879 Shares 5248 views

Dolina Monumentu jest narodowym symbolem USA

Dolina Monumentu w suchym języku geologów jest płaskowyż z resztkami gór. Tajemnica formacji jest dosyć prosta. W epoce mezozoiku na tym miejscu padły wody starożytnego morza. Miliony mięczaków, żyjące krótkim życiem, zostawiły na dnie muszli, które kruszyły się i naciskały, zamienione w złoża wapienia i kredy. Pod koniec kredy ziemia ziemska zaczęła wznosić się, morze wycofało się. Płaskowyż wzniósł się ku górze. Resztę uzupełniają wiatry, deszcze i spadki temperatury na pustyni. Wilgoć wymykała najmniejsze skały, a resztki – gleby stałe, wytrzymałe na atak elementów – zadziwiają naszą wyobraźnię swoimi dziwacznymi zarysami.


Nie na nic, że Dolina Monumentu nosi takie imię. Ludzkie oko wyciąga znajome kształty w bezsensownym zespoleniu skał, nadając im imiona poetyckie. "Sombrero", "Rukavichki", "Nasedka", "Trzej Siostry" i inne grupy rzeźbiarskie przyciągają tysiące turystów. Trudno jednak dotrzeć do tego wspaniałego miejsca. Znajduje się na granicy stanów Arizona i Utah, na skraju pustyni. Prowadzi tam tylko autostrada, na której samochodem z najbliższego miasta – Flagstaff – aby dostać się około czterech godzin.

Ale pomimo niedostępności tego miejsca, bez wizyty w dolinie pomników i Wielkiego Kanionu, nie jest to jedna podróż turystyczna do Stanów Zjednoczonych. Trudno uwierzyć, że do lat 30. ubiegłego wieku ten region był zapomnianym zakątkiem świata, w którym zamieszkiwało plemię Navajo. Biały osadnik Harry Gaulding zrobił kilka zdjęć tego obszaru i pojechał z nimi do Hollywood, po którym załoga filmowa kierowana przez Johna Forda przybyła do kanionu. Teraz ten obszar jest narodowym symbolem USA. Oprócz filmów kultowych (na przykład "Stagecoach", "Gold McKenna", "Forrest Gamp"), krajobraz pozostałości gór jest tło dla światowej sławy reklamy "Marlboro".

Dolina Monumentu jest angielską nazwą obszaru. Indianie Indian Navajo – rdzenni mieszkańcy pustynnego płaskowyżu – nazwali go bardziej poetyckim: "Miejsce między skałami, w których drzewa nie rosną". Wydaje się, że fantazja białych imigrantów i aborygenów jest konkurencyjna, dając skały bardziej kolorowe i brzmiące imiona. Dolinę można przemierzać pieszo, samochodem "Cowboy" – na koniach. Pustynia Ostentzian jest częścią Wielkiego Kanionu Narodowego , a jeśli tu dotrzesz, nie ograniczaj się tylko do Doliny Monumentu.

Możesz jeździć wzdłuż krawędzi ogromnej przepaści w pociągu turystycznym, lub latać nad nim na małym samolocie. Istnieje kilka imponujących platform widokowych: Ścieżka Niebieska (szklany most na głębokości 1220 m) lub platforma z przezroczystym dnem Skywalk. Na południu Monument Valley jest ograniczona do Painted Desert, w którym jest skamieniałe lasu. Drzewa, które rosły nadal w mezozoiku, nie gniły, ale były skamieniałe. Pomiędzy rocznicami tych starożytnych pnia widoczne są dreny kamieni półszlachetnych powstających podczas krystalizacji drewna. A jeśli ruszasz na zachód od doliny otchłanianej, możesz dostać się do Rainbow Bridge – absolutnie symetrycznego kamiennego łuku, a także produktu odpornego na warunki atmosferyczne.