilota. Hartmann Erich tylko w jednym dniu bitwy wykazywał fenomenalny wynik, uderzając siedem wrogich samolotów.

W przyszłości pilota tylko zwiększyła liczbę zwycięstw. W sierpniu 1943 r. Zastrzelił 43 radzieckie samoloty, a do tej pory łącznie dziewięćdziesiąt dziewięć.

Wspaniałe zbawienie

W jednym z tych bitew Erich Hartmann wąsko uciekł z niewoli. Napisane przez niego wspomnienia, szczegółowo mówią o tym incydencie.

Kiedy niemiecki pilot walczył z sowieckimi pilotami, jego samolot został poważnie uszkodzony. Gdy następny oddział wroga został zastrzelony przez Hartmanna Ericha, boomerang fragmentów pokrywał swój własny samochód. To zmusiło ASA do lądowania na terytorium wroga.

Erich zaczął naprawiać swój samolot. Nagle jednak zauważył, że zbliża się do miejsca, w którym pracuje naprawa oddział oddziałów radzieckich żołnierzy. Jedyną szansą na ucieczkę, a nie zdobycie, było udawanie, że jest poważnie ranny. Hartman skorzystał z tej możliwości. Jego działanie było tak bez zarzutu, że żołnierze Armii Czerwonej uważali, że Erich jest w stanie umierania.

Żołnierze załadowali niemieckiego asa do noszy i wysłali ją do ciężarówki. Erich, poprawiając chwilę, wyskoczył z samochodu i uciekł. Żadna pojedyncza kula skierowana ku Hartmannowi nie dotarła do celu, ale ironicznie, już po niemieckiej stronie frontu, został ranny przez strażnika jego własnej armii, który zaakceptował fledged pilot dla wroga.

Trudno jest ocenić, jak prawdziwa historia została powiedziana przez Ericha Hartmanna. Wspomnienia tego pilota są jedynym źródłem, z którego świat rozpoznał.

Dalsze sukcesy

Choć armia niemiecka wycofywała się dalej na granice Rzeszy, Eric Hartmann zwiększył swoje indywidualne zwycięstwa w każdej walce. Pod koniec 1943 r. Ich liczba wyniosła prawie sto sześćdziesiąt. Do tego czasu, jak już miało czas otrzymać nagrodę Krzyż Kawalerski – najwyższą różnicę w niemieckiej armii.

Ogromna liczba zwycięstw Hartman zasiewała ziarno wątpliwości pod względem niezawodności nawet od niemieckiego dowództwa. Ale w przyszłości Eric udowodnił, że takie podejrzenia są bezzasadne. Na początku marca 1944 liczba samolotów wroga, zabitych przez niemieckiego asa, przekroczyła dwieście, a 1 lipca osiągnęła dwieście pięćdziesiąt.

W owym czasie amerykański samolot przystąpił do wojny w europejskim teatrze operacji. Teraz samoloty amerykańskie, głównie Mustangi, stały się głównymi przeciwnikami niemieckiego pilota.

Ale chwała ma dwie strony monety. Po tym, jak liczba zwycięstw Ericha przekroczyła 300 w sierpniu 1944 roku, stał się żywą legendą, najskuteczniejszym asem wszech czasów. To sprawiło, że przywódcy Wehrmachtu uważali, że w przypadku jego śmierci ten fakt znacznie zdemoralizował armię niemiecką. Dlatego postanowiono przypomnieć legendarnego pilota z zakresu aktywnych działań bojowych. Z wielką trudnością Hartmann zdołał obronić swoje prawo do bycia na pierwszej linii.

Koniec wojny

Na początku 1945 r. Erich Hartmann został powierzony dowodzeniu eskadry. Doskonale pokazał się w tej pozycji.

Ostatnia walka niemieckiej walki odbyła się 8 maja 1945 roku w rzeczywistości po podpisaniu aktu poddania się Niemcom nad Czechosłowackim miastem Brna. Tego dnia zastrzelił jednego sowieckiego wojownika. Ale, zdając sobie sprawę z daremności oporu, w końcu Hartman, wraz z resztkami jego związku, został zmuszony poddać się podporządkowaniu sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych.

Po wojnie

Po zakończeniu II wojny światowej, zgodnie z porozumieniami między zwycięzcami, Erich Hartmann został przekazany przez Amerykanów po stronie radzieckiej jako żołnierz, który walczył przeciwko Armii Czerwonej.

Hartman został skazany w Związku Radzieckim od 10 lat za przestępstwa wojenne. A potem przez 25 lat za zorganizowanie zamieszek w więzieniu. Ale w 1955 r. Legenda asa została wydana, zgodnie z dwustronnym porozumieniem między ZSRR a Niemcami w sprawie repatriacji więźniów wojennych.

Zaraz po powrocie do ojczyzny Hartman odzyskał służbę wojskową na pozycji oficera oficera. Został mianowany dowódcą eskadry. Po przejściu na emeryturę sławna asa wyszła w 1970 roku, chociaż po tym kontynuował pracę jako instruktor lotnictwa.

Śmierć została pokonana przez Erica Hartmanna 19 września 1993 roku, w wieku 71 lat.

Osobę wybitnego asa

Hartmann był charakteryzowany przez swoich kolegów jako towarzyska i wesoły człowiek. Szybko przystąpił do nowego kolektywu i zawsze cieszył się szacunkiem i sympatią swoich towarzyszy broni. Nie każda osoba mogłaby być tak skłonna do siebie, jak Erich Hartmann. Zdjęcia, które znamy, ponownie potwierdzają dowód jego towarzyskości. Są one prawie zawsze nadrukowane na nich uśmiechnięty i wesoły, często w towarzystwie towarzyszy.

Współpracownicy dali Hartmanowi pseudonim "Bubi", czyli "Kid". Powodem był jego niski wzrost i fakt, że wyglądał młody na jego lata.

Erich Hartmann nigdy nie lubił angażować się w długie wyczerpujące walki powietrzne, wolał działać nagle i szybko, ale w bliskiej odległości. Po uderzeniu starał się jak najszybciej opuścić pole bitwy, nie przykrywać fragmentów z samolotu w dół lub wyprzedzić innych pilotów wroga. Być może było to dzięki tej taktyce, że Hartman zdołał osiągnąć taką imponującą liczbę zwycięstw.

Osiągnięcia i znaczenie

Obecnie wielu historyków i biografów wojskowych studiuje drogę życia takiego wybitnego pilota, jak Erich Hartman. Zdjęcia, dokumenty, wspomnienia są główną pomocą w tej ciężkiej pracy.

Erich Hartmann słusznie nosił tytuł największego asa wszechczasów i ludzi. W sumie podczas II wojny światowej brał udział w 802 bitwach lotniczych, z czego 352 zakończył się zwycięstwami, co jest wciąż niezrównanym rezultatem. W tym samym czasie przeprowadzili 1.404 walki typu lotnictwo.