760 Shares 7123 views

Obszar Indii. Kilka faktów geograficznych

Indie (inna nazwa – Bharata) jest jednym z największych państw świata na świecie. Ponadto jest to kraj o tak długoletnich tradycjach, że można słusznie nazwać "kolebką cywilizacji". Osiągnięcia Indii w starożytnych i średniowieczu w dziedzinie medycyny, kultury, filozofii i religii miały ogromny wpływ na powstanie i dalszy rozwój cywilizacji Wschodu.

Niektóre statystyki

Obszar Indii jest dość obszerny. Ten kraj rozciąga się na odległość 3114 km z północy na południe i 2033 km z zachodu na wschód znajduje się nie tylko na terenie Półwyspu Indyjskiego (w Azji Południowej), trójkątnego klina wchodzącego na Ocean Indyjski, ale również zajmuje wyspy na południowym wschodzie Morza Arabskiego. Jeśli porównać obszar Indii w kwadrat. Km i ludność, staje się jasne, że jest to gęsto zaludniony kraj. Jest drugim na świecie pod względem liczby ludności, a na terytorium – tylko siódmym.

Obszar Indii na placu. Km – ponad 3 000 000 osób. Ludność – 1 220 800 359 osób (według danych z 2013 r.). Dla fanów konkretnych liczb wyjaśnijmy, że obszar Indii na rok 2014 to 3 287 263 metrów kwadratowych. Km. Kraj ten graniczy z następującymi państwami: Pakistan, Afganistan, Chiny, Bhutan, Nepal, Birma i Bangladesz. Ponadto morze oddzielone od Sri Lanki i Indonezji oddzielają Indie.

Ludność

Krajowa kompozycja jest zróżnicowana. Ogromna część Indii zamieszkuje Dravidianie, Telugu, Marathowie, Hindusi, Bengali i wiele małych plemion i narodowości. Około 80% to muzułmanie, około 14% to chrześcijanie, są też sikhowie i buddyści. W wielu językach używanych przez ludność Indii, państwo uznało 18. Oficjalnymi językami krajowymi tego kraju są angielski i hindi.

Średnia długość życia mężczyzn w Indiach wynosi średnio 58 lat, dla kobiet – 59 lat. Od początku ubiegłego wieku mężczyźni zawsze byli nieco więksi niż kobiety (1000 do 929). W ostatnich dziesięcioleciach XX wieku, dzięki rozwojowi medycyny i poprawie warunków życia, przewidywana długość życia Indian wzrosła niemal dwukrotnie.

Jednocześnie utrzymuje się wysoka płodność w kraju, ze względu na normy moralne i religijne oraz niski poziom umiejętności ludności, co prowadzi do napięć w sytuacji demograficznej.

Państwo dziś

Terytorialnie cały region Indii jest podzielony na państwa (jest tylko 28), a także 7 terytoriów związkowych. Od 1956 r. Reorganizowano podział państwa, który pozostał od czasów uzależnienia kolonialnego. Granice nowych stanów zostały utworzone zgodnie ze znakiem narodowo-językowym. Pomimo stopniowego wzrostu standardu życia w kraju, indyjczycy wciąż przeważają poniżej granicy ubóstwa. 2/3 mieszkańców świata o najniższych dochodach żyje w Indiach. Głównym zajęciem ludności kraju jest rolnictwo. Indie są krajem macierzystym i głównym dostawcą wielu upraw do światowego rynku agroturystycznego: trzciny cukrowej, ryżu, bawełny. Ma również wiodącą rolę w produkcji herbaty, orzeszków ziemnych itp. Ponadto państwo jest bogate w zasoby naturalne. Rezerwy węgla i manganu są tutaj jednymi z największych na świecie.

Gospodarka

Przemysł lekki w Indiach jest reprezentowany zarówno przez nowoczesne, jak i rzemieślnicze przedsiębiorstwa. Cały świat jest znany z indyjskich tkanin bawełnianych, przepięknych jedwabiu, skóry, futra, biżuterii. Pierwsze miejsce w eksporcie należy do wyrobów z kamieni szlachetnych i półszlachetnych, których piękno jest prawnie dumne.

W każdym stanie, mieście i każdej miejscowości istnieją rzemiosła. Rząd Indii stymuluje rozwój różnych gałęzi przemysłu, tworząc parki przemysłowe – terytoria o niższych podatkach i cenach gruntów. Jednostką monetarną kraju jest rupia indyjska.

Trochę geografii

Prawie cały region Indii jest zajęty przez pustynię Deccan. W północnej części kraju jest najwyższym systemem górskim na świecie – Himalajami. Około 3/4 terytorium półwyspu składa się ze równin i płaskowyże otoczonych górami od zachodu i wschodu. Głównymi rzekami – Ganges, Indus i Brahmaputra, ich żyzne delty należą do najgęściej zaludnionych obszarów kraju.

Klimat na półwyspie jest głównie tropikalny. W okresie letniego monsunu rozlewa się 70 do 90% całkowitych opadów deszczu. Płaskowyż Shillong w Indiach jest uważany za najbardziej wilgotne miejsce na kontynentach świata.

Roślinność reprezentowane są przez sawanny, stepy i górskie łąki, a także lasy: od iglastych po tropikalne rośliny zimozielone, które obejmują około 1/4 całego terytorium.

Świat zwierząt w Indiach jest zróżnicowany, podobnie jak gdziekolwiek indziej na świecie. Wielu przedstawicieli fauny w kraju jest uważanych za święte, ich zabójstwo jest zabronione, więc w miastach i na drogach często nie widuje się swobodnie krów, małp, różnych ptaków.

W południowych lasach kraju są jeszcze stada dzikiego słonia, czasami są prawie wymarłe nosorożce, a nawet tygrysy. Indie – właściciel największego na świecie zwierząt gospodarskich (krowy, kozy, bawole, wielbłądy). Święte zwierzęta są również uważane za słonie, które od starożytności tutaj podlegają treningowi.

Indie to piękny egzotyczny kraj, niezwykle atrakcyjny dla turystów, z których każdy znajdzie coś w sobie.