609 Shares 9459 views

Słynny Bajkał (krótko)

Młodsze pokolenie może napisać kompleksowe prace „od słynnego jeziora Bajkał?” 4 liceum pozostaną w naszej pamięci nie jest tak dużo informacji. Jest to najgłębsze jezioro na świecie – mówią ludzie po czterdziestce. Ale nie jest to jedyny wskaźnik, który wyświetla Bajkału w kategorii mistrzów. Cóż, aktualizować nasze informacje o tym perłą Rosji. Nic więc dziwnego, że jezioro o nazwie Sea Sacred! Jest on uważany za wyjątkowy cud natury matki, dumy i skarb narodowy Rosji.


Baikal jako naturalny obiekt został wpisany w 1996 roku przez UNESCO na XX sesji Światowego Dziedzictwa Ludzkości listy (pod numerem 754). Co jest wyjątkowość tego jeziora? Kwestia ta zostanie omówiona w naszym artykule.

Gdzie się znajduje i słynny Bajkał (krótko)

Ten naturalny atrakcją jest prawie unikalny w centrum Azji. Na mapie naszego kraju jeziora znajduje się we wschodniej Syberii, w najbardziej południowej części. Administracyjnie tworzy granicę między Republice Buriacji i regionie Irkucka Federacji Rosyjskiej. Bajkał jest tak duża, że jest widoczna nawet z kosmosu. Niebieski półksiężyc rozciąga się z południowego zachodu na północny wschód. Dlatego, miejscowa ludność nie jest często nazywany jezioro Bajkał i morze. „Baigal Dalai” – tak nazwał go szacunkiem Buriaci. Współrzędne jeziora są 53 ° 13 „szerokości geograficznej północnej i 107 ° 45” długości geograficznej wschodniej.

Słynny Bajkał? Spójrzmy na różnych parametrach.

głębokość

Aby rozpocząć z prawd. Bajkał jest nie tylko najgłębsze jezioro na świecie, ale także najbardziej imponujące depresja kontynentalnym. Tytuł ten jest potwierdzony w badaniach naukowych prowadzonych w 1983 r. Najgłębszy punkt w jeziorze – 1642 m nad powierzchnię wody – ma współrzędne 53 ° 14'59 „szerokości geograficznej północnej i na 108 ° 05'11” East długości. Zatem niższy punkt Bajkał leży na 1187 metrów poniżej poziomu morza. Powierzchni wody z jeziora ma wysokość 455 metrów nad oceanami.

Średnia głębokość jeziora jest również imponująca: siedemset czterdzieści cztery metry. Tylko dwóch jezior na świecie, miał stopę kilometra pomiędzy wodą i dolnej części lusterka. Jest Morza Kaspijskiego (1025 m) i jeziora Tanganika (1470 m). Najczęściej najgłębsze – to słynna Bajkał. W języku angielskim w Google liczby potrójnych mistrzów dostaje Wschód. To jezioro znajduje się na Antarktydzie. Ma głębokość większą niż 1200 m i powyżej powierzchni wody wzrasta cztery kilometrów lodu. Tak więc, można powiedzieć, że odległość pomiędzy podłożem a dno Wschodzie jest ponad pięć tysięcy metrów. Ale to ciało wody nie jest jezioro w zwykłym znaczeniu tego słowa. Raczej jest to podziemna (lód) zbiornika.

wymiary

Powierzchnia tego zbiornika 31,722 kilometrów kwadratowych. Oznacza to, że wielkość jeziora jest dość porównywalny do takich krajów europejskich jak w Szwajcarii, Belgii lub Holandii. Jezioro długość sześćset dwadzieścia kilometrów, a szerokość waha się między 24-79 km. W tym przypadku, linia brzegowa rozciąga się na dwa tysiące sto kilometrów. I to nie licząc wysp!

