90 Shares 7697 views

Jaka temperatura powinna mieć noworodek i prawidłowo mierzyć?

Tak długo oczekiwane dziewięć miesięcy zakończyło się, a dziecko narodziło się, ale jego ciało jest tak wrażliwe na świat wokół niego, że jakiekolwiek odchylenie temperatury w środowisku może mieć negatywny wpływ na dziecko. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaką temperaturę powinien urodzić noworodek. W pierwszych dniach życia procesy termoregulacji ciała nie są jeszcze doskonałe, więc noworodkowe ryzyko wystąpienia udaru cieplnego w przypadku dokładnego owijania lub przechłodzenia przy obniżaniu się temperatury środowiska.


Co należy uznać za normę i jaką temperaturę powinien mieć noworodek?

Po urodzeniu i do dwóch miesięcy średnia temperatura ciała dziecka może wahać się w zakresie od 36,3 do 37,4 stopni, ale odchylenie od normy o 0,2 stopnia nie jest powodem do alarmu. Wszystko zależy od indywidualnych cech dziecka. Pomiar temperatury dziecka codziennie trzy razy, można zbudować wykres temperatur, w których dziecko poczuje się świetnie. Są to wskazania i będą uważane za normę.

Jak mierzy się ciało dziecka?

Przy pomiarze temperatury u niemowląt należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Wskaźniki temperatury mogą wahać się w zależności od pory dnia. Tak więc, na przykład w godzinach porannych, może się to różnić kilkoma dziesiątkami wskaźników uzyskanych wieczorem. Jeśli porównamy temperaturę płaczącego dziecka i dziecka w stanie odpoczynku, różnica będzie również znaczna. Idealny czas na osiągnięcie temperatury Twojego dziecka będzie wynosił od 16 do 17 godzin, pół godziny po śliniu, ponieważ taki emocjonalny proces może mieć wpływ na wynik.

Przyczyny wzrostu temperatury

Jakie czynniki mogą wpływać na jego wzrost i jaka powinna być temperatura? Noworodek ma kilka przyczyn fizjologicznych, zgodnie z którymi temperatura ciała może wzrosnąć. Być może dziecko właśnie się przegrzało i warto trochę rozebrać się lub rozebrać. W tym przypadku temperatura może być zmniejszona o pół godziny. Ząbkowanie, stresująca sytuacja lub niedawne szczepienie może również powodować wzrost temperatury ciała. Jeśli temperatura zaczyna rosnąć bez wyraźnego powodu, może to być następstwem reakcji alergicznych lub chorób. W tym przypadku najszybsza hospitalizacja dziecka.

Jaka temperatura powinna znajdować się w pokoju noworodka?

Każda matka po wypisie ze szpitala szuka odpowiedzi na pytania, czy dziecko jest wystarczająco jasne, jaka temperatura powinna mieć noworodek w pokoju. U niemowląt wszystkie procesy metabolizmu (metabolizmu) zachodzą znacznie szybciej niż u dorosłych. W związku z tym ciało małego człowieka gromadzi dużą ilość ciepła, z którego może się pozbyć przez wydychanie ogrzanego powietrza z płuc lub uwalnianie wilgoci przez skórę. Najbardziej optymalna temperatura wynosi od 19 do 22 stopni. W przypadku dzieci z przedwczesnym lub umiarkowanym stopniem wzrasta 2-3 stopnie.