133 Shares 9612 views

Jak wygląda ząb mamuta?

Mamutki … Wydaje się nam tak bliskie i odległe w tym samym czasie, każda osoba wie, jak wyglądali, ale żaden z ludzi żyjących na tej planecie nie widział tych istot żyjących. Podsumowujemy tylko wysokość i wagę zwierzęcia, jak wygląda ząb mamuta, ile pokarmu potrzebuje w ciągu dnia. Wiele legend Yakut i hipoteki naukowe są związane z mamutami. Spróbujmy dowiedzieć się, która obfitość informacji jest prawdziwa.


Kim jest mamut?

Pod słowem "mamuta" przeciętna osoba rozumie martwe zwierzę z rodziny słoni, pokryte wełną i posiadające gigantyczne wymiary. Zdaniem naukowców, ostatnie mamotony wymarły na naszej planecie ponad dziesięć tysięcy lat temu, ale w rzeczywistości wszystko nie jest takie proste.

Do tej pory paleontolodzy znaleźli i opisali więcej niż jedenastu gatunków mamutów. I nie wszystkie zostały pokryte grubą warstwą wełny, najsłynniejsza jest tundra i wełnisty mamut. To ich szczątki w dużej liczbie znajdują się na terytorium Jakuty.

Legendy Mamutów

Od niepamiętnych czasów północne narody odnalazły dziwne kości o ogromnym rozmiarze wystających z ziemi. W zwykłych ludziach spowodowały świętą groźbę i próbowali ich uniknąć. Yakuts wierzył, że pod ziemią żyje ogromna bestia, która umiera na światło słoneczne. Dlatego też, aby zobaczyć zęba mamuta lub jego brat był uważany za omen śmierci i przyszłych wydarzeń strasznych.

Sama nazwa wymarłego zwierzęcia pochodzi z języka ludów północnych. W tłumaczeniu słowo "mamut" oznacza "rogi ziemskie". To, co pierwsi odkrywcy z Północy dowiedzieli się o pochodzeniu dziwnych kości wystających z ziemi. Od tego czasu skamieniałe słonie stały się znane jako mamuty.

Jak wyglądał mamut?

Wygląd mamuta może być odtworzony tylko przez pozostałości znalezione w wiecznej zmarzlinie. Najczęściej naukowcy dostają fragmentaryczne części szkieletu, w niektórych przypadkach pokryte wełną. Czasem jednak na powierzchni ziemi są prawie całkowicie zachowane ciała mamutów, które można wiarygodnie ocenić na wyglądzie tych majestatycznych zwierząt.

Większość mamutów ważyła ponad dwanaście ton i osiągnęła wysokość około sześciu metrów, co znacznie przekracza rozmiary współczesnych słoni afrykańskich. Ciało mamuta było pokryte wełną, w zależności od siedliska, miał inny stopień gęstości. Zakrzywione kły pomagały słonie łowić śnieg i zdobyć się na jedzenie, co było konieczne dla zwierząt w dużych ilościach. Naukowcy odkryli, że w normalnym życiu, zwłaszcza w okresie zimnej zimy, mamusek powinien zjeść więcej niż jedną tonę roślinnej żywności dziennie. Ząb ząbkowy mamuta potrafił przetrzeć wszelkie potrawy warzywne. Nowoczesna nauka twierdzi, że struktura zębów pozwoli zwierzęciu na karmienie nawet drzew iglastych.

Jak długo zginęły mamutki?

Przez długi czas uważano, że mamuty zniknęły z powierzchni Ziemi około dziesięciu tysięcy lat temu, nadszedł ten okres, w którym ustalono wszystkie znaleziska szkieletów mamuta na terytorium Jakucji i Alaski. Ale nie tak dawno temu grupa naukowców, którzy przeprowadzili badania na wyspie Wrangel, odkryli szczątki zwierząt przypominających tundry taury, ale znacznie mniejsze. Na przykład zęba wełnianego mamuta waży ponad dziesięć kilogramów, ale w znalezionym egzemplarzu prawie dwa kilogramy. Jak się okazało, naukowcy mieli szczęście natknąć się na karłowatą różnorodność mamutów, która miała wysokość nie większą niż dwa metry. Ich masa nie przekraczała dwóch torów, gdyż wszystkie pozostałe parametry odpowiadały pozostałości zarośla tundry, wcześniej znalezionych w zmarzlinie wiecznej.