Wymiary – to co słynny Bajkał, a mimo to nie czyni go najbardziej, największy na planecie. Ale staw dumą na ósmym miejscu wśród gigantów. Ahead to Morze Kaspijskie (który jest również jezioro, aczkolwiek słony), szczyt w Ameryce, Victoria, Huron, Michigan, Aral „morza” i Tanganika.

honorowe wiek

Bajkał – jezioro tektoniczne pochodzenia. To wyjaśnia jego głębokość rekordu. Ale kiedy nie było tektoniczne wina? To pytanie jest nadal wśród naukowców jest uważany za otwarty. Tradycyjnie, wiek jest określany przez jezioro w 20-25 milionów lat. Liczba ta wydaje się fantastyczne. Po jeziorze „na żywo” w średnio o dziesięć, co najmniej piętnaście tysięcy lat. Następnie złóż naniesionych, muliste gromadzić osady i zmiany całego ekosystemu. Jezioro zamienia się w bagno, a to jest, po wiekach, na łące. Sybiracy ale miłe dla jego długowieczności. Oraz słynny Bajkał, więc to jest jego zaawansowany wiek.

Trzeba powiedzieć, że gigant syberyjski jest również unikalna dla innych parametrów – hydrologicznych. Baikal żywi około trzystu rzek, a wypływa z niego jest tylko jeden – Angara. I kolejny wyjątkowość: aktywność sejsmiczna w tektonicznych. Od czasu do czasu na dnie jeziora występują trzęsienia ziemi. W rzeczywistości, ich czujniki wykrywają około dwóch tysięcy rocznie. Ale czasami, a duże trzęsienia ziemi. Na przykład w 1959 roku dno jeziora początek spadło około piętnastu metrów.

Najbardziej pamiętny mieszkańcy Kudarinskoe trzęsienie ziemi w 1862 roku, gdy woda pozostawiła ogromny kawał ziemi (200 km kw.) Z sześciu wsi, zamieszkałych przez tysiąc trzysta osób. To miejsce jest w delcie rzeki Selenga jest teraz nazywany Zatoka awarii.

Unikalny zbiornik wody słodkiej

Pomimo faktu, że perła Syberii jest tylko ósmym miejscu na świecie pod względem wielkości, pod względem objętości wody przechodzi do mistrzów. Słynny Bajkał w tym zakresie? Większość wody jest na Morzu Kaspijskim. Ale tam jest słony. Zatem Bajkał można nazwać niekwestionowanym liderem. Zawiera on 23 615,39 kilometrów sześciennych wody. Jest to około dwadzieścia procent całkowitej wartości wszystkich jezior na świecie. Aby wykazać znaczenie tego rysunku, możemy sobie wyobrazić, że byliśmy w stanie pokryć wszystkich trzysta rzek wpływających do jeziora. Ale nawet wtedy Angara zajęłoby trzysta osiemdziesiąt siedem lat, aby opróżnić jezioro.

Unikalne fauny i flory

Dziwność jest fakt, że mimo dużej głębokości jeziora Bajkał, w jeziorze znajduje się w pobliżu dnie roślinność. Wynika to z aktywności sejsmicznej pod tektonicznej depresji. Magma podgrzewa warstwy dolnej i wzbogacając je w tlen. Taka woda ciepła wzrasta i zimno – pominięte. Połowa gatunków 2.600 roślin i zwierząt, które zamieszkują wody, – endemiczny. Większość zaskoczony biolodzy Bajkał Seal. Tylko jezioro ssak mieszka 4000 kilometrów od ich odpowiedników morskich i dobrze przystosowane do wody słodkiej.

Trudno jest powiedzieć, które ryby słynny Bajkał najbardziej. Może to golomlyanka. Ona – żyworodne. Jej ciało zawiera do 30 procent tłuszczu. I zaskoczyła naukowców z ich codziennych wędrówek. Ławice ryb są podniesione do żywności w ciemnych głębinach płytkiej wodzie. Nadal żyje w jeziorze Bajkał jesiotr, omul, sieja, lipień. Dno jest pokryte gąbek słodkowodnych.

Czyste i czysta woda

Przy takiej powierzchni wody oraz obecność pobliskich zakładów przemysłowych logiczne byłoby myśleć, że Bajkał jest brudna. Nie trochę z niego! Woda nie jest tu, że picie i blisko do destylacji. To może być bez obaw o piciu. A pomaga Lake samoochistitsya skorupiaków epishura. Wartość ta jest powszechnie w pół milimetra funkcję naturalnych wykonuje filtra: woda przechodzi przez samo, trawienie brud. W rezultacie, kamyki na dnie widać na pierwszy rzut oka. klarowność wody do czterdziestu metrów – to słynna Bajkał. Zdjęcia z tej wyjątkowej akwenie pokazuje majestatyczne piękno dziewiczej przyrody. To od nas zależy, czy będziemy ją zachować dla potomności.