Zaskoczeni naukowcy nie są nawet ich wielkością i wiekiem śmierci. Wszystkie znalezione zwierzęta nie umierały wcześniej niż trzy tysiące siedemset lat temu. Oznacza to, że możemy z pewnością powiedzieć, że mamuty nie zgasły przed świtem ludzkości, ale znacznie później. Ale przyczyną ich masowej zagłady nadal powoduje wiele sporów naukowych.

Ile zębów mam?

Pomimo olbrzymiego rozmiaru, mamutów miał tylko cztery trzonki, które pomogły im roztrząsać wegetatywne potrawy. Co zaskakujące, w ciągu całego życia mamuta, wystąpiły sześć zmian zębów. Trzykrotnie miał tralki mleczne i trzykrotnie stałe zęby. Zmiana ta miała miejsce zupełnie wyjątkowo – nowy ząb mamuta stopniowo zastępuje starą, aw niektórych odstępach czasu mamut może mieć sześć lub nawet siedem zębów w szczęce jednocześnie. Oprócz zębów trutowych, mamut miał dwa zakrzywione kły.

Stare zwierzę ściągnęło ostatnią parę zębów, po czym mamusia zginęła z głodu. Najczęściej w tym celu opuścił paczkę i znalazł ustronne miejsce. Teraz takie miejsca nazywane są cmentarzami mamuta i są magazynem informacji o wyginiętym.

Jak wygląda ząb mamuta?

Zdjęcie znalezionych zębów kopalnych zwierząt można teraz znaleźć w wielu źródłach. Dla kilku zdjęć łatwo jest odtworzyć ich wygląd. Ząb mamuta miał bardzo interesującą budowę – to było jak tarka składająca się z pojedynczych płytek całkowicie pokrytych emalią. Między płytami mocno przymocowano i połączono w jedną całość. Zęby mamuta to bulwiasta powierzchnia, pozwalająca na radzenie sobie z każdym jedzeniem.

Mamusia Mamuta: czy jest to ząb?

Początkowo naukowcy długo twierdzili, czy wziąć pod uwagę bros jako ząb zwierzęcia, czy nie. Dokładne badania nad ciałami mamutów w różnym wieku pozwalały nam twierdzić, że jest to ząb mamuta. Zdjęcie tek znalezionych w odcinku potwierdziła tę teorię. Teraz wiadomo, że klesz jest zmodyfikowaną dłutką, a jej bezpośrednim celem jest znalezienie żywności, aw niektórych przypadkach oderwanie jej od ziemi.

Tuszy nie zmieniały się tak często, jak tralki. Mamus miał kły mleczne, które spadły z wiekiem. Ale permanentny mamut wskrzesił całe życie, były lekko zakrzywione w środku, co znacznie ułatwiło produkcję żywności.

Dorosły samiec męski mógł ważyć ponad sto kilogramów i wynosić do czterech metrów długości. W niektórych przypadkach, w szczególnie ciężkich przypadkach, końce zerwały się, a zwierzę z złamanym kleszczykiem mogło umrzeć.

Jak można używać zębów mamuta?

Carvers na kościach uważa zęby mamuta za niesamowity materiał, z którego można robić rzeczy niezwykłe. Ale aby uzyskać kły mamuta jest dość trudne, są one wysokie koszty i rzadko są wysokiej jakości, nadające się do rzeźbienia.

Mamusia tusk ma strukturę siatki i kilka odcieni. Najwcześniejsze są kremowe i czarne kolory, prawie natychmiast trafiają na eksport. Wywoływanie kłów tauryńskich nie jest zabronione prawem, więc większość kości trafia do Chin. Tam są wykorzystywane do celów medycznych jako suplement diety. Najwyższej jakości kły idą do chińskich rzeźbiarzy na kość. Cena małego produktu z brązu mamuta może osiągnąć kilka tysięcy dolarów.

Zęby trzonowe mamuta są również bardzo podatne na przetworzenie, często wykonują wisiorki i statuetki. Już traktowany ząb ma strukturę wielowarstwową z pięknymi przejściami barw. W jednym produkcie można połączyć wszystkie odcienie beżu, czarnego, a nawet pomarańczowego, więc wszystkie są niepowtarzalne. Wiele produktów wykonanych z zębów mamuta sprzedawane jest na specjalnie zorganizowanych wystawach i aukcjach.

Nie wiadomo, jak wiele mamutów ukrywa się w wiecznie zmarzliny Syberii. Przecież kilka dużych ciał, które są odpowiednie do studiowania rocznie. Być może kiedyś naukowcy zdołają spełnić swoje marzenia i sklonować mamuta, wtedy każda osoba będzie mogła zapoznać się z tymi niesamowitymi gigantami starożytności.